Téma doopatrovania rodiča je náročná. Môže sa stať, že napriek snahe postarať sa, sa nepostaráme.

Téma doopatrovania rodiča je náročná.

Téma doopatrovania rodiča je náročná. Môže sa stať, že napriek snahe postarať sa, sa nepostaráme. Je často spájaná s emóciami, možnými výčitkami a ohľadmi typu – čo na to povedia ľudia…

Stretla som sa po dlhšej dobe s kamarátkou a pri dobrej kávičke v reštaurácii sme viedli rozhovor. Vtom jej zazvonil telefón:

„Čau, brácho, ako mama? Prosím ťa, na stolíku má pripravené lieky, podaj jej ich. A skontroluj, či má dobre ustlatý vankúš pod hlavou, prídem tak o hodinku,“ zdôrazňovala kamarátka do telefónu. Z jej rozprávania som sa dozvedela, že si vzali s bratom do domácej starostlivosti ich matku. Ich denný program musel korešpondovať s potrebami imobilnej a nevládnej mamy.

Žili spolu s bratom v jednej domácnosti a rozhodli sa svoju matku doopatrovať až do konca.

V spolupráci s mobilným hospicom, pôsobiacim v Bratislave, sa im to aj podarilo. Mamička „odišla“ bezbolestne v kruhu najbližších.

Priateľkin otecko sa ocitol na nemocničnom lôžku po náročnom páde vo svojich 85 rokoch. Rozhodla sa o neho starať v domácnosti, aj napriek tomu, že zo svojej práce odísť nemohla. Zabezpečila k otcovi opatrovateľa na 8,5 hodiny a po skončení práce nastupovala do druhej šichty k lôžku svojho otca. Boli to pre ňu dva náročné roky a ako ona tvrdí, fungovala z fyzických a duševných rezerv.

Známa, ktorá má doma malého chlapca a dve dcéry, umiestnila svojho chorého ocka do domova sociálnych služieb. Aj napriek návštevám jej otec dával najavo, že je nespokojný a smutný. Netešilo ho nič, ani upravený záhradný park, ktorý bol súčasťou zariadenia.

Myslím si, že téma starostlivosti o starnúcich rodičov je veľmi náročná. Je často spájaná s emóciami, možnými výčitkami, a ohľadmi typu – čo na to povedia ľudia…

Uvedomujem si, aké je zložité rozhodnutie vziať do opatery svojho rodiča, alebo mu nájsť miesto v domove sociálnych služieb, alebo v hospici.*

Ilustrácia

Oľga Gromova

Ak sú vzťahy rodičia verzus deti nenarušené, plné lásky a súcitu, o to je rozhodovanie ťažšie.

Väčšinou chcú starí ľudia zostať doma, veď je to prirodzené. Avšak z praktického hľadiska nemôže každá rodina vytvoriť také podmienky pre rodiča, aby sa cítil komfortne a spokojne v domácom prostredí. Myslím si, že neexistuje všeobecná šablóna, podľa ktorej sa môžeme rozhodnúť.

Otázka starostlivosti o chorého rodiča závisí aj od finančných možností rodiny, od závažnosti zdravotného stavu rodiča, ale aj nášho vnútorného pocitu a duševného nastavenia.

V prvých dvoch príkladoch som uviedla ženy, ktoré nemali vlastnú rodinu a rozhodli sa svoj čas venovať chorému otcovi a matke.

V treťom príklade pani nedokázala zabezpečiť dostatočnú starostlivosť pre svojho ocka, a preto zvolila možnosť umiestnenia v sociálnom zariadení.

  • Môžeme porovnávať, čo je lepšie?
  • Môžeme porovnávať, či je lepšia opatera doma, alebo v zariadení?

Myslím si, že téma doopatrovania rodiča je aj prísne individuálna…

My, ľudia, ako aj deti svojich rodičov, nie sme rovnakí. Nie každý má rovnakú trpezlivosť a zručnosť v oblasti starostlivosti o chorého človeka. Môže sa stať, že napriek snahe postarať sa, sa nepostaráme. Sme len unavení, vyčerpaní a otecko alebo mamka zostanú v zlom zdravotnom aj duševnom stave.

Ilustrácia: Radovan Vincze

Do liečebne pre dlhodobo chorých, kde som pracovala, priviezli staršiu dámu.

Vraj bola v domácej starostlivosti u dcéry. Avšak dcére, ktorá mala starostí vyše hlavy, nezostával čas na jej chorú matku. Nechávala ju osamelú v byte a doniesla len to najnutnejšie. Stará pani duševne chradla a opúšťala sa. Všimli si to jej synovia a rozhodli sa, že svojej mame vybavia sociálne zariadenie, kde bude v spoločnosti a pod dohľadom opatrovateľov.

Rozhodnutie neoľutovali, pani v zariadení pookriala, zúčastňovala sa spoločenských aktivít a dokonca sa mala chuť aj pekne obliecť či primaľovať. Po nejakom čase „odišla“. Ale nie sama a bez pomoci.

Takže ani starostlivosť v domácom prostredí, nemusí byť to pravé orechové.

Myslím si, že je dobré zvážiť, či máme možnosti a trpezlivosť na to, aby sme sa do starostlivosti o rodiča pustili.

V minúte

Kedy ste povedali otcovi aj mamke, že ich máte radi?
Kedy ste pošepkali deťom, že sú výnimoční kamaráti?
Kedy ste žienke naposledy doniesli kvety?
Tak to vykonajte, veď nikto z nás nie je svätý.
Vyslovte a posuňte myšlienkový čin:
Kým nás vníma, kým je s nami,
lebo v minúte poslednej darmo zvažovať výhry, rany…

Odchod

Už je ďaleko, a predsa tak blízko.

Neodišla… Šepká s pocitom isto.

Duša opustila jej zlomené telo,

ale v srdci mám vyryté navždy

milovanej meno.

A ona plynie, plynie v šíru diaľ.

Ale nezabudne a milého vníma zovšadiaľ.

Život je už raz taký…

Žiaľom pokrčené zostáva srdce aj jeho tvár.

(Z mojej knihy veršovaných myšlienok Chlpaté verše)

Zuzana Balašovová Donátová

Autorka kníh aj z prostredia dlhodobo chorých pacientov. Pôsobila ako sociálna terapeutka v hospici aj domove sociálnych služieb.

Knihy: Za dverami liečebne (Kníhkupectvá Martinus, Preškoly a iné) – Zo zápisníka terapeutky: https://elist.sk/kniha/zo-zapisnika-terapeutky/

*Hospic je zdravotnícke zariadenie pre dlhodobo chorých a zomierajúcich ľudí, v ktorom je kladený dôraz na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, na to, aby človek nebol v ťažkej chvíli sám a aby netrpel neznesiteľnou bolesťou.

Hospic môže byť rezidenciálne zariadenie (oddelenie v nemocnici, resp. samostatné zariadenie), môže poskytovať svoje služby ambulantne (ambulancia, denný alebo nočný stacionár, alebo v teréne, priamo v domácnostiach klientov (domáci, resp. mobilný hospic). Pracujú v ňom lekári, zdravotné sestry, fyzioterapeuti, sanitári (spolu zdravotnícky personál), ale aj psychológovia, špeciálni a liečební pedagógovia a dobrovoľníci. Často bývajú súčasťou tímu aj duchovní rôznych vierovyznaní. Na Slovensku sa táto forma starostlivosti postupne rozvíja.

Korektúry textu: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať