Niektorých hrdinov máme v škatuľke mytologický charakter. Napríklad Jánošík. Ale čo keby sme ho pustili do sveta divokej fantázie?
Svetozár Olovrant je pseudonym, ale Juraj Jánošík proti Dračiemu rádu je skutočne zábavná kniha. Princíp je jednoduchý – my poznáme charakter nášho národného zlodeja a gaunera, ale čo keby sa dostal do sveta, kde spolu s ním žije napríklad aj krvavá Alžbeta Bátoryová, panovníčka Mária Terézia, vynálezcovia Kempelen a Diviš? Divoký mix? A to sme ešte na začiatku.
Jánošík je ešte len na začiatku svojho tvorivého a pestrého života, v knihe ho stretáme ako vojaka, ktorý je pravou rukou mladého palatína Juraja Turza. A ten je v spore s Bátoryčkou. Žiadne okrádanie bohatých a rozdávanie chudobným, ale stretnutia, kde nechýba boj i primerane erotických výkonov.
Isto, tento zábavný román, vraj úvodný diel slovenskej fantasy komickej ságy, nemôžete čítať s encyklopédiou v ruke, historikom môže dokonca privodiť infarktové stavy. Dokonca aj vyššie spomínané vedecké osobnosti Kempelena a Diviša pôsobia skôr ako šialenci vynachádzajúci vojenské vynálezy: neporaziteľné jednomiestne jazdné kempeleny z damascénskej ocele tvaru gule s dvoma ušami, vyrábané v manufaktúre v Turčianskom Svätom Martine, museli naraziť až na Divišove lietajúce plátené draky nasávajúce elektrinu z oblakov a chrliace blesky nadol na nepriateľské vojsko, aby zistili svoje limity.
Ak máte radi českého Járu Cimrmanna či absurdity v štýle Lietajúceho cirkusu Monthy Pythona, určite nebudete sklamaní týmto textom plným vtipných príhod. Ak ste roduverným fanúšikom zbojníka Jurka či milovníkom historickej pravdy, tak vás kniha iba rozčúli.
Ale my, čo sa radi pri čítaní pod perinou aj zabávame, máme ďalší dôvod na oslavu. Veselej literatúry je na Slovensku ako šafránu, tak si zašpásujme, keď sa dá.