Digitálna záplava? Žijeme vo svete, ktorý sa nikdy nevypne a ohrozuje zdravie, ak sa my sami nebudeme pravidelne „vypínať…“
Tento text je súčasťou knihy Henriety Holúbekovej a prinášame ho aj s krátkym cvičením, aby ste si mohli uvedomiť súvislosti doby, v ktorej žijeme. Celú knihu si môžete zabepečiť u Henriety TU.
Príbeh:
Niekde som čítala, že my, súčasní ľudia prijímame za jeden jediný deň také množstvo informácií, ako bežný roľník v 15. storočí prijal za celý svoj život.Zamyslime sa nad tým, čo taký roľník potreboval vedieť a ako sa v tom období dostávali k nemu informácie v porovnaní s tým, čo všetko vnímame my teraz. Dokážeme listovať z pohodlia svojej izby v najstarších knihách najväčších knižníc sveta na druhej polovici našej zemegule.
Jednu udalosť dnešného dňa si môžeme pozrieť zdokumentovanú od desiatich ľudí, ktorí ju natočili do svojho mobilu a nahrali na YouTube, na svoj Instagram alebo Facebook. Ako by sa mohla k stredovekému roľníkovi dostať informácia o tom, čo sa udialo v ten istý deň na druhom konci sveta?
Ja tomu hovorím, že žijeme v dobe takzvanej „infoobezity“.
Sme zaplavení obrovským množstvom informácií, máme však obmedzený čas, a spoločnosť kladie na nás všetkých neprimerané očakávania. Vrátane žiakov, študentov, účastníkov kurzov. Toto nám spôsobuje preťaženie, úzkosti a nespavosť. V tomto obrovskom množstve neustálych zmien hľadáme stratégie a nástroje, ktoré nám pomôžu získať aspoň náznak produktivity, výkonu a duševnej pohody.
Dnes máme prístup k toľkým informáciám, že ak s tým nevieme pracovať, prichádzame pre ne o čas a znižujeme si tým kvalitu nášho života.
Ak nedovolíme našej mysli oddychovať a nudiť sa, zaplatíme za to zlou pamäťou, otupenosťou mozgu a únavou. Žijeme vo svete, ktorý sa nikdy nevypne a skutočne ohrozuje zdravie, pokiaľ sa my sami od neho nebudeme pravidelne „vypínať“. Ďalšou veľmi dôležitou skutočnosťou, ktorú potrebujeme brať do úvahy, keď vzdelávame druhých, je to, že takzvaný polčas rozpadu informácie sa znížil. Je to čas, ktorý ubehne predtým, ako danú informáciu nahradí novšia, aktuálnejšia, presnejšia. Fakty, ktoré sa učíme dnes, veľmi rýchlo nahrádzajú nové štúdie, ktoré ich často môžu obrátiť naruby. Existuje mnoho vedeckých publikácií o tom, že naše školy učia učivo, ktoré je desať rokov pozadu. Študenti, ktorí vychádzajú z väčšiny našich univerzít, vychádzajú zo škôl s dávno neaktuálnymi poznatkami. Potvrdzujú to zamestnávatelia, ktorí si ich najímajú.
Môj návrh riešenia:
Obklopuje nás obrovské množstvo informácií, ktoré potrebujeme spracovať, a máme príliš málo času. Žijeme vo svete s neobmedzeným prístupom k informáciám. V tejto online ére, je jedinou voľbou ignorancia. Nemusíte hneď odpovedať na správy, pozrieť si notifikácie, začnite pracovať s technológiami (mobilným telefónom a počítačom) tak, aby ony slúžili vám, a nie aby ste vy boli ich otrokom.
Osobná výzva – cvičenie vhodné (nielen) pre žiakov:
Naplánujte si vo svojom diári každý deň jednu hodinu bez technológií. Vyberte si ktorúkoľvek hodinu dňa. Robte to na začiatok 7 dní po sebe a postupne si vybudujte z toho návyk. Počas tohto času nebudete nikomu k dispozícii, očistíte si myseľ, dajte si prechádzku na čerstvom vzduchu alebo si ľahnite na popoludňajší oddych, prečítajte si knihu, urobte si pravidelnú meditáciu alebo cvičenie, navarte si niečo chutné alebo popracujte na nejakej úlohe, na ktorú je potrebné sa naplno sústrediť.
Tak čo? Dáva vám to zmysel?
Kniha od Heni je plná podobných cvičení. KNIHU môžete kúpiť vo všetkých kníhkupectvách. Ale ak ju chcete aj s venovaním a podpisom, objednajte si ju priamo tu:
https://www.postpandemickapedagogika.sk/
Mohlo by sa vám páčiť…
Stretnúť usmiatych ľudí, ktorí hľadajú odpovede. Hľadajú pravdu a pravdivosť. Anna Hogenová, Max Kašparu, Leri Švec, Bea Hlohovská? Stretnime sa spolu na Festivale ODznova v pravdivosti 28.10.2023 od 13:00 do 19:30 v Bratislave. Lístky a informácie tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/festival-odznova-v-pravdivosti-34629/