Typy matracov – ktoré sú pre našu chrbticu najlepšie?
Posteľný matrac musí byť pohodlný – to je fakt. Oveľa dôležitejšie však je, aby správne stabilizoval hlavnú os nášho tela, čiže chrbticu. Dobre zvolený výrobok môže rýchlo zlepšiť fyzickú pohodu a pozitívne ovplyvniť aj komfort spánku. Čo teda zvážiť pri jeho výbere?
Aké sú hlavné druhy matracov?
Neexistuje jeden univerzálny matrac vyhovujúci všetkým. Potreby každého z nás sú iné, preto by výberu ideálneho matraca mala predchádzať dôkladná analýza. Samozrejme, rozhodujúci je vždy názor osoby, ktorá na ňom bude spať.
Na trhu dominuje päť hlavných skupín týchto výrobkov. Sú to matrace:
- pružinové,
- penové,
- latexové,
- taštičkové,
- termoplastické.
Prvé z nich, niekedy označované ako bonelové, sú vyrobené z pospájaných pružín. Mechanizmus ich pôsobenia je veľmi jednoduchý – ohýbajú sa pod váhou tela. Ak hľadáte lacný matrac 200 × 200, táto kategória výrobkov by vás mohla zaujímať.
Penové matrace bývajú pružnejšie. Sú vyrobené z polyuretánovej peny, ktorá sa rýchlo prispôsobí tvaru tela. Práve tieto matrace zvyčajne odporúčajú fyzioterapeuti. Nezabudnite, že existujú štyri skupiny tvrdosti, ktoré závisia od hmotnosti:
- H1: >60 kg,
- H2: 60-80 kg,
- H3: 80-100 kg,
- H4: <100 kg.
Latexové matrace sa odporúčajú pri degenerácii hornej (krčnej) chrbtice. Skladajú sa zo zmesi kaučuku a latexovej hmoty. Sú priedušné, čo oceníte najmä v lete. Ďalšou ich výhodou sú antibakteriálne vlastnosti. Tieto matrace zvyčajne nájdete v rozmeroch 180 × 200 alebo 160 × 200.
Čím sa vyznačujú taštičkové matrace? V prvom rade tým, že pružiny sú umiestnené v rôznych vrstvách látky. Toto riešenie ocenia najmä páry – ak zmeníte polohu, druhá osoba to takmer nepocíti!
Termoplastický matrac mení svoju štruktúru pod vplyvom tlaku a teploty. Vďaka tomu podopiera celé telo bez ohľadu na to, či spíte vo vystretej polohe, na bruchu, alebo na boku. Týmto spôsobom sa redukujú tlakové body. Veľa užitočných informácií o matracoch nájdete na stránke Agatanabytok.sk.
Ako vyčistiť matrace?
Pamätajte na to, že je nevyhnutné matrac neustále udržiavať v čistote. Posteľ je miesto, kde trávime veľa času. Pri zanedbaní hygieny a neodstraňovaní napr. olupujúcich sa čiastočiek kože, sa môžu objaviť nežiadúci hostia – roztoče alebo ploštice. Vylučujú silné alergénne enzýmy, ktoré môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti:
- kožné vyrážky,
- migrény,
- zápal spojiviek,
- atopické ekzémy.
Našťastie netreba veľa, aby ste sa týchto mikroorganizmov rýchlo zbavili. Stačí, ak nezabudnete aspoň raz týždenne matrac povysávať.
A čo ak sa na matraci objavili fľaky? V tomto prípade dokáže dobre pomôcť domáci čistiaci prostriedok – jedlá sóda. Čo potrebujete na jeho prípravu?
- sóda bikarbóna;
- 250 ml vody;
- vlhká špongia.
Zmiešajte jedlú sódu s vodou a potom ju naneste na škvrnu. Počkajte 30 minút a zotrite prípravok pomocou špongie. Ak škvrny už prenikli hlbšie pod povrch matraca, osvedčenou a odporúčanou metódou je použitie tlakového čističa. Takéto ošetrenie by však mali vykonávať odborníci!
Matrac pre zdravý chrbát – na čo ešte treba pamätať?
Riaďte sa vlastným pohodlím. Pamätajte: to, že kamarátovi pomohol napríklad tvrdý matrac, neznamená, že tvrdý matrac musí pomôcť s boľavým chrbátom aj vám. Výber takéhoto výrobku je individuálna záležitosť, ktorú určuje veľa premenných: hmotnosť, prekonané zranenia, a dokonca aj fyziologické rozloženie svalov a tuku na vašom tele.
Ak nie ste si istí, aký výrobok si vybrať, najvhodnejšie je, poradiť sa s ortopédom alebo profesionálnym fyzioterapeutom. Potom navštívte viacero predajní a vyberte si matrac, na ktorom sa vám leží najpohodlnejšie.
Pripravené v spolupráci: Agatanabytok.sk
-Infoservis –