Po štyridsiatke som sa rozhodla absolvovať trasu Rudnej magistrály.
Na internete sa dá nájsť zopár článkov, v ktorých sa opisuje rôzny prístup, s akým sa Rudnú magistrálu podarilo zdolať mojim predchodcom. Či už popis „len“ 38 hodín trvajúceho trailového behu, jednorazové prechody trvajúce od 6 do 9 dní, alebo dvoj-trojdňové prechody určitého úseku tejto magistrály.
Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť som si nemohla dovoliť odísť od počítača na 10 dní. Trasu som si preto rozdelila na tri etapy (3, 3 a 4 dni).
Rudná magistrála po štyridsiatke – ETAPA 2 (prvú etapu som zmapovala tu: KLIK)
Deň 5 (etapa 2)
dĺžka: 34,75 km, prevýšenie: 1 219 m, čas: 8:29 hod.
- 05. 2022
Detva – Osrblie
Ráno ma mama vyvezie k archeologickej a skalolezeckej lokalite Kaľamárka nad Detvou. S materskou obavou, ktorá nie je o nič menšia, ani keď má „dieťa“ cez 40 rokov, ma vyloží z auta a dáva posledné pokyny. V médiách práve vrcholí hystéria okolo medveďov napádajúcich ľudí a objavujúcich sa v blízkosti okolitých obcí a miest. Nebudem nikoho napínať, medveďa som v ten deň, a vlastne ani v žiadny iný deň, doposiaľ v lese nestretla.
Aj keď chodím často sama, snažím sa dať o sebe v ťažko prehľadom teréne vedieť a nevyplašiť zviera. Sem-tam sa mi to síce prihodilo, ale na 90 % to boli vtáky a občas zajace, srny alebo daniele.
Prechádzam prírodnou rezerváciou Zadná Poľana (vrch Poľana 1 457,8 m n. m.), odkiaľ sa naskytnú jedny z najkrajších výhľadov na Nízke Tatry a okolité vrchy počas tejto cesty. Za normálnych okolností by som po zostupe z vrchov Vepor (1 277,2 m n. m.) a Hrb (1 254,7 m n. m.) – stred Slovenska, bola bývala prespala v Chate pod Hrbom, ale v čase môjho prechodu ju jej vtedajší vlastník alebo nájomník poskytoval len pre uzatvorenú spoločnosť. V lepšom prípade sa tam dal aspoň kúpiť nejaký chladený nápoj, v ten deň mi odmietli aj to.
Dnes by už malo byť všetko inak a chata je údajne opäť prístupná okoloidúcim turistom. Mňa však čakal ešte odklon z Rudnej magistrály a dlhý zostup do malebnej dedinky Osrblie, kde som prespala v prenajatej izbe v súkromí.
Deň 6 (etapa 2)
dĺžka: 25,74 km, prevýšenie: 982 m, čas: 5:14 hod.
- 05. 2022
Osrblie – Sihla
Minulosť ťažného a hutníckeho priemyslu v tejto oblasti pripomínajú zvyšky vysokej pece Tri vody či tajch Hronček, ktorý slúžil na reguláciu vody pri splavovaní vyťaženého dreva. Napriek tomu, že kráčam už tretí deň za sebou, ide sa mi fajn. Turisti žiadni, zopár cyklistov stretávam až v nádhernej oblasti v okolí Zákľuk (1 012 m n. m.). V sedle Tlstý javor (1 015 m n. m.) ma tentokrát čaká, v bezpečí auta, otec so slovami: „Ani nevieš, ako rád ťa vidím!“.
Následne ma od neho čaká prednáška na tému, aké je nezodpovedné a riskantné chodiť po horách sama, zvlášť v období zvýšeného výskytu medveďov. Máločo vystihne náš vzťah lepšie, ako toto vyznanie a „zvozenie“ v rozmedzí pár minút.
Deň 7 (etapa 3)
dĺžka: 27,24 km, prevýšenie: 1 032 m, čas: 6:57 hod.
- 07. 2022
Sihla – Zbojská
Obec Sihla a neďaleké Látky sa stávajú, možno aj kvôli obdobiu karantén a sťaženému cestovaniu do zahraničia, stále populárnejšími a nestíham sa čudovať, koľko je tu nových či zrekonštruovaných chalúp. Tiež registrujem, že čím ďalej, tým viac lúk a pasienkov je ohradených klasickými drevenými alebo elektrickými oplôtkami a pribúda drobných poľnohospodárov, ktorí tu chovajú hovädzí dobytok, kone alebo ovce.
Kúsok nad sedlom Zbojská (727 m n. m.) neverím vlastným očiam, keď sa po lesnej ceste okolo mňa preženie výletný „vláčik“, čo je vlastne miniautobus plný turistov. Na vychýrenom miestnom salaši ani nerozmýšľam a objednávam si halušky. O kúsok vyššie prebudovali starý senník na ubytovanie. Dokonca je tu k dispozícii aj rozprávkový wellness, ktorý mám v poobedňajších hodinách sama pre seba.
Deň 8 (etapa 3)
dĺžka: 17,7 km, prevýšenie: 861 m, čas: 4:28 hod.
- 07. 2022
Zbojská – Nižná Kľaková (útulňa)
Nočná búrka príjemne schladila nielen moju podkrovnú izbičku, ale najmä vonkajšie prostredie. Po výdatných raňajkách sa vydávam k cieľu dnešného dňa, ktorým je útulňa Nižná Kľaková. Mám pred sebou pomerne krátku trasu a celý deň. Popri ceste si zbieram jahôdky a často posedávam a kochám sa okolím. Na útulni som relatívne skoro poobede. Na večeru si dám tuniakovú konzervu a uhorku.
Čítam si knihu a stále čakám, že sa objavia ešte nejakí ďalší turisti. Nakoniec však nocujem sama, keď nepočítam ježka, čo mi nad ránom funí z druhej strany steny.
Záver nabudúce…
Ako sa hýbať v horách? Radí horský vodca Michal Gerčák…
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/