Niekedy si myslíme, že keby ženy vládli svetu, bolo by to nepochybne lepšie. Veď, víťazila by harmónia, porozumenie a milé klebety by nahradili drsné vojny.
Ale akákoľvek totalita je zlá.
Dej románu Sila anglickej autorky Naomi Aldermanovej (v preklade K. Laudovej vydalo vydavateľstvo Inaque) nás privádza do súčasného sveta, v ktorom sa však začína diať čosi zvláštne. Odrazu majú dievčatá silu brániť sa. Ak ich niekto chce týrať, znásilniť, ponižovať, objavia v sebe silu. Nie nejakú „morálnu“, ale riadnu fyzikálnu silu v podobe silného elektrického výboja, ktorý dokážu uštedriť násilníkovi.
V Pakistane aj v USA, v Európe a vlastne kdekoľvek, kde sú mladé dievčatá, ktoré sa dostanú do konfliktu, odpovedajú touto silou. A ako správne bratstvo, či lepšie sesterstvo, uzčia aj ďalšie a ďalšie ženy, ako túto tajomnú a neprekonateľnú silu využívať.
Temný dystopický román Naomi Aldermanovej sleduje, ako ženy po celom svete postupne získavajú vplyv a moc. Vzniká nové usporiadanie sveta, kde vládu preberajú silné bojovníčky, ktoré chcú zmeniť svet na lepší. Bolo by to pekné, keby sa však so silou neobjavili aj ženy, ktoré si chcú uzurpovať moc, ktoré ponižujú mužov, vytvárajú svet rovných a ešte rovnejších.
Z Všemohúceho sa stáva Všemohúca a mužský sexizmus nahrádza ten ženský.
Ironicko-feministická dystopia však ukazuje svet, v ktorom vyhráva sila žien a – napriek presvedčeniu, že by to spasilo svet – to po pravde, s civilizáciou to nevyzerá o nič lepšie, ako keď ju dirigujú samce.
Výborný nápad, skvelé príbehy štyroch hlavných postáv, ktoré sa navzájom preplietajú, a desivá vízia inej totalitnej budúcnosti. Sloboda a sila sa vždy dajú zneužiť.
Bude vás mraziť aj pri čítaní pod perinou.