ŽIVOTNÉ POVZBUDZOVADLO a osobné MOTIVAČNÉ NÁBOŽENSTVO

Ako si vytvoriť vlastné ŽIVOTNÉ POVZBUDZOVADLO, osobné MOTIVAČNÉ NÁBOŽENSTVO a svoj zdroj energie…

POVZBUDZOVADLO 2021 – Good idea Slovakia! (Jednoduché rady ako prežiť zložitú dobu nechceného covidu)

Všade okolo nás vládne v súčasnosti nielen blbá nálada, ale skepsa, depresia a namiesto hojnosti radosti, smútok a nespokojnosť. Má to svoju koronavírusovú logiku a veľa ľudí povie, že horšiu krízu vo svojom živote ešte nezažili.

Kríza je však vždy príležitosť na zmenu a šanca v štýle pootvorenie okien, dverí i brány dokorán k optimalizácii, ktorej Japonci hovoria KAIZEN. Kaizen je životná i firemná filozofia až osobné náboženstvo, výzva i vízia – aby sa človek pokúšal neustále zlepšovať aj keď sú ťažké časy, aj keď sa nedarí. Kai (zmena) k zen (lepšiemu).

Ambíciou tejto úvahy – je ponúknuť niekoľko jednoduchých motivačných rád – ako z bryndy von.

Takých, z ktorých si každý môže vybrať (alebo podľa nich zostrojiť vlastné) svoje povzbudzovadlo, motivátor, kompas, azimut, bibliu vnútorného posilnenia, aby dokázal prekonať izoláciu, karanténu, chorobu, smútok, skepsu, depresiu, strach i všetky ostatné obmedzenia a nepríjemnosti s tým spojené.

Sto ľudí môže mať aj sto chutí

Ľudia majú aj v stimulovaní veľa rôznych chutí, tak nech Ťa to neznechutí! Milý čitateľ, nasledovné inšpirácie môžeš prevziať alebo podľa nich odvodiť a vytvoriť vlastné. Dôležité je, že intenzívne pri tejto ceste a činnosti zapneš POZITÍVNE myslenie, čo je však kľúčové – najmä pozitívne konanie. A kľudne aj podľa hesla najusilovnejších a najhúževnatejších, ktoré znie: Ora et labora (Modli sa a pracuj)!

Keby sa Ti nepáčilo, tak sprobuj iné užitočné v štýle Acta, non verba (Činy rozhodujú, slová nestačia)! Aktivita a iniciatíva, ktorú chcem svojim povzbudzovadlom vyprovokovať v Tvojej hlave, duši, srdci i mentálnom nastavení smeruje k produktívnemu postoju – ako sa to dá, ako vec riešiť. Nie naopak k pasívnemu vajataniu, sebaľútosti a vnútornému dôvodeniu a vyplakávaniu – prečo sa to nedá.

Komu sa motivačný postoj páči, tomu dávam do pozornosti aj moje knihy, ľahký žáner v kombinácii vtipu i dôvtipu pod názvom POHODOU k PROSPERITE (dostupné cez martinus.sk) alebo SEBAROZVOJ. Koho baví ťažší žáner – tak aj kniha „Kríza ako výzva, šanca a príležitosť“.

Už Ti to napadlo – že by sa zišlo povzbudzovadlo?

Človek je už raz taký, že čím jednoduchšie rady a inšpirácie dostáva, tým viac im neverí a ignoruje ich. Stráca pritom, keď ich odvrhne bez toho, aby ich aspoň vyskúšal a sproboval, či fungujú alebo nie, či sú pre neho vhodné a prijateľné alebo nie. Niekoho povzbudí pochvala, iného milé slovo a dobrá rada, ďalšieho výhra v lotérii alebo nová láska, atď. Všetkých určite vyzdravenie z choroby alebo akýkoľvek im zreteľahodný dôvod na radosť, hojnosť a spokojnosť.

Ľudia sú často nevďační, nerozumní a nevážia si bohatstvo, ktoré majú. Niekedy veľa ľudí musí najskôr strádať a stratiť, aby si neskôr dokázalo vážiť, čo mali (pred stratou) a nájsť v sebe i svojom okolí dary, ktoré mali – ale ich nevideli, nevšímali si ich alebo ich prehliadali a nevážili si ich.

Nesmierne silným osobným povbudzovadlom je aj schopnosť človeka tvoriť a mať svoju vlastnú osobnú víziu. Tieto dva nástroje nielen zlepšujú osobnú náladu, ale aj zvyšujú zdravotnú imunitu (najmä posilňujú psychoimunitu).

Sebariadenie – 10 tipov na potešenie

Moje odskúšané a každému dostupné osvietené tipy a odskúšané jednoduché rady na úspešné sebapotešenie a autopovzbudenie dostupné každému znejú nasledovne:

  • BILANCIA ÚSPECHOV: Pripomeňte si, čo všetko ste už v živote dokázali. Spíšte si to na papier a zoraďte do osobnej hitparády priorít, čo z toho Vás potešilo najviac a naopak, čo si vážite z toho najmenej. Ide o hodnotovú inventúru múdrosti, kde hodnota (nevyčísliteľná peniazmi) je viac ako cena (vyčísliteľná financiami).
  • FOTOALBUM ZÁŽITKOV: Prevetrajte všetky fotoalbumy alebo priečinky v PC a USB-kľúče s fotkami a vyberte si z nich tie z najšťastnejších chvíľ v živote a najhodnotnejších zážitkov a obklopte sa nimi. Alebo si ich nielen viackrát pozrite, ale zostavte z nich elektronickú prezentáciu v počítači alebo rebríček najlepších Vašich fotiek, akoby ste boli porotcami vlastnej fotosúťaže. A pustite to nielen sebe, ale aj rodine.
  • DOBRÁ KNIHA: Ak sa hovorí, že domáce zvieratko (pes, mačka, morča, andulka, atď.) je najvernejší ŽIVÝ priateľ človeka, tak kniha je určite najspoľahlivejší NEŽIVÝ priateľ. Prečítajte si, možno po dlhom čase vo Vašom živote, nejaké dve dobré knihy – jednu náučnú učebnicu /napr. životné rady/ a druhú nenáročnú beletriu /pútavý román/.
  • PRECHÁDZKA: Hýbte sa denne jednoduchým cvičením (minigymnastika, jóga) alebo behom alebo ak nešportujete tak prechádzkou peši (ideálne 10 tisíc krokov – čo je cca 7 kilometrov). Ak je škaredé počasie, a nemôžete alebo nechcete riskovať na ulicu (napríklad, lebo ľady z ktorých hrozia pády), tak aspoň v činžiaku vykráčajte trikrát po sebe 10 poschodí peši.
  • MEDITÁCIA/MODLITBA: Načerpajte energiu z hlbokých nádychov počas meditácie. Naučte sa správne dýchať – nie vrchom (pľúcami), ale spodkom (bruchom). Doprajte si denne Vašu povzbudzovaciu osobnú modlitbičku šťastia. Niekto k Pánu Bohu, iný k prírode a ďalší možno len ako meditáciu k univerzu. Poďakujte sa za všetko, čo sa Vám v ten deň podarilo, aj keď sú to najmenšie drobnosti a zdanlivo nepodstatné maličkosti. Alebo začnite svoj výpočet od veľkých vecí (napr. vďaka za to, že som sa dožila dnešného dňa a som zdravá) až po malé veci (fajn, že ma nič nebolí a ďakujem, že neprší a svieti slniečko).
  • DENNÝ PLÁN: Plánujte si ako strávite deň. Jednoduché míľniky, hoci aj drobné veci (ráno rozcvička, potom venčenie psa, nasleduje práca, potom rozhovor s rodinou, potom meditácia, nákup potravín, telefonát s najlepším priateľom/kou, atď.). Plán je najlepšou zbraňou proti riziku. Ale pozor na dve hlavné limity pri akomkoľvek plánovaní: I ten NAJHORŠÍ plán na svete je lepší ako žiadny! I ten NAJLEPŠÍ plán na svete je nanič, ako ho neplníte.
  • POZITÍVNY POSTOJ: Veľmi dôležité je Vaše denné naladenie, nastavenie duše, mentálny kód v srdci i hlave. Je to najmä o uvedomení si, či sa chcem tešiť zo života a byť riaditeľom svojho dňa (carpe diem) a víťazom svojho pocitu alebo sa chcem trápiť, nadávať na všetko, plakať nad rozliatym mliekom a smútiť, aj nad vecami, ktoré nedokážem ovplyvniť (lebo nad nimi nemám kontrolu – sú vis major).
  • ŠŤASTIE: Mať jasno v čom spočíva UNIVERZÁLNE ľudské šťastie a nebáť sa pripomenúť si to viackrát denne. A zo sebapoznania vedieť najlepšie ako funguje ŠPECIÁLNE Vaše osobné šťastie a čo ho najviac podporuje, čo naopak najviac ruší a likviduje. Vedieť presne čo Vás posilňuje a čo oslabuje, obklopujte sa faktormi, ktoré Vám dodávajú energiu (milovaná rodina, veselí priatelia, obľúbené veci) a vystríhajte tých, ktoré Vám energiu odoberajú (napr. otravčíci života, toxickí ľudia, veční pesimisti a plačkovia…)
  • ODSTRIHNITE HI-FI: Skúste zminimalizovať alebo obmedziť pozeranie televízora. Regulujte používanie HI-FI technológií doma alebo sa na čas od nich úplne odstrihnite. Doprajte si „luxus“ rozumných – byť občas aj OFF-LINE! Doprajte si ticho a pokoj aj od všetkých špičkových technológií (mobil, PC, televízor, rádio, tablet, smartfón, atď.) a hlavne nepočúvajte často drísty politikov. Rozlišujte medzi plytkými celebritami a hlbokými osobnosťami. A vyberte si vzory i životné vzorce od najschopnejších, nie od všetkého schopných.
  • DOKONALÝ SEN: Viete sformulovať svoj dokonalý sen? Veľa ľudí to nedokáže. Predstavujte si počas dňa čo najčastejšie, že všetko zlé sa zlepší. Ako by ste chceli vidieť ideálnu situáciu Vášho života. Čo by Vás najviac a najdlhšie potešilo. Viackrát počas dňa zavrite oči a predstavte si Váš osobný ideálny sen – pustite si v hlave ten najlepší film Vášho bytia a žitia. A pripomeňte si ho aj pred spaním, aby ste povzbudili dobré a pozitívne sny počas noci.

Závery – zhrnutie

Vytvorte si vlastné ŽIVOTNÉ POVZBUDZOVADLO, osobné MOTIVAČNÉ NÁBOŽENSTVO a svoj zdroj energie. Naučte sa byť víťazmi vlastného života. Netrápte sa nad tým, že nie ste dokonalí, radšej sa tešte z toho, že ste každý deň dokonalejší. A keď ste náhodou až priveľmi súťaživé typy a chcete v živote len vyhrávať, tak radšej ako byť šampiónom v športovaní, dajte sa na muziku a prestúpte k hudobníkom. Že prečo? Lebo hudobníci – tí stále vyhrávajú.

Ing. Emil Burák, PhD.

Mohlo by vás zaujímať