Šípky: Perfektný prírodný zdroj vitamínu C
Máte radi šípky? Vyberte sa von. Pri zbieraní šípok urobíte veľa pre svoje zdravie aj duševnú pohodu. Šípky vyzerajú krásne vo váze, v ikebanách, ale najviac úžitku pre telo aj dušu majú predsa len až potom, keď ich skonzumujeme. Považujú sa za vitamínovú bombu kvôli vysokému obsahu vitamínu C – obsahujú ho až desaťnásobne viac ako citrusy a keďže sú lokálne, pre náš organizmus sú lepšie ako napríklad citrón. Navyše je v malých bobuľkách toho ukrytého oveľa viac. Šípky: Perfektný prírodný zdroj vitamínu C.
Konkrétne karotenoidy (betakarotén, luteín, zeaxantín a lykopén), vitamíny B1, B2 a flavonoidy. Je dokázané, že tie majú protizápalový, antivírusový a antioxidačný účinok.
Šípková pomoc
Vďaka koktailu týchto látok sú šípky výborným pomocníkom na podporu imunity. Ideálny čas na ich zber je práve teraz do prvých mrazov. Zamrznuté síce tiež chutia dobre, neštípu a sladký obsah bobuliek sa dá vytláčať rovno do úst, ale podiel vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok v nich už vtedy nie je taký vysoký.
Šípky, samozrejme, nie je vhodné zbierať pri frekventovaných cestách alebo v prostredí, kde by mohli byť znečistené. Zbierajú sa iba tvrdé plody červenej alebo oranžovej farby. Doma si ich môžete užiť čerstvé, výborné sú aj sušené. Šípky sa sušia na vzduchu, nie na priamom slnku a odporúčajú sa na suchom, chladnom a tmavom mieste skladovať maximálne rok.
Nielen tradičný čaj
Čaj zo šípok pomáha zvyšovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu, vypiť dve – tri šálky denne sa odporúča aj pri problémoch s krvotvorbou, s ľadvinovými kameňmi alebo stolicou.
Čaj sa pripravuje z čerstvých alebo sušených plodov zbavených dráždivých semienok. Šípky nakrájajte alebo rozdrvte. 1 až 2 polievkové lyžice čerstvých šípok najskôr zalejte studenou vodou a hodinu ich nechajte lúhovať. Potom vodu aj so šípkami prevarte a nechajte lúhovať ešte štvrť hodiny.
Ak máte sušené šípky, stačí ich rozdrvené zaliať prevarenou vodou a nechať 20 minút vylúhovať.
Vynikajúco chutí aj šípkový džem, čatní alebo džús. Základ je rovnaký: očistené šípky namočte na 48 hodín do vody. Potom ich treba rozvariť a prepasírovať cez husté sitko alebo gázu. Pre lepšiu chuť môžete pridať cukor v pomere 2 : 1 (napríklad 1 l šípok, 0,5 kg cukru). Znova prevarte, pridajte štipku kyseliny citrónovej a šípkový džem je hotový. Keď ho zmiešate s vodou, máte šípkový džús. Keď zmes ďalej ochutíte podľa fantázie (napríklad štipkou čili, hľuzovkou, čerstvými figami alebo figovým džemom), získate chutné čatní, vhodné k mäsu aj k zákuskom.
Šípky: Perfektný prírodný zdroj vitamínu C sú vhodné aj pre deti
Veľa úžitku prinesú šípky aj detskému organizmu. Samozrejme, môže byť problém deti presvedčiť piť šípkový čaj alebo džús. Odporúčame skúšať, skúšať, skúšať. A keď to nepôjde, určite nájdete v každej dobrej lekárni chutné cukríky, ktoré obsahujú beta glukány aj extrakt zo šípok.
„Žiadny výživový doplnok nenahrádza pestrú stravu, ale pomáha doplniť organizmu tie látky, ktoré nie sú v strave dostatočne zastúpené alebo ktoré si z nej organizmus nevie extrahovať a využiť ich,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.
„Prospešné sú napríklad beta glukány, ktoré sú vo výživových doplnkoch pre dospelých aj pre deti v mikronizovanej forme, takže telo dokáže využiť ich potenciál. Ak sú skombinované s vitamínom C, šípkovým extraktom a bez umelých farbív, pomáhajú imunite dieťaťa zvládať záťažové obdobia vyššej chorobnosti, nástup do kolektívu a skracovať čas potrebný na vyliečenie.“
Využitie vo farmácii a kozmetike
Využívanie šípok v liečivách a kozmetike je staré pomaly ako ľudstvo. Už starovekí Rimania a Gréci z nich vyrábali tinktúry, pridávali ich do vonných olejov, mydiel alebo liečivých olejov. Šípkový olej pomáha udržiavať pleť sviežu a hydratovanú a chráni kožné bunky pred účinkami voľných radikálov, teda pred oxidačným stresom.
Ideálny je, samozrejme, olej v bio kvalite, ktorý si môžete pripraviť aj doma. Potrebujete 4 polievkové lyžice nasekaných šípok, zbavených jadierok a chĺpkov, a 0,5 litra kvalitného oleja (extra panenský olivový, kokosový).
Šípky dajte do sklenej fľaše, zalejte ich olejom (pomiešajte s kokosovým olejom) a nechajte lúhovať 14 dní s tým, že obsah nádoby každý deň premiešate. Potom šípky prepasírujte a hotovú zmes skladujte v chladničke v čistej nádobke. Aplikujte každý večer na očistenú pleť.
Existuje ešte mnoho ďalších spôsobov, ako využiť šípky. Chutný je napríklad aj šípkový likér. Tak hor sa do jesennej prírody na zber darov zeme!
Pripravila: Petra Hublová