MUDr. Vojáček a Dušan Plichta: Umenie byť zdravý je zámer, ktorý môže zmeniť nastavenie tela i mysle…

Umenie byť zdravý je zámer, ktorý môže pomôcť zmeniť nastavenie tela i mysle…

V posledných dvoch rokoch sme všetci hľadali spôsob, ako nechytiť chorobu menom korona. Medzitým sme akoby zabudli, že náš zámer by mal byť inak postavený. Mal by byť o snahe ostať zdravý a pestovať si imunitu. A nielen telesnú, ale možno aj tú dušenú… Keďže Dušan Plichta sa venuje zdraviu a navyše teraz organizuje konferenciu, ktorá nesie názov Umenie byť zdravý, prizvala som ho na rozhovor…

Dušan, uvedomujú si ľudia, že musia začať inak pozerať na starostlivosť o zdravie?

Myslím si, že záleží. Pozorujem skupinu ľudí, ktorá cíti, že je potrebný nový a holistický prístup a že zdravie nie je len stav bez choroby. Skupina ľudí, ktorá žije vo vyššej úrovni vedomia a inteligencie a vníma, že zdravie je stav vysokej energie, vitality a radosti z tvorivého života a autentických vzťahov. Do tejto oblasti významne vstupuje naša emočná inteligencia a schopnosť manažmentu našej mysle a emócií.

Tí, ktorí majú otvorenú myseľ a nastúpia na cestu optimalizácie a zlepšovania svojho života, tak na to postupne prichádzajú. Hlavnou zmenou je však paradigma zodpovednosti. A tak môžeme rozdeliť ľudí na tých zdravších, ktorí preberajú zodpovednosť za svoje zdravie, a tých nezdravších, ktorí sa jej zbavujú a hádžu vinu na choroby, vírusy, genetiku, prostredie, lekárov a podobne…

Kde robíme podľa teba najviac chýb?

Najväčšia chyba je podľa mňa v prístupe. Tak ako vo svojej oblasti zdravého jedla hlásam a vysvetľujem, že jedlo nie je kalória, ale informácia, tak to máme aj v prístupe k zdraviu.

Ako som už v predchádzajúcej otázke spomenul, hlavný problém vidím v zodpovednosti. A teda v praxi života v zmysle toho, či beriem chorobu ako znamenie, že sa mám zmeniť a že som vlastným pričinením vystúpil z rovnováhy, alebo skôr spadnem do roly obete a začnem si chorobu svojím zmyslom ešte obhajovať a budem hľadať vinníkov všade dookola, len nie vo vlastnom zrkadle.

Ako sa dajú robiť malé zmeny v prístupe k strave? A tak, aby to človeka nepoložilo ekonomicky?

V prvom rade ide o zmenu myslenia a presvedčení. Už len v samotnej tvojej otázke je podtón toho, že zdravá strava je drahá. To nie je pravda a možno by sme sa mali zamyslieť holisticky, že aké výdavky smerujú celkovo v našej domácnosti na stravu, lekáreň a zdravotnú starostlivosť dokopy. Jedlo nie je náklad, ale jedna z najlepších investícií do zdravia, ale aj do pôžitku pre zdieľanie a radosť. Veď sa len pozrime na kultúru Talianov a Španielov, ktorí si na jedlo a socializáciu pri ňom potrpia a štatistika ich zdravia to aj potvrdzuje.

Ja takto investujem do jedla asi o 30 % viac ako priemerný Slovák, ale v lekárni a na zdravotnú starostlivosť, alebo napríklad na módu a oblečenie míňam aj o 50 % menej. Pekný príklad sa dá použiť aj z Francúzska, kde väčšina aj bohatých Francúzov si neodoprie kvalitné víno a syry, ale jazdí na ľudovom Peugeote. U nás máme ulice plné Audi, BMW a Mercedesov a radšej obetujeme vlastné zdravie a telo pre status v chorej spoločnosti.

Ty organizuješ event, na ktorý si si pozval viacerých hostí. Čo je hlavným zámerom a čo môžu ľudia očakávať?

V priestoroch v srdci Bratislavy budeme diskutovať o synergii klasickej a funkčnej medicíny a komplexnom holistickom prístupe k nášmu mentálnemu, duševnému a fyzickému zdraviu.

Pri príležitosti 1. výročia založenia klubu Umenie byť zdravý a rastúceho záujmu o holistický prístup funkčnej medicíny 21. storočia prinášame odvážne myšlienky a prístup Jana Vojáčka aj na Slovensko.

Prístup, ktorý popísal vo svojich dvoch bestselleroch Umenie byť zdravý a Rozhodni sa byť zdravý, mi rezonuje. Vidím význam v synergii klasickej a funkčnej medicíny pre budúcnosť nášho zdravia. Je dôležité, aby sme v spoločnosti lepšie chápali ich aplikácie a úlohy v liečení chronických a akútnych zdravotných problémov.

Práve funkčná medicína a výživa je podľa nás cestou k prevencii, ale aj k poznaniu príčin vzniku zdravotných komplikácií, namiesto potláčania ich symptómov. Vďaka praktickým radám z klinickej praxe a života sa budete môcť inšpirovať aj poradiť s rečníkmi.

Inšpirácie v 5 hlavných témach pre diskusiu 

  • Ako sa vedome spoznať a porozumieť vlastnému bytiu či telu zdravou a funkčnou formou.
  • Ako nájsť tú správnu cestu za zdravým životom bez obety zdravia či kompromisov vlastného charakteru a duše.
  • Ako byť v harmónii s vlastným telom po fyzickej i psychickej stránke.
  • Ako vstupovať denne do svojho potenciálu obnovy, regenerácie a liečenia.
  • Ako vnímať funkčnú medicínu z hlbšieho, holistického hľadiska.

Jedným z hostí je aj MUDr. Vojáček. 

O prístupe a umení byť zdravý v rozhovore. Nech sa páči…

Viac o podujatí nájdete tu: https://powerlogy.com/umenie-byt-zdravy

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať