Rýchla koložvárska kapusta po mojom alebo ako sa lieči žalúdok
Sused vyhlásil, že ak mu niekto zakáže pivo, neposlúchne. Teraz sa vysmieva susede, lebo sa dušovala: bez koložvárskej neprežijem! Manželia sa prekárali roky, až prišlo na lámanie chleba. Či presnejšie, kapusty.
Susedka na mňa kričí už z diaľky: „Prišlo to, naozaj to prišlo!” Lekár jej odporučil vzdať sa aspoň načas mastného, ťažkého jedla vrátane mäsa, kým si dá do poriadku trávenie. „Vieš, čo mi povedal? Mám jesť vločky! Ja to nebudem,” zastrájala sa bojovne. „Ani v koložvárskej?” doberala som si ju. „Jedine v tej,” kývla rukou. „Pravdou je, že vôbec neviem, čo s tými vločkami robiť,” priznala. Bolo mi jasné, je to výzva.
Koložvársku mám rada. Od istej chvíle takisto variant pre susedku – po mojom. Keď ochutnala, neverila, že sú v nej vločky.
Pohotovo sa zo žartu prihlásila za môjho koložvárskeho stravníka, zvyšnú porciu vzala pre manžela. „K tomu pivu, čo mu nikto aspoň zatiaľ nikto nezakázal, sa hodí,” zasmiala sa. Suseda robí vločkám reklamu po svojom: „Do úst ich nedám, jedine koložvárske, keď sa ozve trávenie – nech ho zahoja. Aby som si mohla dať koložvársku mastnú, sýtu ako sa patrí!” Nakoniec si recept na liečiacu koložvársku po mojom vypýtala. Sused mi pod podmienkou, že jej to nepoviem, prezradil – jeho žena robí aj tú jej poriadnu podľa môjho receptu. Vločky vymení za mleté mäso a pridá ryžu.
+ Kde sa vzala?
Tipujete, že koložvárska kapusta je maďarské jedlo? Nie je! Teda, aspoň nie pôvodom. Je z rumunského Sedmohradska, Transylvánie. Z Mesta Cluj, po rumunsky. Po nemecky sa volá Klausenburg, po slovensky Kluž – a po maďarsky Kolozsvár, čiže Koložvár. Odtiaľ názov dnes v Maďarsku takisto obľúbeného jedla a s u nás zaužívaným názvom koložvárska kapusta. Tak neviem, premenujeme ju na klužskú? Sedmohradské pomenovanie jedla totiž znie varsa a la Cluj, čiže kapusta na klužský spôsob.
+ Expresná koložvárska kapusta všetko v jednom
Uvarenú, scedenú, odkvapkanú ryžu premiešajte s opraženým mäsom a nakrájanou kyslou kapustou. Dajte do vymastenej zapekacej misy, pekáča. Trochu pritlačte a zarovnajte, nech sa počas pečenia spoja chute. Potrite kyslou smotanou. Vložte zapiecť do rúry. Ako na prípravu všetkého, čo dáte do pekáča, pozrite nižšie v recepte. Premiešanie na chuti neuberie, šetrí čas, poistí šťavnatosť. Jedna kamarátka ma po vyskúšaní receptu presviedča – tak jej to chutí oveľa viac! Pre zmenu môžete ryžu nahradiť zemiakmi, ak vám ostali, alebo pár ošúpte, nakrájajte a uvarte. U nás sa viac darí koložvárskej kapuste s ryžou, ale so zemiakmi patrí takisto ku klasike a iný spôsob príde vhod.
+ Vločky je dôležité ochutiť
Ja mám vločky rada. Ovsené, jačmenné, ryžové, ražné. Používam ich nielen do kaše, ale takisto na zahustenie fašírky, polievky, omáčky. Nasucho opražené chutia ako oriešky. V chladničke mám ešte pohár našej kyslej kapusty. Koncom kapustovej sezóny dám zo súdka do zaváracieho pohára, poriadne zavriem a pár mesiacov vydrží. Ak by sme ju takmer okamžite nezjedli.
Koložvárska kapusta liečiaca a s mäsom 2v1
4 – 5 porcií
- 500 – 700 g kyslej kapusty
- 400 – 500 g vločiek, u mňa dohromady ražné, ovsené, špaldové, ryžové, jačmenné – postačia také, aké máte, bežné ovsené to istia
- (alebo 400 – 500 g mletého bravčového mäsa + 1 čajový 250 ml hrnček ryže)
- 2 cibule
- 1 čajová lyžička celej rasce
- trochu mletého čierneho korenia
- 1 čajová lyžička sladkej mletej červenej papriky + trochu štipľavej, ak máte radi
- soľ
- 4 polievkové lyžice oleja + 1 polievková lyžica masla + trochu oleja na vymastenie zapekacej misy, pekáča
- 3 – 4 kyslé smotany, prípadne jogurt
- 4 pretlačené strúčiky cesnaku
Poďme na to:
- Kapustu som nahrubo nasekala, nech pri jedle nevisí z vidličky. Ak je kyslá, prepláchnite. Smotany som rozmiešala, osolila, pridala pretlačený cesnak.
- Väčšiu zapekaciu misu som vymastila olejom. Zapla rúru a predhriala na 200 stupňov, bežný vrchný/spodný ohrev.
- Na panvici som zohriala olej, pridala rascu, nadrobno nakrájanú cibuľu, krátko opražila.
- Pridala som naraz vločky, stiahla teplotu a pražila do prvého orieškového zavoňania. Pozor, miešať, nespáliť!
- Vzala z platničky, vmiešala som červenú papriku a mleté korenie. Na horúcej platničke by mohlo jedno aj druhé zhorknúť. Vmiešala som maslo, nechala rozpustiť. Takto sa neprepáli, jedlu daruje jemnosť a vôňu.
- Zaliala som vodou asi 2 cm nad vločky, osolila. Nechala prevrieť, prikryla pokrievkou. Vzala z platničky, vločky som nechala napučať. Stačí 5 – 10 minút. Pri zaliatí vločiek vodou sa cibuľa trochu podusí a nebude ťažká.
- (Ak pripravuje koložvársku kapustu s mäsom a ryžou, 1 hrnček prepláchnutej ryže uvarte v 2 hrnčekoch osolenej vody, zlejte. Mäso opražte na oleji, cibuli, korení a paprike tak ako vločky. Zaliať ho vodou ako vločky, samozrejme, netreba. Môžete trochu podliať, cibuľa sa udusí a nebude ťažká. Mäso ostane šťavnaté. Podliať stačí trošku a vodu nechať vyvariť.)
- Do vymastenej zapekacej misy som dala polovicu koložvárskych vločiek, na ne polovicu kapusty. Pritlačila, tak sa počas zapekania spoja chute. Na to zvyšné vločky, kapustu, pritlačila.
- (Pri príprave s ryžou a mäsom dajte naspodok polovicu kapusty, ryže, na to polovicu mäsa, zvyšnú ryžu, mäso, kapustu.)
- Potrela som kyslou smotanou s cesnakom, vložila do predhriatej rúry na 20 – 30 minút.
- Ak máte radi chrumkavejšiu kapustu, zapečte za 10 – 15 minút, aby koložvárska prevrela, prehriala sa a vrstvy chutne harmonicky splynuli.
- ( S mäsom a ryžou pečte pri 200 stupňoch 40 minút. Ak smotana rýchlo hnedne, prikryte alobalom.)
- Vyberte z rúry, nechajte vychladnúť. Nakrájajte na kocky a šup na tanier.
- Koložvárska po mojom je dostatočne sýta samostatne. Ak máte iný pocit, vyskúšaná príloha sú zemiaky s maslom, prípadne kúsok chleba. Ale verte, bez prílohy hladní nebudete.
- Koložvárska kapusta nevyzerá, ale je to rýchlovka. Dlhšie trvá napísanie receptu ako príprava – v rúre sa pečie sama a zatiaľ máte voľno! Do hodiny od počiatku prípravy by mala byť na stole – teda, na tanieri.
Prečo je koložvárska kapusta po mojom liek na trávenie?
Vločky majú v sebe vitamíny, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, tuky. Prospešné pre trávenie sú všetky, najmä ovsené a ryžové. Ak neznášate lepok, dajte bezlepkové. Prirodzene bezlepkové sú pohánkové, quinoa, pšeno. Kapusta sa dá pripraviť takisto bez laktózy. Stačí vynechať maslo, alebo ho nahradiť bezlaktózovým, smotanu nahradiť rastlinnou. Neutrálna je bezlaktózová ovsená smotana.
Cibuľa a cesnak sú prírodné antibiotikum. Kým cesnak je účinný najmä surový, cibuľu organizmus lepšie prijme z hľadiska živín tepelne upravenú. Má v sebe antioxidanty, toxíny sa na ne naviažu a vyplavia von z tela. Dezinfikuje, lieči zápal, prospieva žalúdku a tráviacemu traktu. Cibuľu netreba spáliť, stačí opražiť a zľahka podusiť – na chuti jej to neuberie, stráviteľnosti pomôže. Zo správne pripravenej cibule vám ťažko nebude. Cesnak je všeliek. Už Hippokrates ho odporúčal pri tráviacich problémoch a nedobrom metabolizme. Lieči poruchy trávenia.
Rasca patrí k najstarším koreninám. Účinná je pri problémoch s trávením, bolesti brucha, nadúvaní, lieči črevá. Pôsobí močopudne, čím čistí organizmus. Čierne korenie je jedným z najviac používaných na svete. Podporuje obranyschopnosť, dezinfikuje, posilňuje trávenie. Kvasená kapusta – vyhlásený pomocník. Má v sebe veľa živín a probiotík pre dobrú tráviacu sústavu, imunitu. Ak dáte ako ja surovú, všetka chuť a vláčnosť vsiakne počas pečenia do jedla.
Pri krátkom zapečení ostane jedlo svieže a zachová sa viac vitamínov.
Kyslá smotana je bohatá na vápnik, bielkoviny, látky podporujúce imunitu. Prospešné baktérie mliečneho kvasenia nie sú len v jogurte. Tak či tak, zdá sa, že koložvárska kapusta je pre moju susedu v každom čase a na každý spôsob ako stvorená. Hoci ostala verná tej, ako vraví, neoklamanej, z času na čas ma poprosí, či jej nespravím tú na vyliečenie. Dôvod? Ona to s tými vločkami tak dobre ako ja nevie. Tak neviem… vyskúšate?
Text, fotografia, realizácia © Maja Kadlečíková
Korektúry textu: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/