Vegánsky kakaový vaječný likér, bez vajca s avokádom + iné recepty na vaječný likér

Pokračujeme v receptoch na vaječný likér. Predošlý recept si môžete nájsť tu – klik.

Vaječný likér pudingový bez vajec, úplne jednoduchý

Pripravím tak ako v recepte na pudingový s vajcami, len vajcia vynechám, resp. ich nahradím 1 smotanou na šľahanie. Takže uvarím pudingové mlieko. Do horúceho vmiešam práškový a vanilkový cukor, premiešam, cukor sa rozpustí. Za stáleho miešania do trochu vychladnutého pudingu prilejem smotanu na šľahanie – a vyšľahám elektrickým šľahačom alebo metličkou. Pridám alebo nepridám alkohol. Pri nealkoholickom zriedim mliekom podľa potreby.

Pudingový bez vajec, sýty, krémový – alko aj nealko

1 kondenzované sladené mlieko cca 400 ml konzerva, 200 – 400 ml rumu alebo iného alkoholu alebo mlieka, alebo bezlaktózového mlieka, 250 ml mlieka, 250 ml smotany na šľahanie, 1 vanilkový, prípadne iný puding, trochu pravej vanilky alebo škorice, ak máte radi

Poďme na to: Dám do hrnca neotvorenú konzervu kondenzovaného sladeného zahusteného mlieka, napustím vodu, aby zakryla konzervu a varím 2 hodiny. Kým kondenzované mlieko vychladne, uvarím v 250 ml mlieka puding. Najprv pudingový prášok rozmiešam v troche mlieka nahladko, prilejem zvyšné. Varím do zhustnutia. Puding a kondenzované mlieko zmiešam, pridám koreniny, prešľahám. Postupne vlejem smotanu na šľahanie, alkohol, alebo pri nealkoholickom mlieko a prešľahám. Dám do fliaš a vychladnutý do chladničky. Odporúčam počkať aspoň deň a ochutnať až potom. Je možné, že by ste s chutnaním neprestali – a nič by neostalo. V každom prípade, vždy sa dá spraviť ďalšia várka alebo hneď dve naraz.

Vegánsky kakaový vaječný likér, bez vajca s avokádom

2 zrelé sladké avokáda, 150 gramov práškového cukru (iné sladidlo podľa chuti alebo pre zdravšiu verziu sušené, dopredu namočené, scedené datle 5 kusov), 250 ml bezlaktózovej smotany (mandľová, kokosová) alebo kokosového mlieka, rastlinného mlieka, vody, 200 ml alkoholu (rum, vodka, brandy) alebo pre nealko verziu vody prípadne rastlinného mlieka, štipku strúhaného muškátového orieška, ak máte radi, 3 – 4 polievkové lyžice kakaového prášku

Poďme na to: Avokádo vodorovne rozrežem na polovice, kôstku vyberiem. Dužinu vyberiem do misky lyžicou, vyškrabte aj tú tesne pri šupke, je aromatická. Pridám cukor alebo iné sladidlo, kakaový prášok, roztlačím vidličkou alebo rozmixujem. Avokádo sa dá takisto pretlačiť cez sito. Ak používam datle, rozmixujem natrhané na kúsky s avokádom. Po roztlačení vidličkou vám ostanú kúsky datlí. Postupne striedavo prilievam smotanu a alkohol, šľahám na minime do peny. Prelejem do fľaše, uchovávam v chladničke. Odporúčam vypiť čo najskôr, hoci 3 dni v chlade nie je problém – alkohol konzervuje. S nealko verziou je rýchle vypitie dobrý nápad – bolo by škoda nechať likér pokaziť, všakže? Pred nalievaním pretrasiem.

+ Ak pripravujete avokádový likér bez kakaa, pridajte k avokádu trochu citrónovej šťavy – potom tak rýchlo neoxiduje, nehnedne. Ak vám avokádový chameleón meniaci farbu neprekáža, chuti likéra oxidácia neuberie. Pri kakaovom likéri ju zamaskuje prirodzene hnedé kakao – v tomto prípade je zhnednutie vítané.

+ Kde sa vzal – vaječný likér alias koňak a prečo sa pije na Veľkú noc

Veľkonočný vaječný likér sa práve v tomto období podľa najznámejšej verzie pije – pre vajíčka. Počas pôstu pred sviatkami sú zakázané, a tak ich čas príde po ukončení odriekania. Zaujímavosťou ostáva, že pôvodne sa vajíčkový likér s vajíčkami zrejme vôbec nepripravoval. Viete, čo bol jeho základ? Vegáni a milovníci avokáda sa potešia – avokádo! Likér mali vymyslieť holandskí plantážnici v Karibiku. Keď sa vrátili domov do krajiny veterných mlynov a tulipánov, chýbal im. Nemali avokádo! A tak uvažovali, čo by im ho chuťou pripomínalo. Skúšali až objavili a namiešali vaječný likér, a ten sa rozšíril po Európe. Niečo podobné sa tu však pripravovalo už v stredoveku. Prvý raz sa nápoju podľa všetkého priblížili s egg nogg v Anglicku v 13. storočí. Noggin bol drevený hrnček, z ktorého sa nápoj, predchodca vaječného likéru, podával. Podľa inej teórie sa nápoj sprvu nazýval egg’n’grog, čiže vajíčko a grog. Čo to bolo? Vajíčka prešľahané s pivom! Francúzi si zas dodnes pochutnávajú na lait du poule, v doslovnom preklade slepačie alebo kuracie mlieko. Čiže horúci výživný sladký nápoj so žĺtkami. Francúzsky kráľ Ľudovít IX., prezývaný Svätý, dal likéru na smrteľnej posteli košom, aby neporušil pôst – aspoň podľa legendy. Nemci ho poznajú pod názvom Eiercognac. V osemnástom storočí sa dostal do Severnej Ameriky a zaznamenal úspech – posilnený kukuričnou whisky bourbon alebo karibským rumom. Za veľkou mlákou pôvodný názov egg’n’grog skrátili na eggnog. Vráťme sa do Holandska. Preslávený na celom svete je tamojší eggnog Advocaat. Názov Advokát dostal vraj preto, že právnici musia veľa rozprávať, potrebujú zdravé, odolné hlasivky – a na to sú vajíčka ako stvorené! Na Slovensku sú známe všelijaké rezy a koláče s vaječným koňakom. Napadli mi včelie úle alebo domácky úliky. A, samozrejme, alžírska káva. Čiže s vaječným koňakom. Koňak sa vybral z Európy a Ameriky takisto do sveta. V Peru vám ho ponúknu posilnený miestnym alkoholom pisco. Pálenka sa pripravuje z aromatického hrozna, zreje v medených sudoch a domáci považujú zriedenie za zbytočné plytvanie vodou. Zo zásady sa teda neriedi a podľa normy môže mať v sebe až 48 percent alkoholu.

Koňak na výber v jednom pohári: karamelový, kokosový, tradičný vaječný koňak.

Foto © Maja Kadlečíková

Avokádo s kakaom: Príprava je riskantná záležitosť – ak zjete avokádo s kakaom len roztlačené vidličkou pri snahe ochutnať iba trochu – celé, nič to. Koňak bude z ďalšieho. Avokádo s kakaom je výborná nátierka, napríklad. Omáčka na cestoviny na sladko takisto.

Foto © Maja Kadlečíková

Vegánsky: Podľa jednej verzie pôvodne pripravovali dnes známy vaječný koňak plantážnici – z avokáda.

Foto © Maja Kadlečíková

Text, fotografia, realizácia © Maja Kadlečíková

 

Mohlo by vás zaujímať