Zdravý análny otvor? Čo všetko je dobré vedieť o análnom otvore? Prečo vznikajú análne polypy?
Niektoré témy sú veľmi citlivé. Až sa hanbíme opýtať sa. Potom roky trpíme a niekedy sa prepracujeme až do štádia, z ktorého je ťažkej pomoci. Ak vôbec. Jednou z tém sú problémy tzv. análneho charakteru. To je môj terminus technikus. Preto som sa rozhodla urobiť rozhovor na tému zdravý análny otvor, ktorý možno otvorí oči mnohým ľuďom. A hlavne, nech pomôže. Rozprávala som sa s MUDr.Tiborom Molnárom.
Vedia ľudia ako sa starať o zdravie tam dole? Myslím o zdravý análny otvor?
Väčšinou áno. Často sa však vyskytuje tzv. prehnaná hygiena, keď mydlami, gélmi alebo aj výplachmi si premývajú konečník. Môže to mať za následok porušenie bakteriálnej flóry konečníka s následným svrbením a zápalmi kože.
Dnešná doba je sedavá. Vyplývajú choroby (ako zlatá žila a iné) práve zo sedavého života?
Sedavý spôsob života je predispozičný faktor na vznik hemoroidov. V týchto prípadoch je pravidelná fyzická aktivita veľmi dôležitá. Dôvodom chorôb, najmä u mladých ľudí, nie sú slabé svaly, ale zvýšený tlak na panvovú oblasť (hlavne konečník). Vývoj hemoroidálnych uzlov vyčnievajúcich z konečníka je jedným z mechanizmov kompenzácie zvýšeného vnútorného tlaku v panvovej oblasti. Preto pamätajte, že v prípade hemoroidov treba šetriť panvové orgány pri cvičení.
Čo všetko môžu ľudia, okrem spomenutého vyššie, robiť ako prevenciu?
To sú moje 4 rady:
- Ak máte sedavé zamestnanie, robte si prestávky na rozcvičku alebo sa aspoň prejdite. Postačí aj pár minút, aby ste znížili tlak na panvovú oblasť. Nepodceňujte to!
- Seďte na teplej sedačke.
- Pri sprchovaní dosprchujte konečník studenou vodou.
- Vykonávajte potrebu podľa nutkania, nezadržiavajte stolicu alebo naopak netlačte neprimerane.
Čítala som rozhovor, kde indiánsky náčelník hovoril o tom, že oni papier po veľkej potrebe nepotrebujú. Skrátka to z nich vypadne a ritný otvor ostane čistý.
Poloha v drepe je evolučne prirodzená poloha nášho tela počas vyprázdňovania. V polohe v drepe má totiž črevný vývod priamu trajektóriu a rektálna dutina sa vyprázdňuje rýchlo a bez prekážok. Moderná poloha v sede sa stala obvyklou s príchodom vnútorných záchodov.
Netreba zabúdať, že proces vyprázdňovania je výsledkom koordinovanej činnosti najmä dvoch nervových systémov. Výsledkom je čo najdokonalejšie odstránenie «odpadu» z nášho tela. V žiadnom inom živom organizme okrem ľudskej bytosti nie je vyprázdňovanie tak dokonalé.
Čo o nás vypovedá naša stolica?
Vyprázdniť by sa mal človek denne raz alebo dvakrát a to bez námahy. Ak má človek zápchy, tak by mal používať výživové doplnky doporučené odborníkom. Konzistencia výkalov by mala byť vláčna a farba hnedá alebo žltohnedá.
Prímesi alebo aj stopy krvi v stolici alebo na papieri sú vždy vážnym upozornením na nejaké ochorenie (čerstvá krv poukazuje na hemoroidy, a ak je sprevádzaná aj svrbením análnej oblasti, tak môžeme predpokladať análnu trhlinu). Rovnako ak má stolica sivý odtieň alebo je čierna smolovitá a nepríjemne zapáchajúca, musíte okamžite navštíviť lekára!
Veľa ľudí má tzv. análne polypy. Čo to presne je a ako sa ich zbaviť? Pomáha pri tom laserová liečba?
Análne polypy sú nezhubné výrastky, ktoré sa vyskytujú v konečníku aj v hrubom čreve. Rozdiel medzi polypmi a hemoroidmi spočíva v tom, že hemoroidy sú rozšírené žily, zatiaľ čo polypy sú výrastky na povrchu kože alebo sliznice. Môžu byť rôznych tvarov a veľkostí.
Hlavou príčinou ich vzniku sú genetické predispozície. Človek niekedy ani netuší, že ich má. Častejšie sa prejavia krvácaním, ak došlo k ich poraneniu. Čerstvá krv v stolici bez pocitu bolesti v análnej oblasti a iných problémov môže indikovať análny polyp.
Väčšina polypov je neškodná, no za určitých podmienok a bez liečby sa môžu vyvinúť do zhubného nádoru – rakoviny. Dobrou správou je, že ich odstránenie nie je bolestivé a pacienti sa nemusia obávať tohto zákroku. Análne polypy sa dajú odstrániť už pri prvotnom vyšetrení.
Polyp sa odstráni vyspelou technológiou – rádiofrekvenčným skalpelom Surgitron v mieste výrastku. Týmto spôsobom sa okolitá sliznica ani cievy neporušia a preto nehrozí riziko krvácania. Rana v mieste odstráneného polypu sa zahojí do niekoľkých dní po zákroku. Následne sa polypy histologizujú.
A čo robiť, aby sa to už nevrátilo?
Potrebné je absolvovať každoročne kontroly. Rovnako je potrebná spolupráca pacienta s proktológom a aj s gastroenterológom. Pacient by mal dodržiavať všetky odporúčania a rady lekára, aby sa mu choroba nevrátila.
Keď som bola malá, na WC som mávala knihu. Niekedy som sa tam zabudla. Mama na mňa zvykla kričať, že choď von a nečítaj na WC. Budeš mať zlatú žilu! Dnes ľudia trávia na toalete niekedy aj hodiny. S mobilom… a ponuka internetu je nekonečná. Čo by ste ľuďom odporučili? Je čítanie na WC naozaj problém?
Vo väčšine ázijských, afrických a juhoamerických krajín chodia ľudia na toaletu v polohe vzpierača zdvíhajúceho činky. My, naopak, trávime čas blaženým sedením na záchode, pričom ako sme povedali, čítame noviny, ťukáme do telefónu atď. Lenže, to nie je správne. Na toaletu by sa malo chodiť len pre jedinú činnosť (vyprázdniť sa). A to až vtedy, keď pocítite nutkanie na stolicu.
Vyprázdnenie prebieha v dvoch fázach. Po druhej, ktorá je kratšia, by ste sa mali umyť zvonka čistou vodou, jemne mydlom a utrieť mäkkým papierom. Nepoužívajte vlhčené obrúsky, ich zložene je často nevhodné a môže narušiť bakteriálnu flóru konečníka.
Existuje akýsi návod na zdravé vyprázdňovanie?
Zdravé vyprázdňovanie by sa malo vykonávať bez silného tlačenia a na základe reflexov, ktoré prichádzajú v potrebný čas.
Proces vyprázdňovania je zložitý koordinovaný proces, ktorý prebieha medzi črevom a mozgom. Každý mechanizmus je riadený svojimi nervovými dráhami. Vonkajší mechanizmus pracuje spolu s naším vedomím. Hneď ako mozog rozhodne, že okamih odchodu na toaletu je priaznivý, vonkajší mechanizmus vyprázdňovania poslúchne tento pokyn a je pripravený na vykonanie potreby, ktorú už vykonáte vedome.
Črevá sú fantastický orgán. Mnohí sa domnievajú, že hrubé črevo slúži len na vyprázdňovanie a medzi vyprázdňovaniami je nečinné. Mnohokrát ho nielenže podceňujeme, ale možno sa zaň aj hanbíme, napr.pri nadmernej plynatosti. Práve zadržiavanie črevných plynov vedie k vážnym ochoreniam.
Jeden cyklus, počas ktorého sa potrava v črevách rozloží (rátame od momentu keď postúpila do čriev) trvá priemerne 16 hodín. V priebehu tohto procesu sa vstrebávajú do organizmu látky, ktoré by sa inak stratili. Základné minerálne látky, ako napríklad vápnik, sa vstrebávajú až v hrubom čreve.
Vďaka vynikajúcej činnosti hrubého čreva a jej mikroflóry náš organizmus dostáva vysokú dávku energeticky bohatých mastných kyselín, vitamínu K, vitamínu B12, tiamínu (vitamín B1), riboflavínu (vitamín B2). Mnohé z týchto zložiek sú nevyhnutné pre normálnu funkciu zrážania krvi, silné nervy alebo dokonca chránia pred migrénami.
Absorbovaním adekvátneho množstva tekutín a vláknin sa fekálne masy pevne zabalia, čím sa ušetrí celý liter tekutiny. Ak sa tento proces naruší, musíme denne spotrebovať približne ďalší liter tekutín. Ako vidíte, dostatočné množstvo tekutín je potrebné nielen na udržanie krásy a zdravia našej pokožky. Tekutiny sú dôležité aj na správne fungovanie hrubého čreva.
Je dobré ísť k proktológovi a urobiť si diagnostiku zdravia v tejto oblasti? Ako také vyšetrenie vyzerá? A čo to stojí? Je hradené či nie?
Je dôležité sledovať farbu svojej stolice. Čierna alebo červená: zrazená krv vyzerá ako tmavo-červené hrudky, zatiaľ čo čerstvá krv je jasnočervená. Príčinou je prítomnosť krvi v stolici, napr. pri hemoroidoch môžu byť v stolici žilky jasnočervenej farby. Ak sa v stolici vyskytnú tmavšie odtiene červenej farby alebo ak je stolica čierna, môže to indikovať aj závažné patológie. V takom prípade treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
Celkovo existuje niekoľko hlavných indikácií na konzultáciu s proktológom, ako napr.pocit neúplného vyprázdnenia čriev, pálenie alebo svrbenie v oblasti konečníka, krv v stolici, častá zápcha alebo hnačka, hlienovité sekréty z konečníka, bolesť konečníka alebo prítomnosť novotvarov v oblasti konečníka. Ak vás trápi niektorý z týchto príznakov, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k proktológovi.
Ak nemáte ťažkosti, je dobré si spraviť základné proktologické vyšetrenie po štyridsiatke. Vstupná prehliadka u proktológa zahŕňa rektálne palpačné vyšetrenie, anoskopiu a rektoskopiu. Pacienti majú najčastejšie obavy z tejto časti vyšetrenia, ale obyčajne netrvá viac ako 10 minút a ani sa nenazdajú a už to majú za sebou. Navyše vyšetrenie nie je bolestivé. Ak máte obavy, hoďte ich za hlavu! Niet sa čoho báť.
Ceny preventívnych prehliadok môžu byť rôzne v závislosti od zdravotného zariadenia. V našom medicínskom centre vstupné vyšetrenie stojí 49 eur.
Veľa môžeme urobiť ak naučíme základné zásady už deti. Ako by mohla vyzerať rada rodiča dieťaťu, aby v dospelosti nemalo problémy, resp. vedelo, kam sa obrátiť?
Mali by im radiť podobne ako sme už spomínali vyššie. Stolicu nezadržiavať, na záchode nesedieť s mobilom (záchod nie je miesto úkrytu alebo relaxu, je to miesto, kde sa má vykonať potreba), a po vyprázdnení sa umyť čistou vodou.
Vaše záverečné odporúčanie…
Brať vážne každé nepríjemné pocity v oblasti konečníka, stopy krvi v stolici, svrbenie v oblasti konečníka ako aj nepravideľnosti vo vyprázdňovaní. A hlavne nebáť sa proktológov!
Na otázky odpovedal MUDr.Tibor Molnár, odborný garant oddelenia proktológie Medicínskeho centra DoktorPRO, chirurg proktológ s viac ako 30-ročnou praxou
Za rozhovor ďakujem. Pripravila: Martina Valachová