SPOMAĽTE. Na výber máte medzi skromnejšou, ale slobodnou spoločnosťou, alebo chudobou v tyranii.

SPOMAĽTE. Na výber máte medzi skromnejšou, ale slobodnou spoločnosťou, alebo chudobou v tyranii.

Po stáročia ľudia pracovali len tak dlho, ako potrebovali pre živobytie. Cieľom poľnohospodárstva nebol zisk, ale hojnosť. Až v 18. storočí sa čas strávený prácou rozrástol a zabral celý deň.

Práca bola celodennou omšou, život odriekaním a bohatnúť sa smelo len pre Božiu slávu. Keď však rozum „zvíťazil“ nad Bohom, odriekanie stratilo zmysel. Ako naplnenie života zostala len práca, Boha nahradili peniaze a odriekanie vystriedala chamtivosť.

Dnešný život sú preteky o najrýchlejšiu prácu.

Víťaz stihne už dnes to, čo by včera zvládol až zajtra a za odmenu dostane peniaze. Dnešok nemá význam sám o sebe, ale len ako odrazový mostík k zajtrajšku. Životy ľudí sa zvrhli na honbu/štvanie sa za budúcnosťou preplnenou vecami a rýchlosť je pokrivenou chrbticou západnej civilizácie.

Čo vám želám do nového roka? (* – vysvetlivka dole pod textom) Spomaľte a odmietnite všetko, čo údajne šetrí čas. Prečo? Pretože vám to obrazne, ale aj doslova skracuje život. Tým, že stavíte na rýchlosť, pomáhate systému, aby sa vás zbavil čo najrýchlejšie, pretože aj tá približná protihodnota práce, ktorú dostávate, znižuje zisk.

Už teraz sa podobáte na veveričky v čoraz rýchlejšie sa točiacom bubne a oni vás k nemu práve začínajú elektronicky pripútavať. Skúšobná otázka pre prváčikov: Uveďte aktuálne príklady týchto okovov. Uhádli ste?

Tak sa bráňte a plňte požiadavky a potreby systému čo najpomalšie.

A keď sa to len trochu dá, nereagujte alebo reagujte len nepravidelne. Preberte si množstvo vecí, ktoré robíte, a pýtajte sa, prečo vlastne a prečo tak rýchlo.

Vždy a všade dajte prednosť „pomalému“ osobnému stretnutiu pred hysterickým elektronickým prekrikovaním.

Nikdy nekupujte len preto, že je to lacné, ale vždy len pre kvalitu, jedinečnosť a trvácnosť.

Prežívajte dnešný deň ako najdôležitejší deň v roku a nie iba ako prekážku pre zajtrajší deň.

Prečo spomaliť?

Pretože to znamená premýšľať o zmysle toho, čo robím. Spomalenie znamená uvedomiť si, že skutočný blahobyt je v tom, že vlastníte životný čas, slobodu, tvorivosť, lásku a žijete dôstojný život. Spomalenie znamená pochopiť, že ste jedinečné osobnosti a nie motyky prišpendlíkované na internet, že práca je iba súčasť vášho bytia a nie jeho jediný zmysel.

Len mi, prosím, nehovorte, že potom bude všetko drahšie.

Znamenalo by to, že stále nemáte predstavu o tom, čo sa skutočne deje a akú hodnotu má váš život. Na výber máte len medzi skromnejšou, ale slobodnou spoločnosťou alebo chudobou v tyranii.

A preto musíme zastaviť lochnesku do pozajtra, začať žiť pomalšie, lokálnejšie a skromnejšie a vytvoriť spoločnosť postavenú na službe, súcite, obetavosti a viere v niečo vyššie, ako vyrobiť, kúpiť, mať a vyhodiť.

Petr Robejšek, nezávislý analytik, poradca a kouč

Dôvetok

*Tento text vyšiel 1. 1. 2022 ako novoročný príhovor Petra Robejška na jeho blogu na Aktuálně.cz a po dohode s Petrom sme ho preložili pre čitateľov Magazínu 40plus do slovenčiny.

Je to zároveň úvod k ďalším textom Petra Robejška, ktoré budeme prinášať v online priestore Magazínu 40plus.sk a budeme sa vás, milí naši čitatelia, aj pýtať na vaše názory a otázky, ktoré potom spracujeme do rozhovoru.

Pôjde o praktickú „kuchársku knihu“ s inšpiráciou a návodmi, ako prežiť v tejto dobe, ako riešiť jednotlivé situácie a hlavne s odpoveďami na otázku, čo môžem ja, obyčajný človek, urobiť.

Ak máte otázky už teraz, pošlite ich cez formulár:

Súhlasím so spracovaním údajov. Moja otázka a identita ostanú anonymné a prístupné iba redakcii

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Čo robí moc? A čo robí moc s mužmi?

Pozrite si rozhovor, kde riešime viacero tém, ktoré majú jedno spoločné. Patriarchát..

Mohlo by vás zaujímať