V Austrálii vypadol internet. Chaos bol v obchodoch, bankách. Mačka nedostala jesť, senior bol bez liekov

V Austrálii vypadol internet. Chaos bol v obchodoch, bankách. Mačka nedostala jesť, senior bol bez liekov

Spoliehať sa na online, internet a digitál je veľmi riskantné. Svedčí o tom 9 hodinový výpadok internetu. V Austrálii vypadol internet. Správu priniesla agentúra Reuters. Niektoré situácie boli grotesktné. Iné vážne – išlo o zdravie i život. Toto všetko sa ukázalo v praxi. Viete si predstaviť dlhší výpadok? Napríklad pri telemedicíne, na ktorú sme si „zvykli“ lebo bola korona? Ale pozrime sa, čo sa dialo…

Majiteľku mačky zobudila hladná mačka…

Prvé znamenie, že s druhým najväčším austrálskym poskytovateľom internetu Optus nie je niečo v poriadku sa objavilo ráno, keď majiteľke mačky o 6.10 hod. ráno nepodal raňajky dávkovač napájaný cez wifi a jej zviera ju zobudilo.

V Austrálii vypadol internet

Invalid si nemohol vybrať liek…

Invalidnému dôchodcovi Chrisovi Rogersovi, ktorý potrebuje lieky proti bolesti kvôli zraneniu kolena, ktoré mu bráni v práci, sa problém prejavil, keď do lekárne a jeho elektronický recept nebolo možné vyplniť.

„Kvôli výpadku sa to nenačíta,“ povedal Rogers agentúre Reuters, keď čakal v lekárni na obnovenie internetu. „Technika je vybitá. Dáta nenabiehajú. Je to šialené, taký chaos som ešte nezažil.“

V Austrálii vypadol internet

Riziká internetu?

Pre milióny Austrálčanov, ktorí nemohli platiť za tovar, objednať si jazdu, získať lekársku starostlivosť alebo dokonca telefonovať, sa deväťhodinový takmer úplný výpadok služieb spoločnosti, ktorá poskytuje 40 % internetu v krajine, stal lekciou o rizikách spoločnosti, ktorá sa takmer úplne presunula na internet.

Podľa austrálskej rezervnej banky sa v priebehu troch rokov počet hotovostných transakcií v Austrálii znížil o polovicu na 16 %, keďže pandemické obmedzenia urýchlili dlhodobejší trend smerom k tzv. bezkontaktným platbám. Štvrtina návštev u lekára v krajine sa uskutočňuje online, ukazujú vládne údaje.

„V súčasnosti sme kvôli COVID veľmi závislí od telezdravia a tiež od systémov elektronických správ,“ povedal Michael Clements, predseda Kráľovskej austrálskej akadémie všeobecných lekárov pre vidiek.

„Realita je taká, že mnohí ľudia práve prišli o zdravotnú starostlivosť.“

Spoločnosť Optus, ktorú vlastní spoločnosť Singapore Telecommunications, (STEL.SI) neposkytla žiadne vysvetlenie výpadku okrem toho, že ho prešetruje. Väčšina jej služieb bola obnovená do popoludnia.

Dokonca sa aj prechádzka stala zložitejšou, prinajmenšom pre ľudí, ktorí potrebovali navigáciu.

„Hľadám banku, a keď nemôžete ísť do navigácie telefónu a Google máp, ste dosť stratení,“ povedala Angela Icanová, pracovníčka bezpečnostnej služby v centrálnej obchodnej štvrti Sydney.

Pracovník kancelárie zo Sydney agentúre Reuters povedal, že sa nemohol dostať do svojej budovy, pretože na odomknutie dverí bola potrebná aplikácia smartfónu pripojená na internet.

Majitelia malých podnikov agentúre Reuters povedali, že sa buď spoliehajú na to, že im stáli zákazníci po obnovení internetu zaplatia, alebo dávajú zákazníkom možnosť zaplatiť v hotovosti alebo prísť neskôr.

„Sme podnik s denným obratom 4 000 až 5 000 austrálskych dolárov (2 600 až 3 200 USD) a dnes ráno sme prišli o približne 1 000 austrálskych dolárov z predaja kávy,“ povedal Roderick Geddes, majiteľ kiosku Pirrama Park v Sydney, ktorý nemohol spracovávať elektronické platby.

Celá správa je na reuters.com


Záver? 

A čo vy? Ako vnímate takéto skúšky digitálom? Mne sa zdá, že všetko má svoje hranice. Odtrhli sme sa od skutočného života a príučku nám môže dať napríklad aj takýto výpadok. Vlastne, je to dobre. Je to dobré znamenie. Možno sa viac ľudí prebudí a začne uvažovať o tom, že hotovosť má výhody. Že nechať kŕmenie mačky na susedku je lepší nápad, ako napojiť kŕmiaci automat na wifi. Že mať hotovosť má výhody, nielen kvôli špehovaniu nákupných návykov či uhlíkovej stopy. Možno to zopár ľudí prebudí k premýšľaniu.

Sny sa plnia

Pripravila a zamyslenie do správy vniesla: Martina Valachová

Mohlo by sa vám páčiť…

O digitále a iných nástrahách sme sa rozprávali aj tu: https://youtu.be/GSyYSf9Jwoo?si=1k_N5L0qRluwdJUe

Mohlo by vás zaujímať