Hoci nevedia, či im korona neskríži plány, pripravujú sa na preplávanie svojej výzvy
Okrem jednej, majú cez 40 rokov a rozhodne nesedia doma. Akčné slovenské ženy – plavkyne, ktoré sa rozhodli štafetovo preplávať studený kanál La Manche. A viete, čo je na prvej ženskej štafete SVK women relay naozaj super? Že baby sú nádherne rozmanitá zostava a navyše každá je z iného kúta Slovenska.
Plávať sa rozhodli známe plavkyne, ale aj také, čo začali trénovať len pred pár rokmi. Idú ženy – otužilci, ale aj ženy, čo ešte nevyskúšali ľadovú vodu. A dokonca bude plávať aj mama s dcérou (to je tá jedna, čo je mladšia). No nie je to dokonalé?
Najznámejšia Zuzana v plaveckom svete
Azda najznámejšou plavkyňou zo štafety je Zuzana Jusková (47), ktorá ako prvá Slovenka (a zatiaľ jediná) kanál La Manche preplávala sólovo v auguste 2017. A to už mala cez 40 rokov. Zuzana je profesionálna plavkyňa, plávala aj za slovenskú reprezentáciu. Plávanie tvorí väčšiu časť jej osobnosti. „Milujem ho, napĺňa ma voľnosťou, radosťou a hlavne maximálnou spokojnosťou,“ vraví.
Možno aj preto preplávala kanál La Manche v rekordnom čase 11:16 hod, čím prekonala všetkých päť slovenských mužov, ktorí tento kanál preplávali tiež. Prekonala dokonca aj 15-ročný rekord, ktorý držal Zoltán Makai.
Kanál La Manche preplávala, hoci sa panicky bojí rýb a má za sebou dve operácie chrbtice! V studenej vode vydržala plávať neuveriteľných jedenásť hodín. Klobúk dole!
Plávať budú aj mama s dcérou
Táňa a Nina Chudé sú príbuzné, ale obe sú si veľmi podobné aj povahou, aj výzorom. Táňa má 47 rokov a, hoci nie je profesionálny plavec, dosahuje vynikajúce výsledky! Má rada adrenalín a veci, ktoré sa vymykajú z bežného rámca života. Aj preto začala so zimným plávaním a práve to jej umožnilo splniť si svoj sen na vlnách kanála La Manche.
„Milujem výzvy, ktoré mi ukážu, čoho všetkého je telo schopné a ako ďaleko som schopná zájsť,“ vraví. Spolu s dcérou Ninkou vlani zaplávali za 24 hodín v bazéne 67 km, čím vytvorili slovenský rekord.
Ninka v detstve strávila päť súťažných sezón v plaveckom klube v Topoľčanoch, neskôr si vyskúšala aj iné športy, ako karate či beh. „Každý šport mi dal niečo do života – najmä nevzdávať sa a posúvať svoje hranice presne tak, ako to robia aj moji rodičia. Po všetkých športových skúsenostiach si však stále viac uvedomujem, že vo vode sa cítim najlepšie,“ hovorí. „A práve preto budem na tej lodi medzi Anglickom a Francúzskom, so svojou bláznivou maminou, ktorá je za každú výzvu!“
Ďalšie dve Zuzany, obe trénerky plávania
Dve Zuzany, dve trénerky plávania, len každá z iného mesta.
Zuzana Szaboóvá (41) je z Popradu a trénuje nielen plávanie, ale aj triatlon a detskú atletiku.
Hoci Zuzana sa do plaveckej triedy v detstve dostala ako posledná (keď všetci už krásne plávali všetkými 4 spôsobmi a ona ešte iba prsia „na labuťku“ a kraul „len aby sa neutopila“). Ale momentálne sa už iba ako jediná z tejto triedy venuje súťažne plávaniu v kategórii masters v bazéne, diaľkovému plávaniu, triatlonu, vodnému záchranárstvu a tento rok začala aj so zimným plávaním. „La Manche je jeden z doteraz nesplnených snov. Bola som na lodi pri prvom pokuse o preplávanie Laca Pečenku a tam som si povedala, že prečo nie aj ja?“
Zuzana Vančová (57) je z Bratislavy, nikdy neotužovala a pre ňu bude studená voda naozaj výzva. Ale, ako hovorí, voda je jej živel. Akákoľvek. „Bazén, more, oceán, jazero, vaňa, je mi to jedno. Upokojuje ma, nabíja a teší.“
V mladosti sa dokonca dopracovala až do širšieho výberu v plávaní na OH v Moskve. Vždy bola vytrvalostný plavec a aj v bazéne sa uchyľuje k čo najdlhším tratiam.
A kanál La Manche? „Vždy som obdivovala ľudí, čo ho zdolali a v kútiku duše som si hovorila, že „kurník šopa“, keby tam nebola taká studená voda, tak… Ale už som členkou štafety, a neostáva mi nič iné, len otužovať, aby som to v pokoji zvládla.“
Soňa kvôli kanálu ochorela, pláva však ďalej
47-ročná Soňa Rebrová začala otužovať pred tromi rokmi, a to ju doviedlo až k tomu, že dostala ponuku na preplávanie kanálu La Manche. „Preplávala som totiž cez tok Dunaja v zime, voda mala 2,5 stupňa, trvalo mi to 20 minút a zaplávala som celkom 1,7 km.“ Keďže má rada dobrodružstvá akéhokoľvek druhu, ihneď súhlasila. Začala viac plávať, v súťaži na 3 km sa umiestnila na treťom mieste, Balaton preplávala ako najrýchlejšia Slovenka.
Pri častom plávaní však podcenila svoju alergiu na riasy a dlhodobý zápal dutín si vyžiadal svoju daň: dostala zápal mozgových blán. Soňa na mesiac „uviazla“ v nemocnici a po návrate domov prešla ledva pár metrov. Na polroka sa musela akýchkoľvek aktivít, vrátane plávania, vzdať.
Po roku liečby však opäť pláva, teraz však so štipcom na nos, čo jej uberá z dychu, avšak vždy lepšie, ako by ochorenie mala dostať znova! Na kanál sa veľmi teší. „Milujem výzvy, adrenalín a netradičné podujatia. Štafeta cez La Manche je pre mňa výzvou a dobrodružstvom, na ktoré sa nesmierne teším. Je však pre mňa aj zodpovednosť plávať s tak skvelým tímom žien.“
Viac o kanáli La Manche:
– Lamanšský prieliv (franc. La Manche, angl. English Channel) je prieliv medzi britskými ostrovmi a európskym kontinentom,
– je to veľmi významná a frekventovaná námorná cesta,
– dĺžka kanálu 520 km, šírka 33 až 180 km, najväčšia hĺbka 172 m,
– teplota vody sa pohybuje medzi 13 až 18 stupňami,
– prieliv je charakteristický častými búrkami, hmlami a sťaženou námornou plavbou,
– plavci musia pri plávaní počítať s náhlou zmenou počasia, silnými prúdmi a tiež výskytom medúz, občas vraj i žralokov,
– pri plávaní nevidieť na druhé pobrežie, až keď ste za polovicou plávania,
– členky štafety plávajú každá po hodine, pri výmene sa nesmú navzájom dotknúť; každá odpláva dva až trikrát svoj úsek,
– nesmú sa dotknúť ani lode, inak im hrozí diskvalifikácia,
– veľký problém robí aj čas strávený na malej sprievodnej lodi – pri niekoľkohodinovom „kymácaní“ lode bez kýlu dochádza často k morskej nemoci, avšak aj plavkyňa vyčerpaná vracaním musí nastúpiť na svoj úsek a odplávať ho – poradie plavkýň sa totiž nesmie meniť,
– na lodi im môže tiež robiť problém chlad a vietor – loď nemá uzatvorenú kajutu, a preto sa musia vedieť samé zohriať aj v týchto podmienkach a pripraviť sa na to, že o pár hodín opäť vstúpia do studenej vody a začnú plávať.
Približná mapka preplávania:
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/
Chcete sa naučiť zvládať chlad? Aj o tom bol náš rozhovor…
Kde vziať hodinu navyše, aby ste sa konečne vyspali? (podcast)