Prečo sa začal tretí pondelok v roku považovať za najdepresívnejší deň – tzv. Modrý pondelok?

Modrý pondelok a ako ho zvládnuť…

Keď som si dnes ráno zapla rádio, tak som započula správu o modrom pondelku. Neviem prečo, myslela som, že tento výraz je príznačný pre každý pondelok – že cez víkend bolo veselo a prichádza tvrdá realita pracovného pondelku. Ale Blue Monday – Modrý Pondelok, je niečo iné. Ide vraj o najdepresívnejší deň v roku. Na svojom LinkedIn profile informuje o tomto dni aj Zuzana Reľovská, s ktorou som nedávno robila rozhovor na tému vyhorenie. Tu je jej vysvetlenie na tému modrý pondelok a ako ho zvládnuť…

Cítite sa tak nejak “namodralo”?

Tretí pondelok v roku sa začal nazývať aj *Blue Monday* od roku 2004. Dôvodom bol fakt, že napriek tomu, že už pracujeme naplno, ešte stále cítime nostalgiu za Vianocami. A možno máme aj výčitky z toho, že sa nám nedarí plniť si novoročné predsavzatia. Motivácia zo začiatku roka nám klesá, no cítime silnú potrebu niečo začať robiť inak. (Dr Cliff Arnall). Chladné počasie a tmavé dni nám taktiež nepomáhajú byť veselšími.

Diskusia odborníkov ohľadom týchto hypotéz je skôr skeptická…

Odborníci z oblasti psychológie, vzhľadom na tému, poukazujú na možný výskyt sezónnej depresívnej poruchy (SAD), ktorá sa môže objaviť v jesenných a zimných obdobiach, ale rázne odmietajú jej jednodňové pôsobenie. Taktiež označene jedného dňa – to jest 24 hodín – ako najdepresívnejšieho z roka považujú skôr za možné trivializovanie depresie.  

Našťastie sa pojem “Blue Monday”, napriek snahám, nestal komerčne úspešným ako napríklad Black Friday.

V každom prípade je dobré sa zamyslieť nad tým, ako sa dnes máte.

A ako ste sa postarali o svoj wellbeing a mentálne zdravie.

Na obrázku nájdete pár užitočných rád, ako na to.

Modrý pondelok a ako ho zvládnuť

K téme bola vyvorená aj takáto zábavná rovnica.

V preklade to znamená:

W – počasie

D – dlh po vianočných nákupoch

d – mesačná výplata

T  – čas od Vianoc

Q – čas odkedy sme zlyhali pri novoročnom predsavzatí

M – úroveň motivácie

Na – pocit, že musíme niečo robiť

Teda cítime sa podľa toho, ako sa nám doteraz vyvíja nový rok. Pevne verím, že na tieto pseudovedecké spájania tém neveríte a žijete si tak, aby ste boli spokojní sám so sebou. Pretože zopovednosť za to, ako sa máme, máme do veľkej miery vo vlastných rukách.

Krásny “modrý pondelok”.

Zuzana Reľovská

Pripravila: redakcia

Rozhovor so Zuzanou Reľovskou na tému vyhorenie…

Ak ste tento rozhovor ešte nevideli, pridajte sa k tisícom ľudí, ktorým už pomáha… A nerozprávali sme iba o vyhorení, ale aj o praktických radách, ako žiť lepší život…

Súvisiace články

Kremík – zabudnutý architekt tvojho tela. Prečo bez neho kolagén nefunguje?

Prečo bez kremíka kolagén nefunguje a čo sa deje, keď ti chýba kremík? Kým svet šalie po kolagéne, málokto sa pýta zásadnú otázku. Ako to vlastne celé funguje?

Ako sa zbaviť bolesti krížov?

Svaly nás držia. Keď nám zatrofujú svaly, alebo ich nebudeme vôbec používať, tak samotné kosti ako také nás veľmi neudržia. Lekári vám často povedia, Musíte sa ušetriť. Ale to je tá najhoršia rada. Vy musíte svoje telo začať zaťažovať. A nemusíte chodiť do fitka. Stačí to vyskúšať priamo doma na koberci.

Najnovšie články

Kremík – zabudnutý architekt tvojho tela. Prečo bez neho kolagén nefunguje?

Prečo bez kremíka kolagén nefunguje a čo sa deje, keď ti chýba kremík? Kým svet šalie po kolagéne, málokto sa pýta zásadnú otázku. Ako to vlastne celé funguje?

Počasie Slovensko

Slovakia
few clouds
26.2 ° C
26.2 °
24.5 °
32 %
1.1kmh
24 %
Pi
26 °
So
27 °
Ne
30 °
Po
31 °
Ut
30 °
127,000FanúšikoviaPáči sa
20,400NasledovníciNasledovať
83,700OdberateliaPredplatiť