Skutočný dialóg je rozhovor ľudí s rôznymi názormi bez podsúvania vlastnej pravdy…
Posledné roky si elity, politici a aj mnohí novinári zaumienili, že vedia, kde je pravda. Vedia to ihneď a do pár minút, ako sa niečo udeje. Majú zväčša pripravenú aj rovnakú rétoriku, vlajku, transparent, heslo… Vzájomne sa podporujú v tejto rétorike a nepripustia žiadnu (ani len) otázku, ktorá by mohla čo i len spochybniť ich myšlienkový prúd jednoznačnej pravdy.
Hneď vedia napríklad:
- „čomu sa čelí“,
- „čo je treba citlivo vnímať“,
- „kto je pravý odborník“,
- že „pravda je jedna a nediskutuje sa o nej“,
- že „ten, kto hovorí niečo iné ako hlavný prúd je konšpirátor a klamár…“
…a tak ďalej.
Preto ma veľmi teší, že vzniká priestor na debatu, kde sú pozvaní ľudia z rôznych bublín. Podujatie pripravil Vladimír Lobotka, ktorého osobne nepoznám, iba z mailovej komunikácie, ale cením si jeho snahu o dialóg. Keď vás trápi, že sme ako spoločnosť prestali viesť skutočný dialóg, mohla by vás táto iniciatíva zaujať…
Aj keď sa hovorí, že nikto, kto chce zarobiť alebo získať moc (elity, politici a iní…) nestojí o debatu a konsenzus, lebo vraj rozvadená spoločnosť sa oveľa lepšie ovláda a manipuluje. Ale, čo ak sú to len povery?
Dialóg…?
V každom prípade, treba skúsiť hľadať cestu k dialógu, inak možno zomrieme v mylnej predstave, ktorá je mimo skutočnú realitu…
Prikladám sem preto kompletnú informáciu prvých debát, ako ich pripravil pán Vladimír Lobotka a tím.
Taktiež vás trápi, že sme ako spoločnosť prestali viesť skutočný dialóg?
Čo spôsobuje spoločenskú polarizáciu a prečo je pre nás čoraz ťažšie komunikovať s ľuďmi, ktorí majú odlišné názory? Ako tvoriť mosty medzi izolovanými socio-kultúrnymi bublinami a prečo vlastne tieto bubliny vznikajú? Ako sa rozprávať tak, aby sme boli schopní sa navzájom nielen počuť a chápať, ale aj spoločne tvoriť krajší svet?
Na to, aby sme dokázali tvorivo reagovať na výzvy, pred ktorými stojíme, potrebujeme rozvíjať slobodný diskusný priestor, v ktorom by sa jednotlivé ideové a hodnotové prúdy mohli stretávať v rešpektujúcom dialógu a hľadať spoločnú cestu. Len tak môžeme vytvoriť skutočne inkluzívne východisko schopné naprieč celým spoločenským spektrom podporovať spájanie rôznych pozitívnych, no čiastkových snáh.
Cieľom diskusnej platformy Medzi svetmi je otvoriť dialóg. Dialóg o Zemi, človeku a budúcnosti.
Úvodný cyklus stretnutí sa bude venovať spoločenskej polarizácii. Počas štyroch stretnutí sa zameriame na priblíženie hlavných názorových spektier, ktorých pnutia rozdeľujú spoločnosť.
Na ďalších, nadväzujúcich stretnutiach sa zameriame na postupné odkrývanie hlbších príčin dnešných civilizačných výziev a spoločné hľadanie východísk vedúcich k udržateľnej a zmyslom naplnenej budúcnosti.
Jednotlivé diskusie sa budú konať v dvojtýždňovom rytme v Bratislave, v Kafé LAMPY (Černyševského 3761), pod moderátorským sprevádzaním Dušana Šeba (kouč a tréner rešpektujúcej komunikácie).
- Prvé stretnutie – 16. marca, 18.00, diskutujúci: Janka Vaculčiaková (ženská sprievodkyňa a terapeutka), Emil Páleš (sofiológ) a Vlado Lobotka (filozof a aktivista).
- Druhé stretnutie – 30. marca, 18.00, diskutujúci: Zuza Fialová (sociologička a facilitátorka), Juraj Hipš (odborník na vzdelávanie) a Zuzana Vasičáková Očenášová (poradkyňa a facilitátorka).
- Tretie stretnutie – 13. apríla, 18.00, diskutujúci: Mária Raučinová (bioetička a publicistka), Igor Smelý (psychiater a psychoterapeut) a TBA.
- Štvrté stretnutie – 27. apríla, 18.00, diskutujúci: Július Fujak (estetik a hudobník), Nicolas Giroux (degrowth aktivista) a Richard Sťahel (filozof).
Všetky stretnutia sa budú aj streamovať. Záznamy zo stretnutí nájdete na stránke Inštitútu Gaia: https://institutgaia.sk/diskusna-platforma-medzi-svetmi/?fbclid=IwAR1ICv2jdg8vkZJXgaN7knSTrFwBwdxU5nAu78p7nscdzKAzhwSSKJM_gac
Vstupné je Dobrovoľné.
Koniec citácie z FB pozvánky.
Podujatie môžete sledovať a prihlásiť svoj záujem na FB tu: https://www.facebook.com/events/588981792892237?ref=newsfeed
Informáciu o podujatí a komentár vyššie pripravila: Martina Valachová