Alebo – Tuk, ktorý pracuje vo váš prospech je hnedý
Asi sme si už azda všetci všimli, že existuje nový znak doby. Ľudia sa hromadne v zime kúpu v ľadovej vode, behajú po snehu. Priznám sa aj v mojom okolí zopár takých je. Kúpanie v ľadovej vode mi príde strašne nesympatické a mám fixnú ideu, že sa z toho priberá. Rozhodla som sa preto dať si kávu s inštruktorom metódy Wima Hofa, Viktorom Schillerom a zistiť, čo je za tým?
Odkedy sa venuješ – ako by som to povedala – ochladzovaniu?
Začiatok bol asi tak 4 roky dozadu. Mal som strach z chladu. Ja som kajakár. V zime som sa bál kajakovať, pretože som mal obrovský strach z toho, že padnem do ľadovej vody. Nevedel som to v sebe prelomiť. Hľadal som preto spôsob ako naučiť moje telo na odolnosť voči chladu.
To sa podarilo Viktor. Pretože na stretnutie si prišiel v šľapkách. Ja v kožuchu…
Áno podarilo. Naozaj som bol v minulosti veľmi zimomravý. Preto som sa aj odsťahoval do Británie, pretože tam sú miernejšie zimy. Najprv som našiel informácie o G-TUMMO technike. Cesta ma priviedla k mníchovi, ktorý mi povedal, že musím byť členom ich rádu. To som hneď vedel, že nie je pre mňa. No a potom som našiel metódu Wima Hofa.
Na Slovensku sa tomu ešte nikto nevenoval. Urobil som si kurz 10 týždňov a na konci kurzu som bol schopný v zime (v mínusových teplotách) ísť na hodinovú prechádzku na Kolibu. V tričku a šľapkách. Aj som mal obavy, ale bolo mi povedané, že to zvládnem. A zvládol som to. Po hodine takejto prechádzky som bol síce chladný, ale zima mi nebola. Priateľka bola so mnou. Bola naobliekaná a po tejto prechádzke ochorela.
Viktor, povedz nám v krátkosti o čo vlastne pri metóde Wima Hofa ide?
Metóda Wima Hofa je v podstate veľmi moderný spôsob, ako si môže každý z nás – a myslím tým naozaj každý, posilniť imunitu, odolávať chladu, ale aj odstrániť stres. Dnes už existujú preukázateľné výsledky a štúdie a prekvapujú nielen obyčajných ľudí, ale dokonca aj vedcov.
Spomínanú metódu uplatňujú nielen vrcholoví športovci a olympionici, aby dosahovali vyššie výkony prostredníctvom ovládania svojho tela, ale aj bežní ľudia, manažéri. Je to naozaj rôzne.
Znamená to, že ku tebe chodia aj vyššie ročníky?
Vek vôbec nie je dôležitý. Na kurzoch mám niekedy ľudí, ktorí už sú niekoľko rokov na dôchodku. Alebo som mal na kurze pani v strednom veku, ktorá bola anemická. Ako všetci vieme, tak ľudia chorí na anémiu bývajú ešte o čosi viac zimomraví, ako bežní ľudia.
Metódu zvládla a výsledkom je, že jej prestala byť tak nekonečná zima. To mi len dokazuje, čo bolo spomenuté v úvode. Samotní vedci sú ohromení z dosahov tejto metódy. A nielen dosahov na telo ale aj na ľudskú myseľ.
Otužovanie verzus ochladzovanie – aké sú rozdiely?
Ja sa držím pri zemi a hlavne držím sa fyziológie. Wim Hof metóda sa nerovná otužovanie. Lebo napríklad otužovanie raz za týždeň nie je také účinné, lebo vystavujeme telo šoku.
Metóda Wima Hofa je plynulé vystavovanie sa chladu. A pravidelné. V metóde ktorú používam existujú presné kroky, vôbec nie zložité a už vôbec nejde o to aby sa ľudia ponárali do ľadovej vody. Môžu sa ponárať. Samozrejme. Ale nie je to nutné. Treba je pochopiť, že otužilci si zvykajú na zimu. Vystavujú telo šoku. Zvládnu to, ale pre telo je to šok.
To čo učím ja, je vytvárať viacej tepla. Teda učím ľudí, aby si zvykli na chlad. Aby telo počas pobytu v chladnej vode bolo celý čas pod kontrolou, bez zbytočného šoku. Aby sme boli uvoľnení.
Ak sa ľudia ponárajú do vody, je to super, len to musia robiť pravidelne. Ak to robia raz za týždeň, bez toho, že počas týždňa nijak inak telo nevystavili chladu, nie je to také účinné. Telo sa dokáže prispôsobiť extrémnym podmienkam.
Schopnosť adaptácie sa dá využiť pri práci s vlastným telom, ak pochopíme ako to funguje. Ten „stres“ by teda mal byť pravidelný. Ak vystavujeme telo pravidelne chladu, telo si začne vytvárať tzv.hnedý tuk. Ten obsahuje veľa mitochondrií.
Ak máte hnedý tuk, máte pocit akoby ste mali na sebe nalepený radiátor. Deti sa s ním narodia. Ale keďže ich naobliekame a staráme sa o to aby im nebolo zima a aby boli stále v teplúčku, tak vlastne postupne stratia túto schopnosť. Dobrá správa však je, že vieme telu túto schopnosť a hnedý tuk telu navrátiť a naučiť telo používať ho.
Zaujímavé. To mi teraz pripomenulo detstvo. Vyrastala som v studenom odchove. Keď nám vyhasol kotol v pivnici, nepriložili sme. Doma sme mávali zimu. Keď prišli kamarátky tak sa triasli a my sme behali v kraťasoch…
A bývali ste chorá? Asi nie…však? Ja si myslím Martina, že vy ten hnedý tuk máte. Tým, že vám je zima, tak telo má ten impulz. Robíte šport a robíte ho aj v chlade a pravidelne. Ste zimomrivá. Spomínali ste, že sa celkom zdravo stravujete. Nemáte nadváhu. To sú podmienky, ktoré hovoria o tom, že ho s veľkou pravdepodobnosťou máte, len ho nepoužívate. Zatiaľ…
Aha. Takže by som to mohla vlastne vyskúšať. A teraz kým je zima? Lebo v lete sa to asi nedá. Hlavne, mne už „údržba“ môjho tela zaberá hodinu až dve denne. Kam si ešte zaradím ďalšie cvičenia?
Vysvetlím. Všetci toho máme veľa. Problémom ľudí je čas. Preto som vymyslel metódu, ktorá zavádza procesy priamo do života bez potreby ďalšieho časového nároku. Nazval som to Tréning bez tréningu. A dá sa to aplikovať aj v lete.
Učím ľudí ako sa bez potreby ďalšieho času dostať k využívaniu tejto metódy. A ak je vám nesympatické kúpanie sa v ľadovej vode, tak sa nemusíte kúpať v ľadovej vode. Po 10 týždňovom kurze aplikovať ochladzovanie môžete aj tak, že idete venčiť psa a oblečiete sa veľmi striedmo. Tak, aby prišlo k schladeniu tela.
Neviem to tu popísať pár vetami, aby to nevyznelo neprofesionálne. Vediem kurzy a to čo učím ľudí celý víkend, alebo počas 10 týždňov sa v jednom článku vysvetliť nedá. V skratke. Naučím ľudí ako naučiť telo držať v kľude a potom ísť do chladu. Ako používať hnedý tuk.
Ako vyrovnať aktivity a regeneračné činnosti počas dňa. Je toho viac, ale dá sa to robiť tak, aby ste si nevytvárali ďalší časový tlak vo svojom živote.
Mám taký nápad Viktor. Skúsim to s vami od marca, kedy vám začína ďalší kurz a urobíme z toho seriál do nášho magazínu. Ste za?
Môžeme to vyskúšať. Pretože ľudia po 40ke majú výborné výsledky. Aj takí, ktorí doteraz nevenovali zvýšenú pozornosť svojmu telu a dobieha ich to. Po zdravotnej stránke, ale nielen to.
Napríklad po estetickej stránke ma (najmä u žien) zaujal vplyv ochladzovania na prejavy celulitídy. Niektoré kurzistky tiež dokazujú, že metóda im pomáha v boji proti vráskam.
Priatelia. Vyzerá to, že toto stretnutie s Viktorom je iba úvodné. Držte mi palce. Hádam to zvládnem a neodskočím. Viac informácií čoskoro…
A viktorove kurzy nájdete tu: https://viktorschiller.sk/kurzy/wim-hof-method/