Vaječný likér v predstihu alebo oslava ako má byť
Stretla som sa s kamarátkou, čo žije v zahraničí, pri káve. Krátko pred Veľkou nocou. Zoznámila ma s rusovlasou Slovenkou, skamarátili sa vo Veľkej Británii. Tá si opatrne odchlipla horúcej kávy a zavolala čašníka. „Vaječný likér do kávy podávate?” spýtala sa. Prikývol. „O pár dní mám narodeniny, rada by som si štrngla domácim ešte pred sviatkami. Vždy čakám na veľkonočné sviatky, skôr sa nedá. Tak to u našich chodí,” rozhovorila sa. „Sprav v predstihu, na Veľkú noc bude repríza,” nedalo mi. Melancholická rusovláska si vzdychla: „Nemám recept ani čas.”
Navrhla som: „Ja ti ten vaječný spravím.” Vzdychla znovu: „Je to zložité. Na oslave budú deti, vegáni, nealkoholici.” Keď si chcela vzdychnúť tretí raz, spolu s mojou kamarátkou sme zanôtili: „Nič nie je nemožné.” Čašník sa obrátil od pultu a usmial sa. Nakoniec odo mňa dostala darček na privítanie či, ako povedala kamarátka, hneď viac darčekov naraz. Spravila na ochutnanie niekoľko typov vaječného koňaku a ona nemusela pre londýnsku známu zháňať narodeninový dar. „Ak od teba všetky tie vaječné prijmem, kávu do odvolania platím ja,” vyrukovala s návrhom. Každá fľaška dostala recept, kamarátke som ich poslala e-mailom. „Nikdy nevieš, čo sa zíde,” spokojne skonštatovala. Dá sa namietať? Dnes teda recept klasiky. Nabudúce pribudnú ďalšie varianty…
Vaječný likér podávame z chladničky studený, zvyčajne.
Kamarátka si zamilovala zohriaty, dá ho na chvíľu zohriať do mikrovlnnej rúry. Môžete aj nad parou. Odôvodňuje to tak, že vo Veľkej Británii je zima. Keď sa pýtala, čo má spraviť s bielkami, ktoré pri príprave likéra ostali, poslala som jej recept na bielkovú penu. Keď si chce, ako vraví, spraviť intenzívne sladký pocit radosti, dá kopček bielkovej peny na teplý likér v šálke. Dodala, že radšej má už len avokádo. Pred odletom na Ostrovy som jej priniesla avokádový čokoládový likér. Odvtedy sa nevie rozhodnúť, či jej chutí viac tradičný, alebo avokádový (recept nabudúce…).
Základný recept: Vaječný likér s vajcami a alkoholom
- 7 – 10 pohárov
- 4 žĺtky,
- 4 polievkové lyžice práškového cukru,
- 1 kondenzované mlieko sladené alebo nesladené cca 400 ml, 50 – 350 ml rumu (vodky, brandy, whisky),
- mletá škorica alebo vanilka alebo kardamóm alebo štipka nastrúhaného muškátového orieška, ak máte radi
Poďme na to: Žĺtky vyšľaháme do peny elektrickým šľahačom, prípadne ručne metličkou. Vmiešame kondenzované mlieko a podľa chuti a očakávanej intenzity nápoja rum alebo iný alkohol. Mierne premiešame elektrickým šľahačom, zľahka metličkou alebo len tak vareškou. Vlejeme do čistej suchej fľašky a aspoň na 1 hodinu odložíme do chladničky. Dobre do druhého dňa. Chuť sa vzorne prepojí do troch dní. Skladujeme v chladničke.
Likér s vajcami šľahanými nad parou
Ak máte obavy zo surových vajec, šľahajte žĺtky s cukrom nad parou. Do hrnca dajte vodu, keď začne vrieť a z hrnca sa pariť, položte namiesto pokrievky misku so žĺtkami a cukrom. Šľahajte do zhustnutia. Misa sa nesmie dotýkať vody, inak sa žĺtky uvaria. Pri šľahaní ich nenechajte vydýchnuť, nech sú stále v pohybe – tak sa neuvaria. Akonáhle začnú hustnúť, šľahajte mimo pary. V ostatnom postupujte podľa základného receptu.
Vaječný likér s vajcami, bez alkoholu
Postup je rovnaký ako pri základnom recepte. Alkohol vymeňte za smotanu na šľahanie, smotanu na varenie, mlieko – alebo ich kombináciu podľa chuti a preferovaného množstva kalórií. Nič nepokazí ani voda. Rumová aróma nie je moja voľba, ale ak ju máte radi, pridajte 1 – 2 čajové lyžičky. Ja mám radšej korenie.
Vaječný likér s vajcami a pudingom
- 900 ml mlieka
- 1 vrecúško vanilkového alebo kokosového, alebo karamelového pudingu á 40 g
- 4 žĺtky
- 250 g cukru
- 1 vanilkový alebo vanilínový cukor
- 100 ml rumu alebo mlieka, alebo bezlaktózového mlieka
Poďme na to: Puding rozmiešam najlepšie metličkou – oplatí sa nájsť ju v zásuvke, naozaj nebudú hrudky – alebo dôkladne vareškou v troche mlieka nahladko. Dám na sporák, zapnem platničku, za stáleho miešania prilejem zvyšné mlieko, miešam a varím do zhustnutia. Dám preč z platničky. V miske vyšľahám žĺtky s práškovým a vanilkovým cukrom – ručne metličkou alebo elektrickým šľahačom do peny.
Po častiach prilejem rum prípadne iný alkohol, alebo ak pripravujem bez alkoholu, mlieko a prešľahám. Po každom priliatí aj nakoniec. Za stáleho šľahania ručne alebo na minime elektrickým šľahačom postupne vlejem do pudingu žĺtky. Miešam, nechám prevrieť, dám preč z platničky. Jednu dve minúty ešte miešam. Nechám vychladnúť a nalejem do fľašky. Skladujem v chladničke. Ochutnať najskôr po hodinke oddychu – ak nevydržíte, nič to, je výborný! Ale oddýchnutý, odstáty bude ešte lepší. Vydržte!
Čo so zvyšnými bielkami?
Ak nevyužijete inak, spravte bielkovú penu. A ak neviete, čo s bielkovou penou, dajte ju na vaječný koňak. Ak tak spravíte a likér zohrejete, čo budete piť? Predsa slávny nápoj Bombardino! Pre zmenu s bielkovou penou. Tradične je jeho súčasťou ako čerešnička či skôr kopček navrch – šľahačka. Rozhodli ste sa? Vaječný likér zohrejte, dajte do pohára s hrubým sklom alebo šálky a ozdobte kopčekom bielkovej peny. Ako na ňu? Jednoducho! Recept je na 1 bielok. Toľko, koľko máte k dispozícii, vynásobte. Bielkovou penou môžete ozdobiť akýkoľvek dezert, palacinky, ovocný pohár. Primiešať pretlačené alebo pomixované ovocie a podávať samostatne.
Bielková pena:
1 bielok, 70 – 100 gramov práškového cukru
Do bielka pridáme práškový cukor a šľaháme, kým nie je sneh pevný – a pena je na svete!
Vaječný likér sa dá pripraviť aj z celých vajec.
Zo žĺtkov je jemnejší, ale ani celé vajcia nesklamú. Ak neviete, ako využiť bielky. Postup je rovnaký ako pri likéri so žĺtkami. Namiesto nich šľaháte s cukrom celé vajcia.
Text, fotografia © Maja Kadlečíková, novinárka a spisovateľka: https://marencin.sk/?autor=
Korektúra: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/