Úvod Blog Strana 145

Katarína Donáthová: BEH PRE BEH v Bernolákove

Čo je viac ako urobiť niečo pre druhých? Ušľachtilá myšlienka, ktorú už päť rokov pretavuje do reality Katarína Donáthová nesie v sebe pokoru, pomoc tým, ktorí to potrebujú a veľkú mieru osobného vkladu.

Katka, povedz čo ťa viedlo k myšlienke začať v Bernolákove s behom a prečo sa akcia volá BEH PRE BEH?
V Bernolákove preto, že tu väčšiu časť svojho života ( teda takmer od detstva ) žijem a bývam. Hovorím od detstva, pretože som sa do Bernolákova presťahovala ešte pred 18kou. Vychovala som tu spolu s manželom naše dve dcéry a v Bernolákove aj prevádzkujem moje kaderníctvo. Takže kde inde ako doma? Názov tejto benefičnej akcie vznikol zo srdca a z hlavnej myšlienky tohto podujatia. Beháme, aby iní mohli behať. Vždy som bola veľmi citlivá k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Keď som začala behať, stále som mala v hlave myšlienku, že aj Bernolákovo by si zaslúžilo svoje bežecké podujatie. Sme obec, ktorá sa za posledné roky rozrástla. Bežecké podujatie spája ľudí, pretože tí, ktorí nebehajú prídu povzbudiť svojich priateľov. Stretne sa tu veľká časť dediny, ale aj návštevníkov. Prostredníctvom takéhoto eventu vieme spájať ľudí z našej dediny, ale zároveň vieme ukázať aj návštevníkom, ako sa za posledné roky naša obec posunula dopredu. Keďže som človek empatický a rada pomáham, chcela som, aby sme zorganizovaním behu zároveň pomohli deťom, ktoré behať nemôžu, lebo majú zdravotné problémy.

Tento beh je teda z veľkej časti benefíciou. Ktorý príbeh sa ťa za tie roky najviac dotkol, alebo motivoval robiť ďalej?
Teším sa z každej jednej pomoci, ktorú môžeme investovať do zdravia a rozvoja detí. Napríklad príbeh malého Tobiasa je pre mňa veľmi významný. Bežali sme pre neho počas druhého ročníka nášho behu. Lekári predpokladali, že sa nikdy nepostaví na nohy. Tobias má dnes 5 rokov a chodí. ?

Organizácia takéhoto podujatia býva náročná.  Ako to zvládaš a kto všetko ti pomáha?
Samozrejme, že nie je ľahké zorganizovať podobné podujatie. Z roka na rok sa rozrastá, čo nás teší, pretože vďaka tomu sme schopní pomôcť vyššou sumou a viacerým deťom. Tento rok sme napríklad bežali pre dve deti. Mathiasa z Bernolákova a Karin z Ivánky pri Dunaji.

Takto vyzeralo predstavenie príbehu na FB stránke BEH PRE BEH
„Karin má 4 a pol roka. Mesiac po narodení Karin prešla viacerými vyšetreniami, kde jej zistili detskú mozgovú obrnu na pravej polke telíčka. Pre toto postihnutie si nevie uchopiť predmet do pravej rúčky, pravú nôžku má kratšiu a zle našľapuje, často zakopáva, a tak veľakrát padá. Karinka potrebuje neustále rehabilitovať, aby mohla raz viesť plnohodnotný život.
Matthias sa narodil predčasne v 27. týždni ako jedno z dvojčiat. Žiaľ jeho súrodenec neprežil. Dnes má Matthiasko 2 roky a bojuje s mnohými diagnózami. Jednou z nich je aj nevyvinutá motorika. Taktiež potrebuje neustále rehabilitovať, aby sa mohol posúvať vpred,”

Tento beh bol teda aj tak trochu susedský, keďže sme pomáhali aj dievčatku zo susednej obce. A kto mi pomáha? Všetci, čo mi prídu do cesty (smiech). Samozrejme v prvom rade moja rodina. Ďalej sú to priatelia z bežeckého sveta, keďže sama behávam. Lesky nám tradične moderuje a motivuje deti aj dospelých k super výkonom. Mnohí priatelia sa starajú o občerstvenie pre bežcov a pripravujú dobroty už niekoľko dní pred akciou. V deň behu sa zapájajú aj susedia a pomôžu so všetkým, čo je potrebné. Zhrnula by som to tak, že keď sa človek rozhodne niečo urobiť a vloží do toho lásku a energiu, tak celý vesmír sa spojí. Takto nejak nám to vyšlo už piaty rok za sebou a verím, že keď nie celý vesmír, tak moji priatelia a susedia v Bernolákove sa spoja o pár mesiacov opäť a my budeme znova nápomocní. A budeme behať, aby mohli iní behať…

Katka, želáme ti veľa elánu vo všetkom, do čoho sa pustíš. Veríme, že ti tvoje okolie dobrotu a ochotu vráti zase inak. V zmysle hesla – čo dávaš dostaň naspäť. Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor Katarína Donáthová: BEH PRE BEH v Bernolákove pripravila Martina Valachová
Foto: Facebook BEH PRE BEH, Nina Kleinová

Ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC

Nedávno moja priateľka napísala výzvu na facebook. „Priatelia! Prosím hláste sa mi, pretože sa mi stala nepríjemná vec. Nemyslela som si, že ma postihne tiež. Telefón mi padol do WC. Nie…nesmejte sa. Naozaj. Už ho prezreli dvaja servisáci a vyzerá to tak, že som prišla nielen o fotografie a videá, ale aj vaše telefónne čísla.“ Bingo. Hneď som začala uvažovať nad tým, že kde mám dáta zálohované ja? A ako ste na tom vy? Uvažujete nad tým vôbec? Obrátila som sa preto na môjho priateľa, ktorý je na slovo vzatý odborník nielen na zálohovanie dát. Poslal mi návod ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC a chcem sa oň s vami podeliť. Verím, že pomôže!

Hovorí sa, že existujú dva typy administrátorov. Tí, čo zálohujú a tí, čo ešte len budú. Myslím, že pri telefónoch je to podobné. Keď ho máme a funguje, tak je všetko v poriadku. Hovorí Dominik Procházka, IT špecialista. Čo ale v prípade, keď o svoje zariadenie prídete?

Dnešné telefóny ponúkajú niekoľko možností záloh, či už lokálne do počítača, alebo cez internet na vzdialené úložiská. Priblížim vám niekoľko spôsobov, ako si môžete svoje dáta zálohovať.

Telefóny so systémom Android

V prípade, že používate mailový účet od spoločnosti Google, tak máte možnosť jednoducho zálohovať kontakty a kalendár prostredníctvom tohto účtu. K zálohovaniu sa dostanete cez menu:

Nastavenia -> Účty a synchronizácia -> Google.

Po ťuknutí na Google sa vám zobrazia možnosti záloh dát, tu vyberte, čo by ste radi zálohovali a telefón sa o ostatné postará. Po tomto kroku sa vám pri ukladaní kontaktov a položiek kalendára pri oboch zobrazí možnosť ukladať lokálne, alebo na konto Google. Stačí teda prepnúť na konto Google a máte kontakty a kalendár zálohované.

Zálohovanie fotografií a videí

Pri tomto type dát budete potrebovať kábel k telefónu na prepojenie s počítačom. Po prepojení telefónu s počítačom so systémom Windows sa zobrazí váš telefón ako externý disk. Z tohoto disku potom stačí prekopírovať zložku s názvom DCIM, kde sú umiestnené vase fotografie a videá.

Správy

Od Androidu verzie 8.1. boli správy pridané do synchronizácie s Google účtom, ak teda máte tento system a dôverujete úložiskám od Googlu, tak môžete zvoliť tento spôsob.

Pre ostatné verzie existuje niekoľko druhov aplikácií. Osobne som zvolil na testovanie aplikáciu SMS Backup & Restore z Google Play a funguje dobre. Po inštalácii zvolíte, či chcete zálohovať len správy, alebo aj údaje o telefonických rozhovoroch. V ďaľšom kroku vyberiete, či chcete uložiť dáta na disk Google, Dropbox, OneDrive, alebo na telefón. Následným potvrdením vykonáte zálohu.

Telefóny so systémom iOS

Zálohovanie telefónu so systémom iOS rozdelím do dvoch kategórií:

1-lokálne zálohy na počítač

2-zálohy cez internet na vzdialené úložiská

ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC

Lokálne zálohy

prostredníctvom softvéru iTunes (https://www.apple.com/lae/itunes/). Fungujú spoľahlivo na sýsteme Windows a aj MacOS.

Postup je nasledovný:

-Nainštalujete softvér iTunes

-Zapojíte svoje zariadenie do počítača

-Spustíte softvér iTunes

-Kliknete na ikonu svojho zariadenia

-Vyberte v menu možnosť zálohovať a tým spustíte zálohu.

Zálohy cez internet

Apple umožňuje svojim používateľom použiť iCloud úložisko, ktoré ponúka možnosť jednoducho zálohovať dáta prostredníctvom internetového pripojenia. Registráciou a vytvorením Apple ID získa používateľ 5GB dát na zálohovanie zdarma. Pre zväčšenie úložiska je potrebné dokúpiť priestor, ale myslím, že v dnešnej dobe, keď zariadení používame niekoľko investícia, ktorá nám do budúcna môže pomôcť.

Nastavenie je nasledovné:
1) v menu telefónu vyberiete Nastavenia
2) Z nastavení iCloud – následne iCloud zálohovanie
3) Ťuknete na Zálohovať teraz, čím sa spustí záloha.

Verím, že vám tento návod pomohol. Odložte si ho a priebežne používajte. Ak totiž telefón skončí tam kde nemá, už bude v zásade neskoro.

Tému spracovala. Martina Valachová

Komunikácia medzi generáciami XYZ

AKO KOMUNIKUJÚ VAŠE TÍMY ZLOŽENÉ Z VIACERÝCH GENERÁCIÍ?

Na pracoviskách sa stretávajú rôzne generácie a vnášajú do vzájomnej komunikácie a kultúry spoločnosti prvky, typické pre ich komunikačné nastavenia, chápanie a vnímanie sveta. Každá generácia je niečím výnimočná a špecifická vo svojej komunikácii. Komunikácia medzi ľuďmi rôzneho veku môže byť často komplikovaná, či kostrbatá. No vždy má potenciál vzájomného obohatenia sa, rozvíjania a pochopenia.

Čo ponúkame

Workshop XYZ vytvára príležitosť a ponúka nástroje, ktoré otvoria ľuďom rôznych generácií pracujúcich v jednej spoločnosti, na spoločných projektoch a úlohách, možnosť naučiť sa a pochopiť „reč iného kmeňa“. Jej pochopením následne môže firma nastaviť plynulú a pohodovú komunikáciu medzi členmi v tíme, alebo medzi tímami.

Prínosy pre jednotlivca

Workshop zamestnancovi pomôže spoznať a pochopiť spôsoby prijímania a odovzdávania informácií u kolegov z rozdielnych vekových kategórií. Spozná východiská a nastavenia vnímania sveta ľudí iných generácií. Získa nové komunikačné zručnosti, ktoré mu umožnia efektívnu komunikáciu s ľuďmi rôznych vekových kategórií.

Prínosy pre firmu

Čo je pre život dýchanie, to je pre vzťahy komunikácia (Virginia Satirová). Zamestnanci/členovia tímu, ktorí budú vedieť medzi sebou efektívne, konštruktívne a s porozumením komunikovať, budú mať vyššiu výkonnosť práce, komunikácia pre nich prestane byť zdrojom napätia a konfliktov, čo priamo vplýva na výkonnosť a celkovú pohodu pracovného prostredia.

Zdravá komunikácia medzi vekovo odlišnými členmi tímu môže prispieť k prirodzenému zdieľaniu know – how, skúseností a zároveň obohacovať členom tímu o nové zručnosti.

Pre detailné informácie nás prosím kontaktujte.

     

    Odborník radí

    Ako udržať skúsených odborníkov vo firme

    Každá firma má čo svojim kľúčovým zamestnancom ponúknuť. A nie sú to vždy len peniaze.

    Človek a ľudský potenciál sa stávajú pre moderné a vizionárske spoločnosti témou číslo jedna. Ľudské  zručnosti, vlastnosti a potenciál, ktoré nie je možné nahradiť technológiou či umelou inteligenciou, stúpajú  na cene  a postupne budú meniť celý pracovný trh. Dnešní 40tnici patria k posledným ročníkom generácie X a o pár rokov hranicu 40tky prekročia aj príslušníci generácie Y.

    Ako udržať skúsených odborníkov vo firme? S potrebnou praxou, pracovnými návykmi  a neprísť o nich?

    Čo je potrebné vnímať a s čím pracovať, keď financie nie sú jedinou motiváciou? Je čas klasických benefitov minulosťou?
    Ponúkame vám nestranné mapovanie ľudského potenciálu vo vašej firme formou workshopu. Zameriavame sa na človeka a nie na pozíciu, ktorú zastáva. Podporujeme sebaúctu, sebaistotu, talent, tvorivosť. Objavujeme a rozvíjame neprejavený potenciál
    v ľuďoch.

    Čo získa firma a čo zamestnanec?

    Identifikácia potenciálu a priorít konkrétneho človeka. Odporúčania ako využiť a rozvíjať potenciál ďalej v prospech seba samého, ale i firmy. Zachytávanie signálov blížiaceho sa vyhorenia a odporúčania ako mu predísť v konkrétnych prípadoch.  

    Ako udržať skúsených odborníkov vo firme

    Program individuálnej prevencie pred vyhorením človeka v práci, zlepšenie internej komunikácie.

    Ak firma vedome vytvára priestor, aby jej zamestnanci aktívne pracovali s vlastným ľudským potenciálom a využívali ho naplno, získa rozvojovým programom ČLOVEKA, ktorý bude :

    1) Lojálny, lebo si bude vážiť, že ho firma vníma aj ako človeka.
    2) Motivovaný, lebo bude môcť využiť aj iné svoje kvality a rozvíjať ich.
    3) Otvorený zmenám, lebo s novo zadefinovaným potenciálom bude so zmenami sám prichádzať.
    4) Sebaistý – lebo si aktívne buduje vlastnú sebaúctu.
    5) Bude chcieť prispieť – lebo aj firma prispieva k jeho osobnému rozvoju.
    6) Vidí zmysel svojej prítomnosti vo firme, ktorá ho rešpektuje ako človeka.

    Pre detailné informácie témy Ako si udržať skúsených odborníkov vo firme nás prosím kontaktujte.

      Mohlo by sa vám páčiť...

      Medzigeneračný festival OLD´s COOL v Bratislave aj Košiciach   

      Slovenská spoločnosť prechádza demografickým starnutím a tomuto faktu je potrebné prispôsobiť naše vzťahy, služby aj sociálne a zdravotné inštitúcie. Občianske združenie Zrejme vzniklo s cieľom pripomínať, že aj na Slovensku je potrebné otvorene diskutovať o tom, v akých prostrediach chceme my a naši príbuzní starnúť a aké medzigeneračné vzťahy chceme vzájomne utvárať.

      „Rozhodli sme sa organizovať kutlúrno-osvetové medzigeneračné akcie akými je festival OLD’s COOL a inšpirovať verejnosť v premýšľaní o starnutí, starších ľuďoch a našich vzťahoch. Inicujeme tiež inovatívne medzigeneračné aktivity v komunite akými je napríklad séria medzigeneračných debát a kvízov. V neposlednom rade spolupracujeme s mestskými časťami a zodpovednými developermi na tvorbe užitočných mestských politík a projektov,“ ozrejmuje Táňa Sedláková, členka Zrejme.

       

      Naším zámerom je podporovať medzigeneračný dialóg v komunitách a susedstvách a tvoriť otvorenú a demokratickú spoločnosť zdola. Symbolom medzigeneračnej spolupráce je pre nás, dnes už bohužiaľ zaniknutý stacionár pre seniorov Záhrebská, ktorý fungoval v komunite Susedia na dvore. Chceme, aby takéto kvalitné služby boli podporované a vznikali aj na ďalších miestach. Aj preto sme sa rozhodli o stacionári z komunity Susedia na dvore a jeho príbehu vydať knihu a druhý rok organizujeme medzigeneračný festival OLD´s COOL“ vysvetľuje Dušan Martinčok, člen Zrejme.

      Občianske združenie Zrejme pracuje s verejnou mienkou v prospech harmonických medzigeneračných vzťahov založených na výmene vedomostí a skúseností bez zbytočných stereotypov a bariér.

      Medzigeneračný festival OLD´s COOL tento rok v Bratislave aj Košiciach 

      Pozývame vás na festival OLD´s COOL plný príjemných rozhovorov, divadla, hier, koncertov, workshopov, tvorenia, diskusií, ale najmä stretnutí. Festival OLD´s COOL spája generácie a inšpiruje ku zmene.

      Videopozvánka na festival OLD´s COOL:

      https://www.youtube.com/watch?v=ZWoS6yrAASs&t=2s

      Na festival OLD´s COOL 2018 pozýva aj herečka Táňa Pauhofová, ktorá bola minulý rok súčasťou diskusie o starnutí na Slovensku:https://www.youtube.com/watch?v=5zkfXsToW6M, herečka Judit Bárdos, ktorá je jednou z tvárí kampane Staroba sa nás dotýka: https://www.youtube.com/watch?v=iMZy6Eq_ww8, ale aj herec Marián Mitaš, ktorý bol spolu s deťmi pravidelným návštevníkom stacionáru pre seniorov Záhrebská v komunite Susedia na dvore: https://www.youtube.com/watch?v=VZNxm2sNbCA

      Festival OLD´s COOL prebehne 4-6. októbra 2018 v bratislavskej kaviarni Berlinka pri SNG a Satori Stage a 12-13. októbra 2018 v košickom kine Úsmev.Kompletný program OLD´S COOL Bratislava 2018 nájdete na:

      https://www.facebook.com/events/700395336989482/

       

      Autorom fotografií je Michal Huštaty.

      Autorom videa je Daniel Klembara.


      Facebook/Zrejme

      Youtube/Zrejme

      Facebook/OLD´S COOL

      Plávanie je zdravé: Naučte sa správne plávať v dospelosti

      Ako sa naučiť plávať ako dospelý, je jednou z otázok, ktoré nám stále nedajú spať.
       

      Mnohí ľudia nemali príležitosť naučiť sa plávať ako deti. Často môžeme vidieť, ako plávajú prsia, s hlavou hore – nad hladinou. Z toho potom vyplývajú bolesti krčnej chrbtice. Mnohí dospelí by chceli vedieť správne plávať, ale keď sú dospelí, prídu výčitky a pochybnosti, či to nie je neskoro. 

      Hoci je ľahšie naučiť sa správne plávať v detstve, nevadí. Učebný proces u dospelých je iný, pretože sa budete musieť naučiť preniesť svoje motorické zručnosti do vody a mnohokrát  budete bojovať proti zmene vodného prostredia. Ľubica Sabolová, ktorá sa venuje plávaniu detí i dospelých sa s nami podelila o informácie, ako sa prestať báť vody a naučiť sa správne plávať. Aj v dospelosti.

       

      Dôležitá je ochota a vytrvalosť

      Musím povedať, že s vytrvalosťou, oddanosťou a dobrým inštruktorom budete schopní preniesť potrebné zručnosti na dobrodružstvo učenia sa plávať. 

      Prvá fáza je prispôsobiť sa vodnému prostrediu. Často sa môžete stretnúť so strachom z vody. Je potrebné prispôsobiť sa; pretože ak sa bojíme, strach

      paralyzuje naše telo spôsobom stuhnutia svalstva a následne tým zabráni voľnému vznášaniu sa na vode.(FLOTACIÓN) 

      Po skončení prvej fázy začneme s flotačnými zručnosťami a technikami dýchania, aby sme sa mohli sústrediť na presúvanie sa vo vode a ponáranie sa.

      Plavecké techniky

      Akonáhle sú tieto základné zručnosti zvládnuté, potom bude čas začať rôzne plavecké techniky a štýly. Plavecký štýl KRAUL môže napríklad trvať 4 až 6 mesiacov učenia, ak ste konzistentní a plávate aspoň dvakrát týždenne pod dohľadom trénera. Práve prostredníctvom hodín plávania môžete nielen rozvíjať rôzne štýly a učiť sa techniky, ale zvyšovať vzdialenosť a výkon vo vode.

       Ja aktuálne pôsobím ako inštruktorka plávania a vodného póla  v ŠKP Modrí Draci Košice – Staré MestoV klube  máme certifikovaný personál, ktorý vás môže viesť k zlepšeniu výsledkov, naši inštruktori sa špecializujú na výučbu plávania s technikou, ktorá zaručuje úspech, pretože každá lekcia je určená pre vás osobne. Nechajte svoje obavy bokom, pretože náš inštruktor vás sprevádza v tomto procese a rešpektuje vaše vlastné tempo.

       

      Som presvedčená, že pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom.

      Ľubica Sabolová

      Nela Sullens: Vytvárajte si zdravé návyky a výsledky sa dostavia

      Najlepšia diéta – Nie je chudnutie ako chudnutie. Zdravé návyky sú pri udržaní váhy podstatné. Prestaňte chudnúť a žite zdravo

      Dá sa schudnúť za 14 dní?

      Nelu som stretla pred necelým rokom na školení o sociálnych sieťach. Sadli sme si spolu aj na obed, počas pauzy a bližšie sme sa spoznali. Zaujala ma jej energia. V tých dňoch ma preukrutne bolel kĺb. V princípe som na školenie „dokrivkala“. Preto mi padlo vhod porozprávať sa s človekom, ktorý sa venuje zdravému životnému štýlu. A Nelu som začala sledovať. Prinášame vám rozhovor s ňou.

      Nela Sullens: Vytvárajte si zdravé návyky a výsledky sa dostavia

      Nela, povedz nám bližšie, čomu sa dnes venuješ?

      Moja cesta sa neustále vyvíja a prispôsobuje mne a hlavne tomu, čo cítim, že ľudom viem odovzdať, čo okolo mňa riešia. Som doslova stále v pohybe po všetkých stránkach. Pozerám sa dnes na človeka ako na komplex, ktorý je súčasť celku a všetko navzájom súvisí a je prepojené, len nás to nikto neučil a snažíme sa všetko rozdeľovať na oblasti, ktoré riešime samostatne, ale celkový výsledok potom nie je efektívny a funkčný.

      Snažím sa podeliť o to, čo som sa naučila, objavila, pochopila a zažila si, či už sama alebo s mojimi klientmi na potulkách svetom. Dnes sa venujem rozvíjaniu potenciálu, sebapoznaniu, nadobúdaniu sebahodnoty, prekonávaniu limitácii, transformácii tela založenej na zmene myslenia, učeniu a zavádzaniu zdravých návykov, zdravého myslenia, láske k sebe a nastaveniu zdravého životného štýlu. A toto sa snažím zhmotniť do mojich programov, ktoré boli doteraz prevažne individuálne, ale v budúcnosti by som chcela nájsť formu, aby sa dostali k čoraz viac ľudom.

      Hlavne formou písania, videí, kurzov a práci na projektoch. Baví ma spájať naše talenty, lebo vtedy vždy dosiahneme viac.

      To je naozaj pomerne široký záber, ako si sa teda dostala k tejto forme činnosti.

      Určite to nebolo ľahké a prešla som si sama mnohé križovatky života, ktoré ma privádzali k poznaniam a určitým činom. Môj príbeh je dlhý a tento článok by nestačil (smiech), ale aby ste si vedeli trošku predstaviť, čím som prešla, tak len pár dôležitých etáp, ktoré ma ovplyvnili. Pochádzam z vojenskej rodiny, kde slovo disciplína a počúvanie autorít bolo na dennom poriadku. Vyjadrovať svoj názor nebolo veľmi vhodné.

      Hoci som inklinovala k tancu a umeniu, čo ma asi držalo nad vodou počas toho ako som rástla, nestačilo to na to, aby som pochopila, že to sú moje prirodzené talenty a tie treba rozvíjať. Vždy som bola zasnená, chcela som sa učiť jazyky, ktoré mi otvoria viac možností. Ako 16-ročná som odišla na internát jazykovej školy a prestala pravidelne tancovať. Zmenili sa moje návyky a behom 3-4 mesiacov som pribrala asi 10 kíl, ktoré nechceli ísť dole.

      Roztočil sa kolotoč diét, chudnutia a frustrácie. Nakoniec som skončila vplyvom okolia a po ťažkej rodinnej situácii na Vojenskej akadémii v LM ako jedna z mála v ženskej zostave.

      Keďže tanec nebol riešením a kondičku som potrebovala, začala som cvičiť vo fitku (aj keď to bolo strašne nudné) a moja postava sa aj vďaka prvým kurzom fitness trénera, začala upravovať. Bola som opäť vo svojej koži a upútalo ma to, kedže kurz aerobiku, kde som chcela povodne ísť vtedy neotvorili (smiech), išla som na Kulturistiku a fitness.

      Aha takže vojačka a silná žena?

      Dnes už viem, že z každej životnej situácie sa dá niečo naučiť, a vybrať, čo ma posilní. Ale treba prijať aj našu zraniteľnosť. Inak sa hráme na niečo, čo nie sme. Avšak vtedy som to tak ešte nevnímala. Síce som bola skvelá a poslušná študentka, v treťom ročníku sa vo mne začalo všetko búriť a vedela som, že to nie je moje orechové. Potrebujem prekonať môj strach a rozprestrieť krídla. Túžila som po nekonečných možnostiach a to predstavovala vtedy pre mňa Amerika.

      Odišla som na leto do USA ako študent, čo bol rok 2001 a tým sa môj život obrátil v zárodku. V dôsledku udalostí 9/11 som nestihla nastúpiť do 4. ročníka a nasledoval prvý veľký pád po mojom slobodnom lietaní. Až také jednoduché to nebude, počula som v sebe hlas hlbokého sklamania a rozčarovania (podrobnosti neuvádzam)…Chvíľu trvalo a začala som zisťovať, že treba vstať a ísť ďalej. Dnes už viem, že to bolo najlepšie, čo ma mohlo stretnúť, vtedy som to hodnotila ako prehru.

      Musela som začať hľadať, čo ďalej. S pôvodným štúdiom ekonomiky a financií som chvíľu pôsobila vo finančnej firme a vybudovala časť siete, ktorá stále ešte úspešne funguje. Ale nestačilo to vtedy na pokrytie nákladov. Prehltla som hrdosť a vrátila som sa späť do armády na finančné oddelenie. Zároveň som začala trénovať kolegov a študovať diaľkovo trénerstvo na FTVŠ.

      Kedy si teda skončila s armádou?

      Zahraničie ma neprestalo lákať, chcela som sa učiť jazyky a ako profesinálna vojačka som sa rozhodla využiť príležitosť na pozície mimo Slovenska. Fitness som stále prehlbovala a pomaly chápala koľkým mýtusom som dovtedy verila! A hlavne ženy stále veria. Pochopenie ako náš metabolizmus funguje a ako pohyb a strava zohráva dôležitú úlohu v tomto procese, bolo oslobodenie od stresu y priberania a jedla celkovo.

      Vyhrala som vtedy aj moju prvú súťaž DO FORMY, ktorú organizoval časopis Muscle & Fitness. Venovala som sa jazykom a v roku 2006 som bola vyslaná na tri roky pracovne do Holandska. Pôsobiť v medzinárodnom kolektíve celosvetového formátu bola úžasná skúsenosť a otvorilo mi to nové obzory, zdokonalilo angličtinu a zároveň som mala príležitosť v trénerstve pokračovať ako hobby, kedže tu bola kondícia doslova povinnosťou.

      Behom vyslania sa jeden môj partnerský vzťah skončil a začal druhý…čo bol ďalší veľký zvrat v mojom živote. V priebehu jedného roka som stihla prísť na SR, ukončiť pracovný pomer, vydať sa, vrátiť sa do Holandska za manželom a porodiť našu dcérku. Mala som čo robiť  predýchať to… a v tom nám oznámili, že o pár mesiacov sa sťahujeme do USA, kde manžel dostal neplánovane pozíciu.

      Najlepšia diéta – Nie je chudnutie ako chudnutie. Zdravé návyky sú pri udržaní váhy podstatné. Prestaňte chudnúť a žite zdravo

       Čo ti vtedy pomohlo všetko zvládnuť?

      Hm.. s odstupom času som pochopila, že práve môj zdravý prístup k životu ma vlastne zachránil. Základy čo som mala, plus hodnoty, v ktoré som vždy verila mi ukazovali smer. Už to nebolo len o mne, mala som zodpovednosť za živé stvorenie pod srdcom. V USA som sa stretla s plnou šírkou nezdravého prístupu a vplyvov, ktoré stále prúdia vo veľkom na Slovensko, preto to netreba podceňovať. Bolo by veľmi ťažké odolávať všetkým vplyvom v náročnej situácii, keby som nemala jasno v týchto oblastiach.

      Nehovorím len o nezdravom rýchlom (ale pohodlnom) stravovaní, nedostatku pohybu, nesprávnych návykoch v rodinách, na pracoviskách, nedostatok prevencie chorôb, následné civilizačné choroby, ale aj o alarmujúcom psychickom úpadku a odpojení sa ľudí samých od seba, obracajúcom sa na lieky a antidepresíva, a mnohým zničeným životom. Asi mi to všetko ešte viac otvorilo oči…predtým som to vnímala, ale byť priamo v dianí, tak to bola facka. Akoby sa všetky nástrahy, o ktorých sme sa len učili zhmotnili a ja som bola v živom vysielaní.

      Vnútri som vedela, že niečo robím správne a pracovala som na sebe ďalej, cítila som, že niečo sa musí vo svete zmeniť a ja tomu chcem pomôcť, hoci som nevedela ako.

      Prebudilo sa tvoje vnútorné volanie?

      Vtedy som to tak asi ešte nevnímala. Taký hlavný moment bol, keď som si otvorila vlastnú škôlku, lebo som chcela byť s dcérkou a robiť niečo zmysluplné (akoby som sa nudila … smiech). Vtedy som videla, čo tam deti jedia, čo majú na menu v škôlkach, že nechodia von, nespia pravidelne a mnohým diagnostikujú ADHD syndróm poruchy sústredenia a hyperaktivity, čo vychádza všetko z nesprávnych aktivít, stravy a starostlivosti. Však za takých okolností, by som aj ja vyskočila z kože. Tu sa mi už tlačili slzy do očí. Obrátené naruby.

      Kedy si sa začala trénerstvu a koučovaniu venovať naplno?

      Až keď sme sa presťahovali do Nemecka a dcérka išla do nemeckej škôlky v troch rokoch. Uvedomila som si, že návyky treba zasiať v rodinách a jednotlivcoch, aby sa premietli do života, zariadení a na deti. Začala som pracovať v americkom fitness centre a pracovať s jednotlivcami a v komunite. Boli sme inšpiráciou a publikovali, začala som súťažiť na svetových pódiách, aby som kariérne rástla. Avšak celý súťažný fitness svet ma osobne veľmi sklamal, od zdravia to má v mnohých podobách veľmi ďaleko.

       Vytvárajte si zdravé návyky a výsledky sa dostavia
      Počas fitness kariéry

      Aj keď som bola dôkazom, že sa to dá aj zdravo, ale to neznamená, že sa to robí, lebo to je náročné. Biznis a marketing valcujú aj túto oblasť a ľuďom uľahčujú, čo by si mali sami odmakať. Veľa podpornej chémie a doplnkov, ktoré možno majú cieľ podporiť výkon, ale predsa len to sú umeliny do tela. A všetko prichádza aj k nám. Propagujú krásne telá, ale dôležitá je hlavne cesta akou sa k nim človek dostane. A tam treba vidieť rozdiel v prístupe. Preto som sa vybrala vlastnou cestou založenou na mojich hodnotách, čomu verím ja a čím sa riadim.

      Aká je teda tvoja životná filozofia, ktorú prenášaš aj do toho, čo robíš?

      Nehovorím, že môj prístup je najlepší a jediný, to určite nie. Prístupov je nespočetne veľa, tak ako koučov a trénerov je tiež veľa. Aj keď na Slovensku je táto sféra ešte len v zárodkoch. Ešte potrvá, aby to bola naozajstná profesia, ktorá si zaslúži uznanie a aj finančné ohodnotenie (česť pár výnimkám). Mnoho je trénerov, čo povedia, čo treba robiť, ale veľmi málo je koučov, čo vedia pracovať s ľudmi, to už je psychológia. Viem, že to príde, keď sa zvýši úroveň a vytriedia sa nekvalitní ľudia.

      Všetci sa líšime naším osobným rozmerom, ktorý do činností vkladáme, buď naučeným z kníh, odkukaným alebo prežitým skúškou na vlastnej koži. Ja sa vždy snažím pozrieť na všetko trochu viac z nadhľadu a pýtať sa otázku „prečo“ a to učím aj mojich klientov. Aj ja som začínala a ani dnes netvrdím, že viem všetko. Nie vždy poznáme všetky odpovede, ale keď sa riadime určitými ľudskými a prírodnými princípmi a zákonmi, tak verím, že je vždy je viac osohu.

      Najlepšia diéta - Nie je chudnutie ako chudnutie.
      Nela Sullens: Ako si udržať kondíciu a dobrú postavu

      Treba brať ohľad na klienta a čo potrebuje, a či tomu rozumie, čo je najvhodnejšie v jeho situácii, aj keď ho to bude stáť nejaké úsilie a pri zachovaní jeho zdravia a bezpečnosti, čo sa veľakrát do úvahy pri rýchlych výsledkoch ani neberie.

      Všetko je relatívne a veci sa menia rýchlosťou svetla, treba byť otvorený rôznym prístupom. Ja sa snažím vychádzať z prepájania duchovna, myslenia a tela. Ak je toto v harmónii, tak sme na dobrej ceste. Vidím sa v jednotlivých fázach svojho života a mnohokrát som robila a objavovala veci bez akejkoľvek podpory, za sťažených podmienok a nebolo to ľahké. Vtedy si uvedomím, čo by som za to dala, keby sa niekto našiel a ukázal mi cestu, podporil ma, alebo len kráčal so mnou….a viem, že sa tam vždy viem vrátiť, ako som sa cítila a čo som prežívala. Neviem to spraviť za nikoho, ale tá podpora je to, čo chcem poskytovať. Ale treba o ňu požiadať a aj to sa treba niekedy naučiť.

      Síce ešte nemáš 40, myslíš si, že máš čo povedať našej komunite?

      Delí ma od toho len jeden rok. A hoci na to možno nevyzerám, za čo som naozaj vďačná svojmu nastaveniu a životnému štýlu a toto chcem odovzdávať ďalej, ale na druhej strane, asi objemom udalostí, čo som si prežila, sa cítim akousi vyzretosťou omnoho staršia. Mojich 10 posledných rokov sa zdá ako 100 rokov v množstve deja a zmien, prežitých zážitkov a práci na sebe.

      Je úplne samozrejmé, a kto to nechce vidieť, tak ho to aj tak neobíde, že po 35ke, ten kto sa nezačne zamýšľať nad svojím zdravím a návykmi úplne seriózne, tak sa už len tam obral o mnoho rokov aktívneho a kvalitného života a vyberá si cestu bolesti. Nehovorím, že proces starnutia vieme zastaviť, ale minimálne vieme spomaliť vek nášho fyzického tela, odstrániť choroby, bolesti, utrpenie, za ktoré si môžeme sami nevedomosťou alebo nedbanlivosťou.

      Naozaj asi v tom zrelom veku začneme objavovať naše skutočné ja, potreby a spomalíme. Veď je to  niečo úžasné, keď si konečne môžeme začať užívať ovocie poznania. Je veľmi smutné, keď ľudia po 50 na Slovensku sú už doslova pochovaní zaživa, ťažko sa na to pozerá, keď viete, že to takto nemusí byť.

      Najlepšia diéta - Nie je chudnutie ako chudnutie.

      Je to celkový systém, prečo Nemci, Holanďania a Škandinávci si začínajú naozaj užívať až v dôchodku….a nehovorím o ďalekom východe, kde to pochopili už dávno a pevne verím, že viac vplyvov bude prúdiť odtiaľ, to je aj moja inšpirácia…zase je to len na nás, aby sme sa k tomu pričinili. Áno, dá sa to dosiahnuť aj u nás. Však si predstavte, je mnoho ľudí, ktorý práve v dôchodkovom veku objavili svoje poslanie, profesie, či začali napĺňať svoje sny.

      Vždy treba najprv vykročiť a začať na sebe pracovať…výsledky sa dostavia po čase. Nečakať kým sa zmenia vonkajšie podmienky, ale položiť si otázku, čo pre to môžem urobiť dnes ja. Každá zmena je proces a hlavne prekonanie zóny komfortu a našich strachov, čomu sa tiež venujem…lebo to, čo nájdeme za tým,  stojí za to. A vôbec, čo môžeme stratiť? Bolesti, choroby, beznádej, nudu, prázdnotu? Idete do toho s nami?

      Čo by si ešte odkázala na záver?

      Ďakujem za váš čas, že ste si prečítali rozhovor až do konca a gratulujem, lebo tým že ste tu, tak pracujete na sebe a hľadáte spôsoby a nie výhovorky….lebo to vie každý. Prajem vám, aby ste sa čo najdlhšie dobre cítili, vedeli sa uplatniť, našli, čo vás napĺňa a podporovali sme sa navzájom.  Keď každý z nás každý deň vygeneruje dobrú energiu a niekoho podporí….tak sa hneď bude žiť lepšie. Budem sa snažiť k vám pravidelne prihovárať už s konkrétnymi témami a tipmi a určite ma neváhajte kontaktovať, ak máte nejaké otázky.

      Ďakujeme za rozhovor Nela. Prikladáme kontakty – pretože dobré je treba šíriť:)

       Nela Sullens, Odborníčka na vytváranie zdravých návykov a zdravé formovanie postavy  

      Koučka zdravého životného štýlu / Medzinárodná certifikovaná osobná trénerka / Expertka na fitness výživu

      Web: www.nelasullens.com

      FB SK: https://www.facebook.com/nelasullens/
      Insta SK: https://www.instagram.com/nelasullens/

      FB EN: https://www.facebook.com/nelasullensofficial/
      Insta EN: https://www.instagram.com/nelasullensofficial/

      Rozhovor pripravila: Martina Valachová

       

      Ako si vybudovať finančnú nezávislosť po štyridsiatke?

      Dostali ste sa do veku, kedy ste na pracovnom vrchole a uvažujete o dôchodku?  Ako to vlastne bude vyzerať? Čo môžete od štátu očakávať? Zlá správa je, že štát už teraz nevládze zabezpečiť potreby dnešných dôchodcov.
      Ste v aktívnom veku 40+ a chcete sa dopracovať k finančnej nezávislosti? Ešte je čas, len už to bude o niečo finančne náročnejšie ako by ste začali hneď na začiatku pracovnej kariéry.

      Ak sa však ihneď odhodláte, viete si vybudovať po dobu cca 25 rokov slušný základ na dôchodok. Zdá sa vám to dlho? Chápem vás. Ale záleží, koľko ste ochotný a schopný do svojej budúcnosti a spokojného oddychu investovať. Ďalšou dôležitou nutnosťou je urobiť si audit vašej aktuálnej situácie a optimalizovať, či znížiť si výdavky. Uvažovali ste niekedy nad tým, kam sa všetky tie peniaze strácajú? Hlavne v prípade úverového zaťaženia existujú možnosti ako si znížiť náklady. Moja rada preto znie – na úvod je dôležité prehodnotiť situáciu, v ktorej sa dnes nachádzate a nájsť možnosti a výhodnejšie produkty.

      Teoretický výpočet modelov renty (k výplate dôchodku)

      Pri každom výpočte je rozhodujúce, aký je Váš cieľ. Ak dodržíte štátom určený vek odchodu do dôchodku, v tomto prípade by ste mali vedieť, ako sa renta bez straty istiny tvorí. To znamená, že dôchodok máte vyplácaný len z výnosu a istina ostáva takpovediac nedotknutá ako základ pre Vaše deti. V čase výplaty renty majú Vaše úspory sedieť na  finančnom produkte, kde je ročný výnos približne 3%. Prečo? Takýto produkt je prevažne konzervatívny a jeho volatilita (kolísanie) je veľmi malá. Ak by ste si na takomto produkte nastavili výber v hodnote 3% istiny ročne, tak by ste sa dostali do režimu, že vyberáte iba výnos a pôvodná úspora pomôže raz aj Vašim deťom. Nestratí sa.

      Čo však urobiť, ak ste doteraz žiadne peniaze neodkladali? V matematike totiž model s rentou vyzerá nasledovne: Ak chcem mesačnú rentu 500€ musím mať na účte cca 166 tisíc €. Ak by ste chceli mať rentu 1000€ mesačne, tak potrebujete mať na účte približne 333 tisíc €. To sú pre väčšinu ľudí dosť nepredstaviteľné sumy. Dajú sa dosiahnuť v prípade, ak ste začali investovať na začiatku svojej pracovnej kariéry. Ale čo ak nie?

      Ak sa zamýšľate a chcete začať tvoriť základ pre vašu rentu iba teraz, budeme sa musieť pozrieť na situáciu z viacerých uhlov.

      Dnes mám štyridsať, mám teda čas asi 25 rokov…

      Každý z nás stojí na inej východiskovej čiare. Pozrime sa na rôzne príklady, ktoré sú z mojej praxe:
      1) Možno vlastníte nehnuteľnosť, ktorú budete vedieť o pár rokov výhodne predať. Ceny nehnuteľností stúpajú. Jasné, že niekedy príde i kríza a ceny korigujú. Potom sa však vrátia späť a rastú. Ak vlastníte rodinný dom a nemáte naň hypotéku, ste na tom výborne. Pravdepodobne ho budete vedieť v budúcnosti výhodne predať a získate hotovosť. Prečo by ste ho predávali? Keď deti vyletia z hniezda, často sa stáva, že veľký dom ostane na záťaž. Ukrajuje vám z rozpočtu. Namiesto domu môžete kúpiť dva byty. V jednom budete žiť. Ďalší vám bude slúžiť ako renta. A hodnoty pre vašu rodinu ostanú v rodine aj pre ďalšie generácie.

      2) Ak dnes nie ste nadmerne zadĺžení, rozumné možno bude zobrať si hypotéku na byt, ktorý môžete zatiaľ prenajímať. Nájomné vám splatí hypotéku. V budúcnosti môžete byt prenajímať naďalej, alebo sa doň môžete presťahovať. Veľký dom predáte a z jeho predaja si vytvoríte základ, ktorý vám pomôže získať každý mesiac rentu, pričom sa istina nespotrebuje. Podľa toho v akej lokalite sa dom nachádza ho možno budete môcť prenajať a získate rentu z prenájmu. Možností je viacero. Výhodou je, že nespotrebujete „istinu“.

      3) Ak ste v situácii, že vlastníte byt a máte naň hypotéku a iba ťažko splácate účty, je potrebné si sadnúť a vskutku prehodnotiť svoje výdaje a nákupné zvyklosti. Neverili by ste, kde všade sa vedia peniaze strácať. Napríklad pitný režim. Idete do práce a pravidelne sa zastavíte na pumpe, alebo cestou v obchode a kúpite si balenú vodu? Mala som kolegyňu, ktorá zmenila iba jednu drobnosť – nosí so sebou kvalitnú fľašu s prefiltrovanou vodou a zistila, že mesačne ušetrí 60 EUR. Že to nie je veľa peňazí? Iba z tohto rozhodnutia získa 18 000 EUR za 25 rokov. Bez zúročenia. Ak peniaze priebežne konzervatívne investuje, tak o 25 rokov bude mať iba vďaka rozhodnutiu nosiť so sebou vodu 40 000€. Máte radi výpredaje? Kto by ich nemal rád. Štatistiky hovoria, že priemerný Slovák vo výpredajoch počas roka nechá približne 300€ za veci, ktoré si potom ani raz neoblečie, neobuje, nepoužije. Podľa kľúča výpočtu hore, je to ďalších 20 000€ za 25 rokov. Kde sa dá ešte ušetriť? Ak nepracujete vo veľkej fabrike, ktorá vám poskytuje stravnú jednotku za euro a chodíte sa stravovať na denné menu do reštaurácií, tak zastavte a počítajte. Koľko jedla doma vyhodíte, lebo sa nestihne zjesť? Ak si iba každý druhý deň zabalíte jedlo so sebou, tak ušetríte zhruba 30€ mesačne. To je podľa nášho vzorca hore ďalších 20 000€ za 25 rokov. Aké jednoduché, však? Chce to sebadisciplínu. Pevnú vôľu. Ale verte, že ak zaradíte do života iba tieto tri maličkosti, život neprestane byť plnohodnotný a krásny.

      Matematika je jedna vec – ale aký nástroj zvoliť, ak nechcem investovať do nehnuteľností?

      Sporiace účty v banke či terminované vklady už bohužiaľ nie sú ako kedysi. Nezarobia ani na infláciu, tzn. neudrží sa ani hodnota peňazí a o bezpečnosti ani nehovorím. Štát síce garantuje ochranu vkladu ale splniť to nevie resp. nemá z čoho. Aktuálne pokryje asi 30% klientov tej najmenšej banky na Slovensku.

      Dlhodobo je okrem nehnuteľností len jedna možnosť –  investičné nástroje. Sú opradené mýtmi a rizikami, ale existujú aj bezpečné varianty. Ak sa s nimi pracuje rozumne, každý je víťaz. Možností je viacero a vždy je potrebné prejsť si detaily s klientom osobne. Na presný výpočet je potrebné si ujasniť aký dôchodok chcete mať, kedy ho chcete. Teda kedy chcete prestať pracovať a užívať si pokoj, ale aj koľko môžete investovať už dnes.  Ak vás vaša finančná budúcnosť zaujíma, rada  vám poradím osobne.

      Zuzana Dibáková, nezávislá finančná konzultantka

      Píše Dagmar Polievková: C´est la vie.

      C´est la vie – taký je život. Tak vám odpovie Francúz, ak mu niečo nevyjde, niečo sa pokazí, musí na niečo dlhšie čakať, alebo keď dostane košom od frajerky. Je sklamaný, možno aj nahnevaný ale netrápi sa tým dlho, pretože ho práve tento život naučil trpezlivosti. A preto si neprestane veriť.

      Keď si spočítam, koľko krát som po štyridsiatke dostala košom od potencionálneho zamestnávateľa, nebudú mi na to stačiť ani 4 ruky. A predsa – mám dnes 55 rokov a som šťastne zamestnaná ?. Prečo?

      catcouch - Dagmar Polievková, kouč
      Dagmar Polievková, kouč

      Pretože som to nevzdala. Pracovala som na sebe a bojovala o svoju hrdosť, pretože čo si budeme navrávať. Každé odmietnutie nás dáva dole. A každé ďalšie „nie“ je ťažšie a bolestivejšie. Pred 15 rokmi, po návrate z Prahy som dokonca začala byť presvedčená, že sa mi to na Slovensku nikdy nepodarí. Dokonca som sa do Prahy kvôli práci na istý čas vrátila, pretože na Slovensku po mne ani „pes neštekol“. Väčšinou som počúvala „Ste prekvalifikovaná“ alebo „Naše platy sa nevyrovnajú českým“ hoci sme o plate nikdy nehovorili. A musela som si veľmi rýchlo zvyknúť na prax slovenských personálnych agentúr a zamestnávateľov, ktorí vám na prvých pohovoroch pošlú zväčša juniora, ktorý vám predčíta pripravené otázky, fajkuje si vaše odpovede a pravdepodobne sám nevie, čo si s vami má počať. Ak máte to šťastie a dostanete sa do druhého kola, často vám jeho tentoraz seniornejší kolega kladie tie isté otázky, pretože si ich mladý buď zle zapísal alebo si ich vôbec nezapamätal. Zatiaľ sa bavíte a ste nad vecou, pretože ste profík a vyčkávate, kedy dostanete skutočnú príležitosť. Lenže vy ju práve hneď nemusíte dostať, pretože ste zväčša prekvalifikovaní a drahí.  Áno, pravdaže ste. Veď už niečo viete. Už ste niečo dokázali. Máte byť na čo hrdí. Keď však sedíte oproti „hľadačovi“ a  počúvate akí ste mu ukradnutí, začínate pochybovať. O svojej kvalifikácii, schopnostiach, vzdelaní a o sebe samozrejme, lebo sa to ponúka a je to samozrejme jednoduchšie.

      Ja osobne si myslím, že pochybovanie je v poriadku, ak ste „vpažisti“, do prípravy ste nič nedali a odflákli ste to. Ale ak ste sa na pohovor pripravili, máte kvalitné CV, viete, u koho a o akú pozíciu sa uchádzate, máte o ňu vážny záujem a napriek tomu cítite, že je niečo zle, zastavte to. Ak máte pochybnosti či sedíte v správnom vlaku, skrátka z neho vystúpte. A nebojte sa zmeniť vlak alebo cieľovú stanicu. Ak zostane strojvodca prekvapene stáť v okienku, nevadí. Ide o vás nie o neho. Najprv to asi nebude ľahké. Vyzkúšajte si to. Budete možno prekvapení, aké nové šance sa vám v živote udejú. Navyše, nielenže spoznáte svet ale spoznáte aj samých seba. A o tom to všetko je.

      Dnes mám 55 rokov a mám džob svojich snov ?. Prečo? Pretože som si neprestala veriť.

      C´est la vie. A nielen vo Francúzsku.

      Dagmar W.Polievková, CAT Coaching

      Návod ako si vytancovať lepšiu pamäť a zdravie

      Andrea Zelinková je lektorka tanca. Podelila sa s nami o informácie, ako môže tanec ovplyvniť naše zdravie a dokonca i pamäť. Kedy ste si naposledy s chuťou zatancovali? Že to neviete? Že je tanec pre mladých? Nie veru. Tancovať sa dá v každom veku.

      Vytancujte si lepšiu pamäť a úsmev na tvári v každom veku 
      Mnohokrát vidíme malé deti, ktoré hýbu bokmi skôr ako začnú vôbec chodiť. A pretancovať sa dá takmer celý život. Čím sme starší, tým lepšie poznáme svoje telo, na niektoré veci sa dokážeme lepšie sústrediť a aj párový tanec dáva zrazu väčší zmysel. Výskumy dokonca potvrdili, že vďaka tancu ľudia mladnú. Ešte stále premýšľate nad dôvodom prečo začať? Zhrnuli sme pre vás niekoľko benefitov.

      • Redukuje stres a zlepšuje náladu

      Tanec je spojenie pohybu s hudbou, je zmesou športu, hry a umenia. Mnohé štúdie dokázali, že práve táto kombinácia vytvára v ľuďoch pocit šťastia. Okrem toho pri pohybe telo vyplavuje endorfíny, hormóny, ktoré v nás vyvolávajú dobrú náladu.

      Tancom sa už odpradávna liečila aj depresia, v boji proti ktorej pomáha doteraz. Najmä tanec v páre znižuje hladinu stresu a pôsobí antidepresívne. 

      • Tanec zvyšuje sebavedomie

      Vďaka tancu ľudia zlepšia svoje držanie tela, koordináciu, vystupovanie a vďaka tomu sa cítia a pôsobia sebavedomejšie a viac si veria. 

      • Formuje telo, spevňuje svalstvo a redukuje hmotnosť

      Tanec je komplexná aktivita vďaka ktorej nielen zlepšíte svoju koordináciu, ale zapojíte aj veľké množstvo svalov, ktoré sa spevnia a telo sa krásne vyformuje. Keďže väčšina tancov sa tancuje v rýchlejšom tempe, posilňujete svoje srdce a redukujete hmotnosť.

      • Tanec podporuje a zlepšuje funkciu mozgu

      Podľa anglickej štúdie tanec posilňujete pamäťové schopnosti, pôsobí ako prevencia proti demencii a Alzheimerovej chorobe. Vďaka tancu si dokonca zvýšite IQ. Je to dôsledkom mnohých pohybov, ktoré je potrebné zosynchronizovať, preto je potrebné zapojenie strategického myslenia a plánovania. Učením sa nových krokov, krokových variácií a ich pravidelným opakovaním posilňujete pamäť.

      • Aktívna forma relaxu

      Pre mnohých je tanec ideálnou formou relaxu. Ste nútení sústrediť sa na kroky, rytmus a partnera, vďaka čomu sa odreagujete od bežných denných a pracovných povinností.

      O autorke:

      Andrea Zelinková – tanečnica, choreografka a tanečná lektorka, majiteľka tanečnej školy Poďme spolu tancovať v Bratislave. Tancu sa venuje už viac, ako 20 rokov, počas ktorých sa pretancovala mnohými súťažami a tanečnými show. https://www.podmespolutancovat.sk/o-mne/

      Michal Pollák a jeho unikátny projekt Štrbské Presso

      Toto je skutočný príbeh, ktorý sa stal. Je o unikátnej a zdravej slovenskej káve.

      Začal sa písať v roku 2013 a autorom myšlienky je Michal Pollák. Muž v najlepších rokoch, ktorý mal túžbu vytvoriť unikátnu slovenskú značku pre všetkých „kávopilcov“. Nie je to jedna z najdrahších káv sveta, ale kľudne by mohla byť…

      Koniec Augusta 2013, prvé myšlienky

      Michal, čo vás priviedlo k myšlienke začať sa zaoberať kávou? Ako to celé vzniklo?

      Takto to bolo. Písal sa august 2013 a sedel som pri káve s kamarátom. Debatovali sme a prišli sme k záveru,  že časy, keď sme po páde starého režimu s nadšením chodievali nakupovať za hranice na Maria Hilfer Strasse vo Viedni prepražené druho –  a treťotriedne kávy v domnienke, že nakupujeme špičkovú kvalitu, sú preč a aj v tejto oblasti sa odvtedy u nás mnoho zmenilo. Aj Slovensko má svojich pražiarov a mnohých výborných! Má svoje kávy, a taktiež mnohé výborné! Samozrejme, má aj iné. Ale vďaka tým dobrým dôvody cestovať za takouto kávou do zahraničia – odhliadnuc od toho, že jej v našich obchodoch dostanete bezpočet druhov rôznej značky a kvality – zjavne pominuli. No keď sme sa pozreli na túto tému bližšie,  niečo nám predsa len na slovenskom trhu chýbalo! Taká značka kávy, z ktorej bude „na prvú“ jasné, že je slovenská! Slovenská, s veľmi slušnou kvalitou pre široké masy Slovákov! Taká, na ktorú môžu byť všetci Slováci hrdí! Áno, takúto sme u nás nenašli! A keďže sme boli obaja z kreatívnej branže, výzva bola na svete. Započatá diskusia aj vďaka tomu,  že sme boli susedia, po večeroch pokračovala…“.

      Prišiel september 2013 a debaty o unikátnej káve pokračovali…
      To, že o kvalitu išlo na prvom mieste, bolo samozrejmé! Veď to sme chceli dať slovenskej značke ako prvé! Ale my sme k nej a k tomu nádherne voňajúcemu zrnu hľadali ešte viac, akýsi „doprovod“. Hľadali sme tiež úsmev, emócie, možno až zimomriavky. Jedným slovom taký mrazivo-radostný pocit ako nami prebehol, keď sme po prvýkrát vyslovili ŠTRBSKÉ PRESSO! 
      A tak po mnohých tipoch, ktoré na stôl po večeroch postupne padali, nám bolo „na prvú“ jasné, že tou najlepšou slovenskou značkou kávy bude ŠTRBSKÉ PRESSO! Nechýbalo už nič. Iba definitívne rozhodnutie a odvaha začať tvoriť a budovať.

       Udalosti nabrali rýchly spád, keď prišiel október 2013
      Súbežne ako v dielni agentúry Apple Pie vznikali prvé návrhy loga, realizovali sme cesty za kávou. Keď v Apple Pie vsádzali do loga Štrbského Pressa typický slovenský „hrnčok“, ja som sa túlal po celosvetových výstavách kávy, ochutnával ju a vyberal zrná. A tak ako logo Štrbského Pressa získalo svoj „hrnčok“, poslovenčili sme jeho logo navyše kvetom tatranského horca. No a v hlavách sa nám začala rodiť receptúra…

      Michal Pollák a jeho unikátny projekt Štrbské PressoŽiadny november nie je mrazivý, ak vás zahreje hrnčok dobrej kávy…
      Štrbským Pressom sme žili ráno, na obed aj večer. Tak, ako sme boli nadšení vtedy, možno ešte viac sme dnes a to hádam len preto, lebo sme túžili vytvoriť pre našinca niečo, čo bude naozaj jeho! Písali sme a škrtali, kreslili a tiež gumovali, čítali, študovali, učili sa – lebo sme boli absolútni laici – len aby sme mohli ísť ďalej. Tak, ako keď sa auto posúva v tme a jeho svetlá odhaľujú cestu, tak sa aj nám postupne otvárali všetky cesty. Tak, ako tá do talianskeho Terstu, do pražiarne s takmer storočnou rodinnou tradíciou, kde sme sa stali najskôr žiakmi, zakrátko zákazníkmi a aj priateľmi.

      Prešli Vianoce  písal sa január 2014
      Po takmer dvoch mesiacoch priebežných testov a ochutnávok sme podľa našej receptúry spoločne vytvorili základ piatich receptúr a zmesí Štrbského Pressa – Brown, Blue, Violet, Red a Silver – presne podľa chutí Slovákov. A tak sa kávové zrná pôvodom z ôsmich krajín a troch kontinentov sveta (Vietnam, India, Keňa, Etiópia, Brazília, Honduras, Guatemala a Nepál) stali základom stabilnej a vyváženej chute. Proces prania a triedená frakcia kávových zŕn (rovnako veľké rastlé zrná) zaručujú ich rovnovážne praženie, a teda zdravú kávu a jej konzumentovi nielen 80% dennej dávky antioxidantov a prevenciu proti rakovine, ale aj ochranu proti osteoporóze, Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe. Kávu, ktorá tiež blahodarne pôsobí na pečeň, ale je aj spoľahlivým bojovníkom proti cukrovke druhého typu. Práve takúto zdravú kávu sme chceli Slovákom dať a ja verím, že sa nám to podarilo!

      Aby sme podčiarkli tému zdravia ŠTRBSKÉ PRESSO  a urobili ho ešte slovenskejším, ku káve sme pripravili zmesi korenín škorice a tatranského horca, alebo škorice a tatranského horca s kardamónom. Ich účinky prinášajú ľudskému organizmu ochranu proti zápalom, potlačenie cholesterolu, podporu metabolizmu, nabudenie organizmu a tak synergicky robia zo Štrbského Pressa kávu plnú zdravia a energie!

      A tak napokon 1 júna 2014 začal príbeh, v ktorom značka želá každému, kto ochutná, dobrú chuť a pevné zdravie!

      Ďakujeme Michalovi Pollákovi za jeho pozvánku na hrnčok dobrej a zdravej kávy. A tiež za rozpovedanie príbehu. Pre všetkých milovníkov kávy, ktorí ešte ŠTRBSKÉ PRESSO neochutnali, neváhajte. Vyskúšajte. Kávu si môžete kúpiť aj online tu: ŠTRBSKEPRESSO.

       

      O náruči

      Náruč je časopriestor, v ktorom sa môže odohrať celý život, človek v nej môže stratiť alebo nabrať nielen dych, ale aj sám seba. Náruč je bezpečie, láska, sila, energia, náruč je často to najviac, čo môžeme dať, ale aj dostať. Náruč môže byť väzením, mrazivým zovretím, čo z vás v jedinej nanosekunde vysaje život. Môže byť úsmevnou náhodou. Náruč môže byť volaním o pomoc a aj pomocou samotnou. Náruč môže byť neha a bezbrannosť, nekonečná dôvera a nádej, že do nej patríme. Každá náruč má svoju vôňu, silu, čas a pôvab. Náruč je miesto, kde smieme byť sami sebou. Náruč je výnimočný kúsok vesmíru v rukách človeka.

      Premýšľam o náručiach, v ktorých by som sa strašne rada ešte aspoň jeden, jediný raz schúlila, ale ich čaro lovím už iba v spomienkach. Mäkká a nežná náruč starých mám, kde ten obrovský svet okolo strácal význam a nebol už taký desivý a nekonečný. Miesto, kde sa stratila každá moja bolesť a neistota, lebo náruče starých mám mi utreli slzy a vyliečili každú krivdu, vyvetrali smútok a vyhnali samotu. A dokázali ma pustiť silnú v pravý čas. Príbehy týchto náručí sú o velikánskej Láske a sile. Sile dávať a sile vedieť prijímať.

      Mám pár náručí, do ktorých sa vždy vrhám s obrovskou radosťou, dôverou a vedomím, že „sem patrím“. A odkedy mám syna, viem, že aj moja náruč je minimálne pre jedného človeka na svete tým najbezpečnejším, najkrajším, najdôležitejším a najprirodzenejším kúskom vesmíru, ktorý mu bezpodmienečne patrí. Presne tak, ako je pre mňa náruč mojej mamy.

      Sú aj také náruče, ktoré nám boli otvorené a my sme ich z rôznych dôvodov obišli, opustili, vyprázdnili. Čo platí o spálených mostoch, platí aj o vyplienených náručiach. Nepáľme mosty a neplieňme náruče. Ak aj musíme odmietnuť, odísť, urobme tak s láskou a nehou, nech tá opustená náruč nemá strach z ďalšieho sklamania, ale nech s nádejou čaká na nové naplnenie.

      V niektorých náručiach sa človek ocitne akosi mimochodom, náhodne a možno nechtiac. Cudzie náruče s naším príbehom, naše príbehy v cudzích náručiach. A cudzie príbehy v našich náručiach. Niekedy sa z cudzích príbehov stanú v našej náruči príbehy dôverne známe. A občas zistíme, že sa náš príbeh zrazu odohráva v odcudzenej náruči. Všeličo sa stáva.

      Najsmutnejšia je prázdna náruč a prázdno po náruči. Tak nech máme všetci náruče plné lásky, nehy, prijatia a naplnenia. Pokiaľ sme tu, máme šancu svoju náruč poskytnúť a náruč toho druhého prijať.

       

      Andrea Trávničková

       

      Píše Andrea Trávničková: Zmena je proces, nie udalosť

      Meníme postoje a prístup, hlásime sa k hodnotám, o ktorých nám naše mamy určite nehovorili. Hlásime sa k sebe samým. Všetko, čo máme do tejto chvíle odžité, zrejme muselo a malo byť, aby sme vôbec mali šancu vidieť a vnímať veci z nového  miesta vo vlastných životoch. A chvíľu to potrvá, pokiaľ si zvykneme.

      Je to ako keď máš celé roky v byte bez zmeny rozmiestnený nábytok, alebo riady uložené v kuchynskej linke. Potom jedného dňa spravíš úplnú prestavbu a zrazu je všetko inak. A podvedome budeš ešte celé mesiace hádzať sveter na kreslo, ktoré tam už nie je. Automaticky vyberať taniere z miesta v linke, kde máš po novom  napríklad korenie.

      Sú to iba zabehané dráhy, hlboko vyorané v našich telách a dušiach. Chvíľu to potrvá, kým si prešliapeš novú cestu. Nevadí, ak sa zabudneš a skĺzneš do starých koľají. Jednoducho sa iba zastavíš, vystúpiš z nich a budeš kráčať po novom chodníku. Trpezlivo. Bez hnevu a sebaobviňovania. Zmena je proces, nie udalosť.“

      Maďarsko – krajina jaskýň a bieleho vína – II. časť  

      Maďarsko – krajina jaskýň a bieleho vína – I. časť

      Vedeli ste, že v Tokaji nevyrábajú červené víno a nenájdete ani krčmu, kde čapujú pivo?

      Tento rok sme sa na základe odporúčania, rozhodli navštíviť Aggtelek – severovýchodnú oblasť Maďarska. A ako nás poznáte, tak nikdy nesedíme na jednom mieste, ale pochodíme celé okolie. Tak to bolo aj tento rok.
      Život to tak zariadil, aby som nenašla v Aggteleku ubytovanie na náš požadovaný termín, ale aby vyskočila na webe reklama na Retro Diskotéku v Tokaji. Tak sme ubytovanie na prvé dni dovolenky objednali tam. Cestou sme si však všimli odbočku na Hollókő a rozhodli sme sa odbočiť. Počuli sme už o tomto mieste, že je to krásny kraj s hodnotnými tradíciami. Nikam sme sa neponáhľali, tak sme na pol ceste do Tokaja spravili malú prestávku.

      Hollókő

      Holló znamená “Krkavec” a Kő je “Kameň”. Stará časť obce síce vyzerá, ale v skutočnosti nie je skanzen. Je to obývaná dedina a preto je už viac ako 30 rokov zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Môžete tu prenajať ubytovanie, kúpiť jedlo, remeselné výrobky, koštovať handmade syr, víno. (Koštovka vína za dobrovoľný dar.) Ale sú tu aj múzeá, napríklad tlačiarenské minimúzeum, kde môžete vyskúšať výrobu papiera a historickú tlač. Pre info: oplatí sa tu kúpiť suvenír, ovečky stáli necelé 2€, ručne pletená veľká ciroková metla od 5€.
      Nad dedinou sa týči hrad, kde môžete veci chytiť, sadnúť si na repliky dobového nábytku – ale aj posedieť si na hradnom záchode s dierou do voľnej prírody. Pre technicky zdatných si pomocou virtuálnej hry môžete prejsť hrad v podobe aký mal v 13. storočí – v jeho plnej kráse. A to všetko bez nudiaceho sa dozoru v každej miestnosti a za 900 forintov (necelých 3€), pre študentov 600 forintov (2€). Samozrejme výhľad je úchvatný – dovidíte na celé okolie. Mali sme to šťastie, že v celom hrade sme blúdili len my dvaja – s Tončim.

      Gyöngyöspata

      Možno ste o tomto rodokmeňovom oltári Ježiša Krista v Gyöngyöspate už čítali v knižke, ktorá vznikla z mojej diplomovky (www.martinus.sk/authors/zuzana-oros). Chcela som ho naživo vidieť, ale bohužiaľ nemali sme tú možnosť kvôli tomu, že ani kňaz, ani kostolník neboli na telefóne. Tak nabudúce. Rada by som ho však spomenula. Keď sa nachádzate v tejto oblasti, isto nevynechajte túto zastávku. Skúste dopredu dohodnúť stretnutie na telefónnych číslach: +36302392728, +36304513234. Oplatí sa túto nádheru vidieť!
      Už bol dosť pokročilý čas, napriek tomu sme nechceli ísť najrýchlejšou cestou po diaľnici, ale zaujímavejšou kratšou. Takúto preferenciu sme si aj do GPS nastavili, takže nás viedol po cestách-necestách a zrazu KOMPA! Akože žiaden strach, cena lístka za osobu je 0,30€ a za vozidlo 1,50€. Jazdí podľa potreby – keďže šírka rieky TISZA (TISA) je tu len 100 metrov a kormidelník dovidí, na ktorom brehu stoja “klienti”. Dokonca sme tu zažili úžasný ľudský prístup. Asi po prekonaní prvých 25 metrov, prišlo ešte jedno auto. Kormidelník nasadil “spátečku” a nalodil aj ich, aby nemuseli čakať.
      Kompa ide len za svetla – dokola je to nejakých 30 km na druhý breh, ale keď idete do Tokaja, tak pokojne sa vyberte po cestách. Tokaj je 15 km odtiaľ a je jedno, na ktorom brehu to prebehnete. Obchádzkový most je totiž v samotnom Tokaji.

      Tokaj

      Ako aj slogan mesta hovorí: Biele vína, farebná kultúra. A naozaj. Po celom Maďarsku sú rozvešané reklamy na akcie, ktoré sa organizujú práve v Tokaji. Sú to operné predstavenia, koncerty, prednášky, z každého rožku trošku. Mňa oslovila Retro Diskotéka s hudbou 70. – 90. rokov, ktorá je na tomto úžasnom mieste – v kotline za dedinou. To bol dôvod, prečo sme zašli do Tokaja. (Vtedy sme ešte nevedeli, že tu naozaj nepredávajú ani pivo ani červené víno. Len biele. A to vo WineBaroch, nie v krčmičkách). Miesto zábavy je naozaj veľkolepé. Prvé domy sú asi 100 metrov od Festivalovej Kotliny a môže znieť akokoľvek hlasno hudba, kopce dookola zaistia pokoj v dedine. Kiež by sme to mohli zrealizovať aj u nás v Senci.
      Tokaj je kľudné miesto. Pivnice otvorené do 18.00 hod., WineBary do 20.00, cez víkend do 22.00. V nedeľu doobeda kľud – pripravte sa na to, že po kostole budete hľadať otvorenú kaviareň po celom meste. Zato tu nájdete ryby. Akékoľvek. Tokaj leží na sútoku TISY a BODROGU. Bodrog je veľmi čistá rieka, ktorá zabezpečuje najlepšie druhy rýb pre tamojšie prevádzky.
      To je už druhá otázka, že aká kvalita jedla sa podáva. Spriatelili sme sa s tamojšími, ktorí porozprávali o úpravách receptov niektorých podnikov (sumcový perkelt z “pangáčika”, alebo neočistené heiky ako chrumkavé delikatesy). Odporučili nám vyhľadať menšie prevádzky, ktoré musia bojovať o prežitie a takéto omyly si nemôžu dovoliť. Nám odporučili Bufet pri moste a naozaj sme neoľutovali.
      Počas našej večernej prechádzky sme našli parte oznámenie na jednom dome. Starý pán umrel ako 100 ročný. Treba dobrému vínu viac reklamy?
      V bare Prés sme našli nápisy na stenách a jeden sa nám veľmi páčil. Znenie je: Víno je Photoshop života. A pravda, však!
      Keď už hovoríme o víne, tak povinne treba v Tokaji navštíviť aj pivnice. Nájdete ich neďaleko centra, popri železničnej trati treba odbočiť. My sme až posledný deň zistili, že pivnice sú 600 metrov od nášho ubytovania – nabudúce budeme múdrejší. Výrobcovia vín myslia aj na ženy, deti a šoférov. Vyrábajú popri vínnych špecialitách – zväčša sladkých vínach – aj nealkoholické mušty. Sú veľmi voňavé a lahodné.
      V Tokaji sa všetko točí okolo vína. Našli sme aj malý sud, zabudovaný ako poštová schránka do plotu. Korkové nápisy oznamujú otvárací čas a dokonca sme našli aj právnika so špecializáciou na vinárske právo!
      Na potulkách sme objavili ešte jednu silnú stránku tohto mestečka. Sú tu krásne miesta na prechádzky. Či v horách, alebo v samotnom meste. Ak by sa Vám však nechcelo peši objavovať Tokaj, od mosta ide turistický vláčik, v ktorom si môžete vypočuť aj sprievodné informácie o meste.

      Nyírbátor

      Tončiho strýko býva v neďalekej dedine a rozhodli sme sa ho navštíviť. Prvýkrát sme mali možnosť nahliadnuť do kaštieľa v Nyírbátor, kde sa narodila Alžbeta Nyírbátori Báthoryová – Čachtická pani. Ako možno viete, bola to nejaká vzdialená prapraprababka Toniho maminky a v rodine sa traduje, že legenda nebola pravdou, ale našili to na ňu.
      Išli sme zisťovať, aké majetky budeme reštituovať. V kaštieli je Panoptikum, výstava voskových figúr. Hľadala som genetickú podobu s voskovými figúrami v múzeu, ale nakoniec som zistila, že najviac sa podobám asi ja na draka, ktorý je na Báthoryovskom erbe.
      Veľmi sa mi páčila koncepcia múzea – tie drsnejšie scény boli za bielou záclonkou, ako keby to boli nejaké spomienky a v strede bol samotný súd. http://www.nyirbator.hu/bathori_panoptikum
      Na povale je vytvorená konferenčná miestnosť. Obdivovala som riešenie sedenia. Pred nízkymi oknami boli lavicové dosky, kde deti môžu sedieť aj vo dvoch radách.
      Prekvapila nás aj priaznivá cena vstupného. Zaplatíte len 800Ft pre dospelú osobu (to je asi 2,50€) a polovicu pre deti.

      Máriapócs

      Pútnické miesto k plačúcej Márii, kde sa dejú zázraky dodnes. Cestou z Nyírbátoru nevynechajte návštevu tohto kostola (my sme ho absolvovali v júli tohto roku, tak teraz sme to vynechali). Máriapócs leží v tesnej blízkosti Nyírbátoru. Gréckokatolícky kostol je nádherný.
      Ďakujem za prečítanie, pokračovanie v druhej časti:
      Zuzana Oros

      Stratili sme ochotu a schopnosť čakať

      Minule som varila pretlak 18 hodín. Čisté zenové cvičenie. Tu a teraz. Lebo ak uhneš v mysli kamkoľvek, riskuješ, že Ti tá paradajková nádhera prihorí. Mindfulness sa tomu dnes hovorí. Moja babka tomu hovorila, že musíš stále miešať, nech máme v zime z čoho robiť paradajkovú polievku. Alebo nech máme čím plniť perky, v prípade slivkového lekváru – ten ma čaká najbližší víkend.


      Premýšľam, kde a kedy sa to stalo, že sme cestou stratili celkom obyčajné schopnosti, zručnosti a rodinné múdrosti. Stratili sme ochotu a schopnosť čakať. Nahrádza ich nespočetne veľa informačného smogu, ktorý zaplavuje virtuálnu realitu a naše životy. 

      Okrem iného aj zaručenými objavmi v podobe novoobjavených superpotravín. Pred časom som môjmu otcovi hovorila, že oci, pohánka je skvelá, on mi stoicky odpovedal, že ju teda veľmi nemusí, lebo bola jedlom, ktoré jedávali doma v čase potravinovej krízy a pohánková kaša bolo to najlacnejšie riešenie. Mal ju na tanieri denne. Doslova. Keď som doma zabila kvások, ktorý môj muž obetavo živil celý čas, čo som bola na služobke, cítila som sa ako vrah. Pod tlakom kváskového ošiaľu, ktorý sa na mňa valil zo sociálnych sietí, ponúk workshopov a kníh som sa takmer išla udať. Vedeli ste, že už dokonca kdesi existuje aj hotel pre kvásky? 

      Moji predkovia – sedliaci, čo od tmy do tmy dreli na hospodárstve, piekli kváskové chlieby vždy raz týždenne pre viacero rodín. Bohužiaľ sa o týchto procesoch dochovali už len ústne informácie, najmä o velikánskom drevenom koryte, v ktorom cesto kyslo,alebo aj o famóznej chuti chleba s domácim maslom či husacou masťou.

      O tom, že by boli na túto tému organizovali workshopy alebo písali knihy, nie sú dostupné žiadne správy. Iba zažltnuté zošity s rodinnými receptami. Žiadne bio sa v nich nikde nespomína. Celkom živo si pamätám drevenú bonku, v ktorej som s babkou tĺkla maslo. A veru ghee, či čo sa to dnes nosí v blogoch expertiek na zdravú výživu, sme doma veru nerobili. 

      Inak utĺcť maslo nie je žiadna sranda, aj keď v určitej fáze má tento proces svoju skvelú časť – babka nám vždy vybrala trochu nadýchanej šľahačky, ktorú sme si sladili – (bože odpusť!) obyčajným bielym cukrom. 

      V lete sme si k šľahačke dávali aj jahody zo záhrady. V zime sme o nich iba snívali. Nikdy by mi pri rozprávke o dvanástich mesiačikoch ani vo sne nenapadlo, že haluz ako jahody v decembri, bude raz bežnou realitou a že Maruška sa už nemusí ani do najbližšieho supermaketu trepať, lebo si tie jahody môže objednať online a donesie jej ich nie jeden z mesiačikov, ale oprsklý kuriér.

      Hlavne, aby to bolo hneď, aby výsledky boli pokiaľ možno okamžité. Všetky. Vždy. Všade. Ihneď dostupné. Bez obmedzení času, priestoru. Produkty, odpovede, riešenia, o informáciách ani nehovorím. Maximálne na tri kliky. Stratili sme ochotu a schopnosť čakať. Zabudli sme na proces, na jeho čaro. Na to, že cesta je cieľ. 

      V korporáciách sú síce zprocesované aj cesty zamestnancov na WC a optimálny čas, ktorý by v nich mali stráviť, ale to nie je o skutočných procesoch. To je o útoku na zdravý rozum. O inom som chcela…

      – Kupujeme si čoraz rýchlejšie a silnejšie autá, aby sme strácali čo najmenej času. V skutočnosti strácame ilúzie a nervy v dopravných zápchach.

      – Investujeme do smartphonov, tabletov a gedžitiek, aby sme mali lepší prístup k informáciám, fičali nám rýchlejšie dáta, mali sme vychytenejšie apky, aby sme boli v kontakte kdekoľvek a kedykoľvek s kýmkoľvek nám napadne. Aby sme na nič nezabudli. Aby sme boli stále dostupní. A pritom strácame skutočný kontakt so sebou, svojimi blízkymi aj s realitou.

      – Žijeme vo svete instantných riešení. Zväčša tých virtuálnych. Všetky skutočne dôležité veci v živote sa ale dejú v reálnom svete. A chcú svoj čas. Napriek tomu, že mnohé štartujú vo svete virtuálnom, napriek tomu, že my sami ako aj naše životy sme často doslova prelezení virtuálnou realitou. Ani tisíc lajkov a srdiečok nikdy nenahradí jedno skutočné, reálne objatie.

      Lebo nech sme akokoľvek otvorení a odvážni vo virtuálnom svete, tie najobyčajnejšie a najmocnejšie veci musíme vedieť spraviť, odovzdať, povedať a prežiť osobne. A na to niekedy treba mať aj odvahu, nie len namakaný profil na sociálnej sieti. Na pobyt na Zemi sme dostali hmotné telá, ktoré majú svoj nezameniteľný význam, energiu a tiež svoje limity.

      Procesy sú dar. Tie obyčajné, založené na zdravom sedliackom rozume. Tie, ktoré rešpektujú limity prírody, vrátane limitov našich ľudských tiel. 

      Občas sa mi chce vykríknuť „Zastavte Zem, vystupujem!“. Netreba však robiť paniku. Stačí vystúpiť z tej podivnej hry na instantné riešenia. A normálne počkať. Kým vykysne chlieb, kým zhustne pretlak alebo džem, kým dozrejú jahody alebo kým príde objatie, ktoré žiadne lajky nenahradia.

      Andrea Trávničková

      Ako začať podnikať

      0

      Aj keď Tomáš Baťa tvrdil, že ak chce človek vybudovať úspešný podnik, musí najskôr vybudovať seba, v súčasnom svete už ani to nestačí! Ruka v ruke s touto činnosťou musí ísť aj internet a všetko, čo je s ním spojené. V podnikaní to dnes okrem iného znamená, byť online. Mať vlastnú webovú stránku na ktorej sa môžete predstaviť a ponúkať zákazníkom svoje produkty a služby. Tu je zopár rád

      Požiadajte o vytvorenie webstránky profesionála

      Je to asi najlepšia cesta, ktorou by ste sa v podnikateľských začiatkoch mali vydať. Nájsť niekoho rozumného a odborne zdatného v tejto oblasti dnes nie je najmenší problém. Skúste si získať informácie a referencie. Hlavné je, aby ste sa naučili potom s webom pracovať ako editor, alebo admin. To samozrejme väčšinou zabezpečíte krátkym školením  – ideálne od firmy, ktorá vám web vytvorí.

      Požiadať o vytvorenie webstránky firmu, ktorá má dostatok skúseností je dobrá cesta, ako sa vyhnúť sklamaniu. Na trhu sú rôzne spoločnosti, ktoré zabezpečujú rôzny štandard. Ak sa rozhodnete pre wordpress, tak po vyhotovení webu bude postačovať základné dvojhodinové školenie. Oboznámite sa s niektorými základnými pojmami a funkciami, ktoré ďalej môžete na obsluhu svojho webu využiť.

      WordPress je jednoduchá platforma, na ktorej báze môže váš nový web fungovať a ostatné detaily si už jednoducho postupom času doladíte podľa potrieb a zacielenia.

      Pri budovaní biznisu je dôležitý aj networking a spájanie

      Networking a spoznávanie nových ľudí je cesta, ako si získať na svoju stranu viac spokojných klientov a zákazníkov. Na každej jednej takejto udalosti sa  veľa dozviete a spoznáte ľudí, ktorí vám v snahe napredovať pomôžu. Ak sa rozhodnete podujatia alebo kongresy organizovať, nesústreďujte sa len na hlavné mesto. Najmä, ak má byť vaše podnikanie zamerané na celé Slovensko.  Nedávno sme zistili, že napríklad s kvalitnými kongresovými službami v Žiline môžete osloviť ľudí z celého regiónu a rozšíriť tak vaše podnikanie aj mimo Bratislavu.

      Nezabudnite na vhodné ubytovanie

      Ak by ste v budúcnosti niečo podobné chceli organizovať, mali by ste si vybrať nielen vhodné miesto, ale zvážiť pritom pre koho a prečo sa táto udalosť koná, a potom všetko do detailu naplánovať. Zákazník je predsa váš pán. Ak sa rozhodnete pre už spomínanú Žilinu, nezabudnite tiež na ubytovanie v nádhernej Žiline alebo v inom, vzhľadom na polohu ideálnom meste a pustite sa do práce.

      Možno potom zistíte, že:

      „Jedným z najhlbších tajomstiev života je poznanie, že zmysel má iba to, čo robíte pre iných“: (Lewis Carroll)

       

      Čím dlhšie si štyridsiatnici prácu hľadajú, tým ťažšie sa zamestnajú

      Prieskum Inštitútu trvalého rozvoja 40+ prináša nový pohľad do aktuálnej situácie na slovenskom pracovnom trhu. Kým zamestnávatelia a personalisti bijú na poplach a obracajú sa na zahraničné zdroje pracovnej sily, doma na Slovensku  stále existuje nie zanedbateľný zdroj kvalitnej pracovnej sily, ktorý zostáva nevyužitý.  Sú ním ľudia, ktorí prekročili prah 40tky a hoci sú na vrchole svojich síl, prácu si hľadajú čoraz ťažšie. V skratke – Čím dlhšie si štyridsiatnici prácu hľadajú, tým ťažšie sa zamestnajú.

      „ Tému uplatniteľnosti ľudí po 40tke sme otvorili už v zime minulého roku. Okamžite sa stretla so záujmom nie len zo strany médií, ale aj zo strany ľudí, venujúcich sa personalistike, recruitingu a samozrejme nás kontaktovalo a stále kontaktuje veľa ľudí po 40tke, ktorí riešia svoje ďalšie profesionálne pôsobenie,“ uviedla Martina Valachová, spoluzakladateľka Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

      „ Rozhodli sme sa podložiť nami navnímanú situáciu reálnymi číslami, ktoré majú relevantnú výpovednú hodnotu a problematiku uplatniteľnosti ľudí 40+ na trhu práce mapujú čo možno najpresnejšie. Počas viac ako šiestich týždňov  sme realizovali zber dát prostredníctvom anonymného online dotazníku. Do prieskumu sa zapojilo celkom 580 respondentov, z toho 59% žien a 41 % mužov,“ hovorí o prieskume Andrea Trávničková, spoluzakladateľka Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

      Prieskum ukázal, že hoci na pohovory  bolo pozvaných až 91% opýtaných, prácu získalo len 47% z nich. Ďalších 41% ľudí sa nezamestnalo a len 11% sa rozhodlo podnikať.

      Čas rozhoduje…
      Výsledky prieskumu jednoznačne ukazujú, že medzi dobou hľadania novej práce a šancou na trhu práce uspieť, existuje priame prepojenie.  Z tých respondentov, ktorí uviedli, že si prácu hľadali/hľadajú menej ako tri mesiace, sa podarilo takmer  80% zamestnať sa. Tí, ktorí hľadali/hľadajú prácu dlhšie ako rok, sa podarilo zamestnať sa len v 34% prípadoch. Graf, ktorý vzišiel z nášho prieskumu jasne ukazuje, že čím dlhšie je obdobie hľadania si práce, tým menšie percento ľudí po 40tke sa reálne aj zamestná.

      Rok je dlhá doba nielen pre rodinný rozpočet
      Ukázalo sa, že až tretina ľudí hľadá prácu rok a dlhšie. Čo pri potrebe pokrytia klasických nákladov na život môže byť pre rodinné rozpočty zásadný problém.  Účty chodia s pravidelnosťou, ľudia v tomto veku majú malé deti a väčšina má pomerne vysokú hypotéku. Výpadok jedného príjmu môže byť preto veľmi zničujúci. Prieskum ukázal, že ľudia po štyridsiatke si prácu hľadajú 6-12 mesiacov ( 34% respondentov) a viac ako rok 33 % respondentov si hľadá prácu dlhšie ako rok.  Spomedzi tých, ktorí si prácu hľadali rok a viac, reagovalo odoslaním životopisu na viac ako 20 pracovných ponúk až 53% respondentov, pričom na pohovor  boli pozvaní jeden až päť krát v 76% prípadoch. Alarmujúce je, že až 68% ľudí, ktorí si po 40tke hľadali prácu dlhšie ako rok, sa nikdy neobrátilo na odborníkov z radov personálnych poradcov, koučov či psychológov.

      V Inštitúte trvalého rozvoja 40+ sa budeme fokusovať aj  na spájanie silnej skupiny kvalitných a skúsených ľudí po 40tke a potenciálnych zamestnávateľov. Práve fakt, že takmer 70% ľudí, ktorí sa na trhu práce pohybujú už viac ako rok bez toho, aby sa uplatnili a nevyhľadali odbornú pomoc, vnímame ako priestor pre nás.  Máme za sebou pilotný workshop, ktorý sme realizovali v čase zberu dát. Dnes pripravujeme sériu podporných programov, zameraných na ľudí 40+. Práca je len jednou z oblastí, ktoré po 40tke u človeka naberajú nové dimenzie. ITR40+ vnímame človeka komplexnejšie než len v kontexte jeho kariéry.

       

       

      Ako si upratať nielen v šatníku? Alebo pocit nevyhnutna

      Toho, že niektoré veci sú proste presne tak, ako sú, a inak nebudú. Asi ako keď mi po rokoch konečne došlo, že tie šatičky číslo 36, ktoré na mne pred štvrťstoročím povievali, už dávno, ani teraz a ani nikdy odteraz, na seba nenavlečiem.

      A že mi celkom zbytočne v skrini zaberajú miesto. Že sú dobré niekomu celkom inému. Ľahšiemu o desiatky kíl, rokov a životných skúseností.

      Ako si upratať nielen v šatníku?

      Za necelé tri dni som dospela a dobehla dvadsať rokov. Teleport dospievania. Ale už som v správnom čase na správnom mieste. Nie je ani hnev, ani smútok, ani prázdnota, ani sklamanie, ani poníženie. Je to sloboda. Pocit nevyhnutna.

      Veľmi dlho, tvrdohlavo a ortodoxne som odmietala vidieť a pripustiť si, že žijem v hlbokej minulosti, ktorú som si pravdepodobne ešte aj rokmi vylepšila, aby bola krajšia.

      Opustil ma blízky človek.

      Nemyslím, že by sa niekam odsťahoval alebo zomrel. Opustil ma svojím správaním, postojmi, hodnotami, prioritami, životom. Niektorí ľudia žijú ďaleko, a predsa nás nikdy neopustia, a iní ľudia, hoci ktorí žijú v tesnej blízkosti, nás opustili už dávno. Tento človek ma opustil už strašne, strašne, strašne dávno. A ja som to konečne pochopila. Aj o tom je nastavovanie hraníc v bezhraničnej Láske.

      Andrea Trávničková

      Mohlo by sa vám páčiť...

      Kľúč k osobnému rozvoju

      Kľúč k osobnému rozvoju

      Človek je v prvom rade ľudská bytosť. Až potom je to špecialista, kolega, nadriadený alebo podriadený. V našich životoch plníme veľa rôznych rolí, ale sme to vždy len my, konkrétna ľudská bytosť, kto tú rolu napĺňa. Chápem snahy firiem investovať do ľudí, ale pokiaľ túto možnosť dostanú zamestnanci príkazom, zatvoria sa a získať si ich dôveru môže byť beh na dlhú trať. Pre zvýšenie angažovanosti zamestnancov je dôležité, aby firmy počúvali, vnímali a hovorili so zamestnancami. Vnímali svojich zamestnancov ako ľudské bytosti, ktoré majú svoje príbehy, životy, hodnoty, plány, svoje mikrokozmy. Vnímať zamestnancov v širšom kontexte, než je ich pracovná rola. A reflektovať na to, čo zamestnanci zdieľajú.

      Viac na túto tému napísala Andrea Trávničková pre PK Academy 

      Spoznajte sa v troch rôznych rovinách,  aby ste boli čo najviac sami sebou!

      Viete ako sa správate keď ste v pohode, ako v bežnom dennom režime a ako v náročných situáciách? Zrejme áno, veď sa poznáte. Ale viete, ako svoje „tri“ osobnosti využiť vo váš prospech a napojiť sa na to najlepšie, čo vo vás je? A mať k svojim silným stránkam neobmedzený prístup?

      V spolupráci so spoločnosťou Lumina Learning sme pre vás pripravili priestor na bezodplatné vypracovanie vášho profilu  Lumina Spark, ktorý vám pomôže lepšie spoznať sa a pochopiť svoje správanie a ukáže vám cestu, ako sa naplno rozvinúť . Profil  môže byť vašim dobrým poradcom aj v procese hľadania si novej práce či rozhodovania sa pre vlastný biznis. Ukáže vám totiž s čím všetkým môžete u seba počítať, potvrdí vaše silné stránky a  identifikuje váš potenciál. Tieto poznatky môžete využiť na to, aby ste vedeli efektívnejšie dosahovať ciele a zlepšili svoju interakciu s ostatnými.  Podkladom na vypracovanie profilu  je dotazník, ktorý meria rôzne aspekty vášho správania. Metodika vypracovávania Lumina Spark portrétu je výsledkom psychologického výskumu, ktorý prebiehal počas troch rokov a viedol ho tím špičkových psychológov v Veľkej Británii.

      Lumina nástroje osobného rozvoja sú zvyčajne využívané odborníkmi z oblasti ľudských zdrojov, managerov tímov a siahajú po nich tiež kouči, ktorí so svojimi klientmi pracujú na rôznych systémových zmenách. Niektoré spoločnosti využívajú nástroje Lumina Learning aj vo výberových procesoch nových zamestnancov.

      V životopisoch je tiež potrebné uvádzať svoje silné stránky, zručnosti. Profil  Lumina Spark je konkrétny a pracuje s mnohými kvalitami ľudskej osobnosti. Vďaka nemu o sebe aj v životopise môžete uviesť váš presný a konkrétny popis toho, kto vlastne ste.

      Ako sa môžete k vášmu osobnému Lumina Spark profilu  dostať bezodplatne? Napíšte nám do mailu:

      1. Aké sú vaše skúsenosti s vekovo zmiešanými tímami. V čom vidíte výhody a nevýhody tímov, zložených z mladších aj skúsenejších kolegov? Ako sa vám v takom tíme pracuje/pracovalo, čím vás tím prekvapil. Do súťaže o profil Lumina Sprak

      ALEBO

      1. Napíšte nám svoje skúsenosti s hľadaním si práce po 40tke. Čo ste sa z tohto procesu naučili? Čo by ste odporučili rovesníkom, keď si budú hľadať prácu? Čo vás potešilo? Čo vás motivovalo?

      Poznámka: Zaslaním svojej odpovede dávate súhlas s tým, aby vaša odpoveď, alebo jej časť boli použité v textoch, zverejnených na stránke www.40plus.sk a tiež na kontách ITR 40+ na sociálnych sieťach. Mená autorov odpovedí  nebudú zverejnené, pokiaľ  tím ITR 40+ od autora nedostane písomný súhlas so zverejnením jeho mena.

      Svoje skúsenosti môžete zasielať  na  travnickova@40plus.sk, alebo valachova@40plus.sk   Štyroch z vás vyžrebujeme a v spolupráci s Lumina Learning Slovakia vám vypracujeme  váš osobný profil Lumina Spark. Hodnota vypracovania a interpretácie jedného profilu Lumina Spark je 300EUR.

      Workshop / Životopis, ktorý vás zamestná

      Koľko verzií vlastného životopisu aktuálne máte? Jeden? Dva? Desať? A ako váš životopis vyzerá? Použili ste šablónu z internetu alebo ste sa spoľahli na vlastný štýl? Prečo niektoré životopisy končia vo virtuálnych košoch na personálnych oddeleniach skôr, než sa personalista dočíta do konca? Ako si vytvoriť ten správny životopis, keď už máte bohatú pracovnú históriu a personalisti  majú málo času čítať si o vašich skúsenostiach? Čo je dôležité a kedy? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede na workshope Inštitútu trvalého rozvoja 40+. Workshop povedie naša spolupracovníčka,  úspešná personálna poradkyňa Mgr. Dagmar Sliacka.

      Termín: Pripravujeme
      Miesto konania: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava – Petržalka
      Cena workshopu: 19,90 EUR . Maximálny počet účastníkov 20.

      PROGRAM WORKSHOPU
      Privítanie hostí
      Ako si správne pripraviť svoj životopis
      Fotografia – áno či nie?
      Nové trendy
      Prečo si písať Motivačný list a kedy?
      Ako správne posielať CV a kedy
      Odporúčania pre účastníkov, ktorí si prinesú svoje CV (krátke konzultácie)
      Diskusia

      Účastníkom odporúčame, aby si na workshop priniesli svoj aktuálny životopis, ktorý používajú v komunikácii s potenciálnymi zamestnávateľmi. Počet miest na workshope je limitovaný.

      Lektorka: Mgr. Dagmar Sliacka

      Vyštudovala som FF UK v Bratislave, odbor psychológia. Vo svojej odbornej príprave som sa venovala témam najmä z oblasti ľudských zdrojov, psychológie, personalistiky a Assessment / Development centier. Už počas vysokoškolského štúdia som sa pripojila k tímu odborníkov – psychológov, ktorí viedli prvý klub nezamestnaných na Slovensku.

      Počas svojej profesionálnej dráhy som pôsobila v rôznych pozíciách ako metodik, lektor, senior konzultant a neskôr aj na manažérskych pozíciách, či už ako vedúca oddelenia ľudských zdrojov v sektore printových médií a tiež ako riaditeľka personálneho odboru v sektore bankovníctva alebo ako riaditeľka personálnej agentúry. Medzi oblasti, ktorým som sa venovala boli nábor a výber, adaptácia, vzdelávanie, rozvoj, hodnotenie a motivácia zamestnancov. Bola som zodpovedná za rozvoj personálnej politiky a stratégie spoločnosti vo viacerých spoločnostiach. Úspešne som realizovala mnohé projekty Assessment / Development centier, Personálnych auditov a Outplacementov. Na manažérskych pozíciách sa mi podarilo úspešne zaviesť nové personálne procesy a projekty, ku ktorým patrili okrem štandardných aj prieskumy spokojnosti, zavedenie systému odmeňovania a hodnotenia zamestnancov.

      Vlastnú spoločnosť Developing Support som založila v roku 2010, kde sa snažím  využiť všetky nadobudnuté profesionálne skúsenosti. Dnes ponúkam služby firmám rôznej veľkosti aj zamerania. Pomáham im vyberať vhodných zamestnancov, vyškoľovať ich či nastaviť personálne procesy, ktoré sú podporné pre všetkých. Formou individuálneho poradenstva, či koučingu sa snažím podporiť potenciál každého človeka. Často sa venujem kariérnemu poradenstvu, kde pomáham záujemcom o novú prácu, nájsť spôsob ako si nájsť vhodné zamestnanie a úspešne sa odprezentovať, či identifikovať dôvody, prečo sa mi zatiaľ nedarí prácu si nájsť.

      V lektorskej činnosti sa zameriavam na rôznorodé témy, či už z oblasti HR procesov, rozvoj soft skills, komunikácie, obchodných aj manažérskych zručností, prípravy uchádzačov o zamestnanie, alebo aj na prípravu manažérov na proces Outplacementu a pod.

      Široký záber v oblasti HR a skúsenosť na strane zamestnávateľa aj dodávateľa služieb mi umožňuje komplexný pohľad na riešenie problémov a možnosť poskytovať poradenstvo a služby na profesionálnej úrovni.

      Aké výzvy prináša práca pre zahraničnú spoločnosť?

      Možno ste vo fáze, kedy uvažujete, že by ste radi pracovali pre zahraničnú spoločnosť. To so sebou prináša výzvy, ktoré v prípade, že sa vaša kariéra odvíja v čisto slovenskej firme nemusíte riešiť.  Prinášame vám článok, ktorý spracovala naša spolupracovníčka Eva Gáboríková, ktorá pôsobí ako kouč a konzultant medzikultúrnej komunikácie na Slovensku a v zahraničí viac ako 15 rokov.

      Práca pre zahraničnú firmu prináša mnoho výziev, ktoré si ľudia neuvedomia, kým sa do kontaktu s inými kultúrami nedostanú. Mnohokrát nepochopenie a nedorozumenia pripisujú vzájomným osobným sympatiám a nie kultúrnym rozdielom.  V čom sa líšia kultúry, ktoré sa stretávajú v medzinárodných firmách?

      1. Vnímanie času alebo dodržiavanie termínov.
        Kultúry, ktoré majú tzv. flexibilné vnímanie času, prispôsobujú plnenie termínov okolnostiam a ľudom, ktorých stretávajú. Pre nich ukončenie pracovnej úlohy jeden deň po termíne znamená splnenie termínu. Avšak tieto kultúry môžu mať problém, ak spolupracujú s kolegom alebo nadriadeným, pre ktorého splnenie úlohy načas, znamená dokončiť ju o jeden deň skôr. Preto je potrebné si vzájomne ujasniť, čo splnenie úlohy načas znamená na oboch stranách, aby problém nenastal, keď je už neskoro riešiť ho.
      1. Plnenie pracovných úloh.
        V britskej alebo americkej kultúre sa o zamestnancov očakáva iniciatívne riešenie problémov. To znamená, že zamestnanec dostane úlohu a svojmu nadriadenému ponúkne riešenie, ktoré navrhuje s odôvodnením. Keďže manažér zamestnancovi úlohu pridelil, dôveruje mu, že ju dokáže samostatne vyriešiť. Zamestnanca nekontroluje a nepresadzuje svoju alternatívu riešenia. Zamestnanec, ktorý tento manažérsky štýl nechápe si môže myslieť, že sa mu jeho manažér nevenuje.
      1. Prejavenie iniciatívy.
        V niektorých kultúrach sa od zamestnancov očakáva, že budú sami iniciatívne prekladať riešenia a návrhy na nové projekty. Je prirodzené, že sa budú snažiť presadiť na základe svojich skúseností a vedomostí. Predovšetkým to platí pri pracovných pohovoroch, a preto je potrebné zistiť si, z akej kultúry je manažér, ktorý sa na pohovore zúčastňuje. Ak uchádzač o zamestnanie nebude mať predstavu ako svoje odborné vedomosti prezentovať, môže stratiť šancu na to, aby pri pohovore uspel. A stačilo napríklad vedieť, že v americkej kultúre „dobrý“ znamená „priemerný“. Ten, kto chce budúceho zamestnávateľa zaujať musí byť „skvelý“ alebo „vynikajúci“.
      1. Aktívna účasť na pracovných poradách a stretnutiach.
        V niektorých kultúrach je pracovná porada chápaná ako stretnutie, ktoré prebieha podľa vopred naplánovaného harmonogramu. Od účastníkov sa očakáva vyjadriť svoj názor len vtedy, keď ich k tomu ich nadriadený výzve. Avšak výrazná zmena situácie nastáva, keď poradu vedie manažér z kultúry, kde sa od účastníkov stretnutia očakáva kladenie otázok, návrhy a pozitívna vízia pri riešení úlohy. Pre neho sú zamestnanci, ktorí nekladú otázky, pasívni a neangažovaní.
      1. Budovanie vzťahov.
        To, čo sa chápe ako profesionálne vystupovanie v jednej kultúre, nie je profesionálne v inej. V talianskej alebo španielskej kultúre sa zamestnanci snažia vybudovať si bližší vzťah a vymieňajú si informácie i zo súkromného života. Rozhovor zameraný na budovanie vzťahov sa však môže chápať ako obťažovanie v kultúrach, ktoré pre vzájomnú spoluprácu bližšie informácie o svojich kolegoch nepotrebujú. V práci si nehľadajú priateľov a pracovný život striktne oddeľujú od súkromného života.

      Vyššie uvedené oblasti predstavujú niekoľko pracovných situácii, do ktorých sa zamestnanci medzinárodných spoločností dostávajú každý deň. Pod stresom, pri plnení pracovných úloh, väčšinou nemajú možnosť sadnúť si spoločne za jeden stôl a rozprávať sa o kultúrnych rozdieloch. Kultúrne rozdiely však ovplyvňujú každý náš pracovný deň, pretože náš „ kultúrny softvér“ nemôžeme pred odchodom do práce nechať doma. Na prácu v medzinárodnej firme je potrebné sa pripraviť.

      Autor: PaedDr. Eva Gáboríková, M.A.,PhD.

       

      Tri kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajú

      V stredu, 28.2.2018 sa uskutočnil náš prvý verejný workshop na tému 3 kroky k novej kariére pre 40+. Workshop bol plne obsadený a bolo pre nás milým prekvapením, že naše pozvanie prijali tentoraz výhradne dámy. To nám umožnilo diskutovať v otvorenom duchu aj o citlivejších otázkach zamestnávania žien po štyridsiatke. Podľa spätných väzieb, ktoré sme získali, bol workshop pre všetky prínosom, pretože sme sa zamerali na praktickosť a využiteľnosť navrhovaných riešení tak, že výsledkom sú 3 kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajú. Vďaka navodenej atmosfére dôvery a skvelému prístupu účastníčok, si mohla každá z nich zmapovať vlastnú situáciu, v ktorej sa aktuálne nachádza. Pod vedením lektoriek mohli potom  následne diskutovať ponúkané možnosti a v závere identifikovať také tri vlastné kroky, ktorými sa priblížia k svojim cieľom v horizonte krátkeho obdobia. Nejednalo sa teda o všeobecné rady. Zmysel odporúčania workshopu bol v konkrétnostiach, ktoré môžu byť pre každého z nás iné.

      3 kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajúWorkshop viedli skúsené lektorky, Andrea Trávničková a Dagmar Polievková. Andrea vedie školenia a workshopy v oblasti komunikácie, soft skills a public relations. Svoje workshopy vedie zážitkovou formou, ktorá dáva každému priestor pre vlastné prežitie potrebných zručností v praxi. Dagmar Polievková pracuje vo svete biznisu aj vo svete ľudských emócií. Venuje sa koučingu, HR poradenstvu a psychológii v manažmente. Obe vedú samostatné projekty venované osobnému rozvoju.

      Pre nás ako autorský tím, bolo prínosné ponúknuť témy, ktoré rezonovali s reálnymi príbehmi účastníkov wokrshopu. Na oplátku sme získali vzácnu spätnú väzbu, ktorá našu prácu určite posunie správnym smerom. Najväčším obohatením pre nás bolo plné nasadenie, skúsenosť a spokojnosť všetkých účastníkov.

      Tak isto veríme, že o mnohých účastníkoch ešte budeme počuť cez ich nové príbehy a projekty, ktoré sa stanú súčasťou inšpirácie pre ďalších ľudí po štyridsiatke. Ďakujeme!

      Realita na trhu práce nás donúti inak nazerať na stereotypy 40 a 50+ ľudí

      S RNDr. Viliamom Páleníkom, PhD., h. doc. samostatným vedeckým pracovníkom, ktorý zastupoval Slovenskú republiku i v  Európskom sociálnom a hospodárskom výbore sme sa  stretli v jedno novembrové popoludnie a spýtali sme sa, ako vidí  problém zamestnateľnosti ľudí po 40ke.

      Pán Páleník. Problém 50+ v oblasti zamestnateľnosti je zrejmý a komunikovaný už dlhšie. Do skupiny, ktorá si na Slovensku ťažšie hľadá prácu v posledných rokoch spadajú aj ľudia po 40ke.  Ako to vnímate vy?
      Áno problém zamestnateľnosti 50+ je známy u nás ale i v zahraničí. Dokonca tak známy, že je až uzákonený. Dôkazom toho je aj Zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti, konkrétne § 8 definuje pojem znevýhodných uchádzačov o zamestnanie, kde odsek (1) bod b) je „občan starší ako 50 rokov veku“. Pre túto skupinu sú vytvorené a aj sa uplatňujú rôzne opatrenia a nástroje ako je individuálny akčný plán, príspevok na podporu zamestnania, sociálna ekonomika, podpora miestnej zamestnanosti, mobilita za prácou. Čisto právne, ak niekomu chýba čo i deň na dovŕšenie 50 rokov života, má veľmi limitovú dostupnosť spomenutých nástrojov aktívne politiky trhu práce, teda  z tohto pohľadu „má smolu“. Pritom to nezodpovedá realite. Aj ľudia 40+ sú znevýhodňovaní. Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, tj. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník.         

      Ste človek a odborník, ktorý pôsobí v mnohých projektoch, ktoré prekročili hranice Slovenska. Kopíruje problematika zamestnateľnosti ľudí po 40ke rozvinutejšie krajiny? Alebo je to problém teritoriálne skôr osadený do bývalých socialistických krajín?
      V západnej Európe hlavne pod tlakom starnutia populácie prišli na to, že učebnicové poučky o ideálnom pracovníkovi sa jednak nedajú naplniť, lebo takých pracovníkov je málo a jednak si overili, že to v praxi nemusí platiť. Je tam jasný trend napr. vytvárania viac generačných tímov, v ktorých 40+ má svoje významné miesto. 

      Ako v tomto celom kontexte vnímate, resp. evidujete problém zo zamestnateľnosťou žien. Hranica, kedy ženy odchádzajú na materskú dovolenku sa veľmi posunula. Po materskej dovolenke má často takáto žena malé deti a povedzme 43 rokov. Myslíte si, že je zdravé, aby vedúci HR posudzovali vhodných uchádzačov na rôzne pozície tak, že jedným z hlavných kritérií je vek uchádzačky?
      Vplyvom rozšírenia vysokoškolského vzdelávania a odsúva vek vstupu na trh práce, výrazne sa odďaľuje vek prvého pôrodu, ale aj vek odchodu do dôchodku. Kritérium veku uchádzačky pri výbere do zamestnania (napr, žena 40-) je podľa môjho názoru nesprávne, lebo to je proti záujmom zamestnávateľov, ktorí majú záujem prijať najlepšieho pracovníka, a naviac je to aj protizákonné. Podľa mňa to je prejav akejsi zotrvačnosti z porevolučného obdobia, keď sme slepo verili základným ekonomickým poučkám a populácia bola mladá, dynamická a veľkou ponukou práce. Teraz to už neplatí, naša populácia starne, hospodárstvo makroekonomicky rastie a narážame na nedostatok pracovnej sily. Preto si podľa môjho názoru realita trhu práce vynúti toto nazeranie opustiť. Treba však tomu pomôcť a urýchliť akceptáciu 40+ ako kvalitnej a počtom ťažiskovej časti pracovnej sily. Treba jej dať jasnú prednosť pred lákaním pracovnej sily zo zahraničia.   

       Jednou z možností, ako človek po 40ke môže zmeniť doterajšiu kariéru je napríklad systém stáží. U nás je takéto osvojovanie praxe zaužívané vyslovene iba pre študentov. Máte informácie zo zahraničia? Ako sa pozeráte na možnosť stáží pre 40 a 50+ ľudí?
      Už dlhšie je známy a aj sa vo viacerých krajinách masívne uplatňuje princíp celoživotného vzdelávania. Znamená to, že v dnešnej dynamickej dobe nevystačíme so vzdelaním, ktoré získame v mladosti na celý život. Je potrebné ho neustále dopĺňať, aktualizovať a niekedy aj radikálne zmeniť. Týka sa to rekvalifikácie, ďalšieho štúdia, rôznych odborných kurzov, či jazykového vzdelávania, ale aj/a hlavne neformálneho vzdelávania, zbierania skúseností, poznatkov, osvojovanie nových zručností. Nesporne to platí pre 40-nikov (vrátane stáží), ktorí sú niekde v polovici svoje pracovnej kariéry.   

      Rozhovor pripravila: Martina Valachová

       

       

      Zúčastnite sa nášho prieskumu zamestnateľnosti ľudí po 40ke

      0

      Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Náš prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce. Podeľte sa s nami o vaše poznatky a skúsenosti s hľadaním si nového miesta. Už teraz nám vaše odpovede ukazujú, že viac ako 40% z opýtaných rozoslalo svoje CV v procese hľadania si novej práce na viac ako 20 ponúk… a dostalo iba málo odpovedí, resp. reálnych pozvánok na pohovor. Ako ste na tom Vy? Vyplnenie dotazníka nezaberie viac ako minútu. Nájdite si prosím čas. Pomôže nám to posunúť sa ďalej.
      (Poznámka – linky na dotazníky sú dva. Prvý podmieňuje vyplnenie gmail účtom. Preto some pripravili aj druhý, kompatabilný a súbežný dotazník, ktorý google účet nevyžaduje)

      3 kroky k novej kariére pre 40+ / workshop

      0

      Hľadáte si prácu po 40tke? Uvažujete o zmene kariéry,  ale vaše plány dlhodobo zostávajú len v rovine “Mal/a by som, Chcel/a by som”? Alebo ste v situácii kedy vás firma, pre ktorú ste pracovali, už nepotrebuje a od vás sa očakáva, že sa vysporiadate so zmenou sami, aj keď na ňu nie ste pripravení? 

      Ak áno, potom je toto pozvanie určené aj vám.

      Srdečne vás pozývame na interaktívne zážitkové stretnutie, na ktorom sa dozviete viac o zmene, ktorou prechádzate, získate zručnosti, ktoré vám pomôžu využiť naplno svoj potenciál pri hľadaní novej práce a odídete s minimálne troma konkrétnymi akčnými krokmi, ktoré vás privedú bližšie k vášmu cieľu. Lebo chcieť niečo urobiť a urobiť to, sú dve celkom rozdielne veci. A my sme pripravení vás podporiť.

      Tešíme sa na vás! Váš Tím ITR 40+
      Termín workshopu: 28.2.2018 v priestoroch HUB Bratislava, Černyševského 10
      Cena: 19,90 EUR (cena zahŕňa materiály, priame náklady lektoriek, kávu, čaj a ľahké občerstvenie)

      PROGRAM WORKSHOPU
      – Privítanie hostí
      – Malá teória. Ako funguje zmena, procesy a fázy
      – Kde sa v procese zmeny nachádzam dnes? 
      – Rozdelenie do dvoch skupín. Práca s lektorom na témach:
      Kam smerujem a aký je môj cieľ?
      Čo mi môže pomôcť a čo potrebujem, aby bola zmena bezpečná? Aké sú moje zdroje na dosiahnutie cieľa(zvládnutie zmeny)?
      Čo ma brzdí/mi môže zabrániť v procese zmeny?
      – Prezentácia stanovísk, návrhov riešenia, diskusia
      – Identifikácia 3 akčných krokov na najbližšie obdobie a uzavretie
      Trvanie workshopu: 17:00 – 20:00

      LEKTORI

      Ing. Dagmar W. Polievková

      CAT Kouč (Life&Business), Nezávislý HR konzultant, HR&Charity mentor, autor projektov osobného rozvoja BOTAJa si prácu nájdemMonth of Heroes, Peer coaching for DELL Slovakia Technical Support
      Cieľové skupiny:  Človek v procese zmeny, manažment, korporátne tímy, špecialisti

      Nie som typický HR manager, ani typický kouč. Som rada, že viem užitočne spojiť svety biznisu a človečiny. Dlhoročné medzinárodné znalosti korporátu, oblasti HR, a multikultúrneho prostredia mi pomáhajú porozumieť cieľovej skupine lepšie a podporiť ju tam, kde to skutočne potrebuje.

      Témy, na ktorých rada pracujem:

      Pre firmy: Motivácia, Inovácia, Komunikácia, Budovanie tímov, Nízkonákladové rozvojové projekty pre talenty, Connected Workplace – práca z domu, Work place counselling – psychológia v manažmente, facilitácia emócií a konfliktov na pracovisku

      Pre jednotlivcov: Motivácia a spracovanie zmeny, Problematika zamestnávania znevýhodnených sociálnych skupín, riešenie zmien v kariére v zrelom veku.

      Mgr. Andrea Trávničková

      Venujem sa individuálnemu koučingu, inšpirujem a sprevádzam klientov na ceste ich osobného a profesionálneho rastu. Svoje zručnosti rozvíjam v spolupráci s Inštitútom Virginie  Satirovej, kde pôsobím ako odborný asistent. Som  úspešnou absolventkou 2-ročného výcviku podľa modelu Virginie Satirovej pre pomáhajúce profesie. 

      Vediem školenia a workshopy v oblasti komunikácie, soft skills  a public relations. Verím, že existuje dostatočné množstvo zdrojov teoretických informácií, ktoré sú voľne dostupné. Preto workshopy vediem zážitkovou formou, ktorá dáva každému  priestor pre vlastné prežitie potrebných zručností v praxi. 

      Poznám korporátne prostredie ( Warner music, GCI Praha, Penta Investments). Už viac ako 10 rokov podnikám a mám blízko k tretiemu sektoru. Viem z vlastnej skúsenosti aké to je reštartovať po 40tke. 

      Aj preto sa dnes vo  svojej praxi aktívne venujem otázkam reštartu a uplatniteľnosti ľudí po 40tke. Som spoluzakladateľkou občianskeho združenia Inštitút trvalého rozvoja 40+ – prvej slovenskej odbornej platformy, ktorá sa tejto problematike venuje profesionálne. 

      Prihláška

      V prípade záujmu o workshop, kliknite prosím na button a prihláste sa. Budeme vás kontaktovať s presnými informáciami

      Ako dlho trvalo, kým vás pozvali na pohovor?

      0

      Začal sa nový rok  počas ktorého chceme spustiť viacero avizovaných aktivít. Jednou z nich sú i plánované road/talkshow po Slovensku. Hodláme zostaviť program tak, aby bol zaujímavý pre laickú a odbornú verejnosť. 

      Hľadáme reálne príbehy 

      Keďže chceme program vystavať na reálnych skúsenostiach a príbehoch, radi by sme oslovili čo najviac z vás, ktorí ste menili prácu po 40ke, či 50ke. Ako sa vám darilo? Koľko životopisov ste museli poslať, kým prišlo prvé pozvanie na pohovor? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Iba tak môžeme posúvať  témy zamestnateľnosti ľudí po 40ke medzi čo najširšie publikum. 

      Ako sa s nami spojiť?
      Naše príspevky pravidelne uverejňujeme na sociálnych sieťach FB a LinkedIn. Môžete prispieť priamo tam. AK nechcete písať verejné príspevky a diskusie, rešpektujeme to. Budeme radi, ak nám napíšete správu, alebo mail. Kontakty nájdete TU

      Stačí urobiť prvý krok a veci sa dajú do pohybu

      Niekedy ani nie je potrebné mať presný plán, tabuľky či grafy, aby ste robili to, čo vás baví. „ Dobrý deň, som Jozef Gašparovski, mám 45 rokov a nedávno som úplne zmenil svoj život. Priateľka ma upozornila na váš projekt 40+. Rád sa s vami o môj príbeh podelím,“ začal náš telefonický rozhovor človek, ktorého životný príbeh by pokojne vydal na román, nie len na článok pre 40plus. Profesionálny tlmočník a prekladateľ Jozef Gašparovski  pochádza z Vojvodiny a väčšinu života prežil na Slovensku. Pôsobil v  tvrdom prostredí obchodu. Vo svojich 45 rokoch úplne zmenil svoj život. Stal sa profesionálnym trénerom jogy.

      Podporil som sa sám. Nemal som na výber.

      „ V živote som dostal mnoho lekcií, ktoré posilnili môjho ducha na ceste poznania. Jednou z najtvrdších bolo oddelenie od rodiny z dôvodu vojny na Balkáne.  Pochádzam z bývalej Juhoslávie (teraz Srbsko – Vojvodina). Keď začala vojna, nás mladých chodila vojenská služba zbierať po nociach kamiónmi. Potom nám dali pušku do ruky a ukázali smer, ktorým treba strieľať. Toho kto neuposlúchol, zastrelili. Nechcel som byť toho súčasťou. Krátko pred mobilizáciou sa mi podarilo utiecť do Talianska. V tom čase boli pre nás akékoľvek pracovné povolenia zastavené a nemal som šancu v Taliansku zostať dlhšie. Vďaka kamarátovi som sa ocitol ako prekladateľ na Slovensku. Som slovenskej národnosti, ktorá vo Vojvodine patrí k menšinám. U nás bola vojna a nikde nás,  utečencov, nechceli. Musel som to ustáť. Odlúčenie od rodiny, neistotu, chaos. Slovensko ma prijalo. To bolo v roku 1992. Vyštudoval som na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského odbor prekladateľ – tlmočník, taliančina a angličtina.  A čo ma najviac podporilo? Podporil som sa sám. Nemal som na výber. Avšak stále som mal pri sebe nebeského sprievodcu, ktorý mi podával pomocnú ruku v ťažkých chvíľach.“

      Spomínali ste, že vnímate podporu „zhora“? 
      „Už ako školák som cítil, že existuje vyššia sila, ktorá všetko riadi. Niekto ju nazýva Boh, Jahve, Alah, najvyššia pravda, Vesmír, nekonečný Duch, atď.  Nie je dôležité, aké má meno ale to, či cítime jeho/jej prítomnosť v nás.“

      Dlhé roky ste pôsobili v obchode, dnes predcvičujete jogu. Aká bola Vaša cesta od tlmočníctva cez obchod až k joge?
       „Popri štúdiu na vysokej škole som pracoval ako lektor taliančiny.  Neskôr, po skončení školy, som vďaka tomu, že som nemal jazykovú bariéru, predával v krajinách bývalej Juhoslávie hutný materiál. V tej dobe sa mi veľmi dobre darilo. O pozícii predajcu som sa za roky praxe naučil naozaj veľmi veľa, najmä o prístupe k zákazníkom.  

      Bohužiaľ som tiež pochopil, že ako predajca musím počítať s tým, že pokiaľ chcem niekde uspieť s veľkou zákazkou, treba podplatiť nákupcu. Toto sa mi protivilo. Povedal som si, že keď raz budem robiť nákupcu, tak od toho, kto ma bude chcieť podplatiť, nekúpim ani ceruzku. A keď som začal pracovať v nákupe, dodržal som to.  

      Nákup ma veľmi bavil, je o stratégii, plánovaní. Lákal ma celý proces nákupu, zásobovanie, timing. Jednoducho všetko. Vďaka joge sa môj pohľad na svet radikálne zmenil

      Zachytila som, že Vás obchod veľmi baví. Prečo ste sa teda rozhodli opustiť ho? 
      V mojom veku sú už ľudia zvyknutí na vlastné pohodlie a akákoľvek zmena im môže priniesť  stres a obavu o budúcnosť. Predtým, ako som dospel k rozhodnutiu zásadným spôsobom zmeniť svoj život, som podstúpil veľa skúšok a výziev. Tou najväčšou bol strach. Strach vo všetkých formách, či už zo zlyhania, straty, odmietnutia, osamotenia, ktoré som nadobudol v detstve.  Keď už  som si už myslel, že určité veci sú nad moje sily, do rúk sa mi dostali knihy s psychologickou a duchovnou tematikou. Začal som meditovať, cvičiť jogu a skúšať rôzne dychové cvičenia. Postupom času som iba pozoroval, čo sa okolo mňa deje a z akého dôvodu. Vďaka joge sa môj pohľad na svet radikálne zmenil. Nenastala zmena len po telesnej stránke, ale aj duchovnej a mentálnej. Keď raz začnete s jogou, tak vás začne meniť z vnútra a aj zvonku. Vaše telo sa mení, vaša psychika začne opravovať staré vzorce. To, čo sa nám denne dostáva do cesty, nie je náhoda a je výsledkom našich vnútorných želaní byť lepším a láskavejším, či už voči sebe, alebo iným. Obľúbil som si všetky štýly jogy od tej prvotnej hathy až po ashtangu či hot jogu.

       

      Kedy sa Vaše hobby stalo Vašou novou profesiou? 
      Jogu cvičím sedem rokov, posledné tri profesionálne. Mám  certifikát inštruktora hatha jogy a gravid jogy, ktorý som si spravil pod vedením Václava Krejčíka a Michaely Hluchovej v Piešťanoch. Je to certifikát akreditovaný Ministerstvom školstva. V súčasnosti som v dvojročnom výcviku muzikoterapie a konštelácií. 

      Hudba je kľúčom k nášmu podvedomiu a má nesmiernu liečivú silu. Robím to, čo ma naozaj baví. Ale môj príbeh zmeny sa začal začiatkom minulého roka, keď som začal pracovať v automobilovom priemysle ako nákupca. 

      Bola to pre mňa veľká výzva. Je to najťažší priemysel, v ktorom som pracoval. V krátkom čase som sa veľa naučil, ale aj stratil. Stratil som energiu. V tomto období mi pomáhala joga, ktorej som sa venoval takmer denne. Psychohygiena  v automobilovom priemysle je podľa mňa doslova nevyhnutnosťou.

      Niektoré veci prichádzajú len tak z ničoho nič,  tak ako aj myšlienka ponúknuť hodiny jogy aj kolegom. Takmer štyri mesiace som bojoval o priestory v rámci firmy, kde by som mohol predcvičovať za symbolický poplatok. Už som to vzdával, keď sa zhodou okolností uvoľnila miestnosť a začal som oslovovať kolegov, či by mali  záujem. Prvý mesiac to bolo slabé, ale potom sa to rozbehlo. Začali sa prihlasovať aj tehuľky. Záujem bol taký veľký, že som musel vytvoriť tabuľku, do ktorej som si poznačoval, kto sa prvý nahlásil a následne im oznámil, kto môže prísť. Prihlasovali sa aj zahraniční kolegovia, ktorí boli na stáži na Slovensku. Občas som musel kombinovať hodiny v angličtine a slovenčine. 

      Pre mňa bolo najdôležitejšie, že som videl, ako sa mení vnímanie kolegov, ktorí chodili ku mne pravidelne. Už to neboli tí istí ľudia, ktorých som spoznal na začiatku. Vzhľadom na sedavé zamestnanie im joga pomáhala aj pri odstránení bolestí chrbta a krížov. To, čo im nevedelo ponúknuť fitnes cvičenie, im poskytla joga. Tým nechcem povedať , že fitnes nie je vhodný, ale pri joge prechádzame do vnútorného vnemu, meníme svoj postoj k sebe a tým aj k okolitému svetu. Odbúrava sa stres, napätie, nespavosť, depresie.

      Povedzte mi prosím, ako muž cvičí gravidjogu? Ako na Vás – na muža, reagujú budúce mamičky, ktoré k Vám prídu na cvičenie?
      „Normálne :o) Sú určité pravidlá, ako precvičovať gravidjogu, na čo sa sústrediť a je to. Takmer všetky pozície sú modifikované a prispôsobené tehuľkám. Veľká väčšina pozícií je vynechaná. Pokiaľ ste vnímavý a pozorujete svoje žiačky, dokážete vycítiť, čo v danú chvíľu potrebujú. Samozrejme máte na pamäti metodiku hodiny. Na mňa tehuľky reagujú veľmi dobre a tie, ktoré ku mne prídu hodinu vyskúšať, zostávajú. Stále však cítim veľký otáznik u tých, ktoré ma nepoznajú. Precvičovanie gravidjogy mám rád, ťažko to viem vysvetliť, ale je to tak.“

      Cvičili ste pre kolegov, pre tehuľky, čo bolo impulzom k rozhodnutiu, že opustíte istotu stabilného zamestnania a teda aj príjmu a vydáte sa vlastnou cestou? 
      „ Vo chvíli, keď pracovné nasadenie začalo byť aj pre mňa záťažou, som si uvedomil, že by som mohol pokračovať v práci jogína a zároveň pomáhať nielen sebe ale aj iným. Vtedy padlo rozhodnutie, že to idem skúsiť. 

      Jedna vec, čo mi v rozhodnutí pomohla, boli kolegovia, ktorí chceli pokračovať v joge so mnou. Po konzultácii so mojou vtedajšou šéfkou a ľuďmi, zodpovednými za priestory u môjho zamestnávateľa, som sa rozhodol, že do toho idem a tak som dal výpoveď. 

      Teraz mám minimálne dve hodiny jogy denne. Popri bývalej firme spolupracujem so športovými centrami v meste. Občas aj zastupujem kolegov z branže, ktorí sú odcestovaní, prípadne majú iné povinnosti. Som len na začiatku a je fakt, že zatiaľ moje príjmy nepokrývajú moje náklady.  Ale mám rozpracované projekty. Oslovili ma viaceré jogové štúdiá, ktoré so mnou chcú spolupracovať. 

      Možno ma moja cesta privedie niekam úplne inam, pretože o rok nebudem ten istý človek, čo som dnes. Keď sme boli deti chceli sme byť astronauti, archeológovia, hasiči, atď. Ale dnes pracujeme niekde úplne inde. Nie je to však dôvod na to, aby sme neuskutočnili ten svoj detský sen.

      Povedali ste, že na napĺňanie snov nie je nikdy neskoro? Čo je podľa Vás treba pre zhmotnenie snov spraviť?  
      „ Niekedy ani nie je potrebné mať presný plán, tabuľky či grafy, aby ste robili to, čo vás baví. Ak by ste chceli byť hrnčiar, tak sa prihláste na kurz a to isté platí o všetkých remeslách alebo pracovných zárobkových aktivitách, ktoré by vás napĺňali. Stačí urobiť prvý krok a veci sa dajú do pohybu. 

      Neistota tam bude vždy,  ale ak nevykročíme do neznáma a nevystúpime z našej komfortnej zóny,  tak nikdy nebudeme robiť to, čo nás robí šťastnými.“

      Slovenka Hana a jej reštart u protinožcov, ktorý chutí i deťom!

      Hana Singleton, rodáčka zo Senca, odjakživa snívala o živote v Austrálii. Veľké sny potrebujú nie len vášeň, ale aj more trpezlivosti a odhodlania. A tie Hana rozhodne má. Rovnako ako aj  vytrvalosť, tvorivosť, zmysel pre humor a cestovateľského ducha. Rozhovor s podnikateľkou, ktorá svoj biznis rozbehla v 47-ich rokoch na opačnej strane zemegule, sme robili celkom príznačne – v Austrálii počas hlbokej noci a na Slovensku skoro ráno.

      Bratislava – Londýn – Bratislava – Londýn – Sydney

      V čase, kedy si o Austrálii snívala, sa naše hranice len veľmi opatrne otvárali svetu. Odišla si po otvorení hraníc hneď do Austrálie?

      „ Po prvýkrát som do zahraničia odišla ešte ako študentka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. V tom čase pre slovenských študentov neboli veľmi rozvinuté študijné programy v zahraničí a tak som rok pracovala ako au-pair v Londýne a zároveň som intenzívne študovala angličtinu. Vedela som, že bez nej nemá cenu o Austrálii ani len premýšľať.“- hovorí o svojich prvých kontaktoch so životom v zahraničí. Do Londýna sa po skončení vysokej školy vrátila a zostala deväť rokov.

      „ Mala som šťastie na ľudí a hoci som si na začiatku vyskúšala rôzne profesie, nakoniec som si vybudovala celkom slušnú kariéru v oblasti market research. Pracovala som pre nadnárodnú spoločnosť a poznala som trhy celej strednej a východnej Európy.“  V práci sa zoznámila aj so svojim manželom, rodeným Austrálčanom.

      „ Život v mojej vysnívanej Austrálii na začiatku znamenal zvládnutie obrovskej zmeny. Bolo to o rozhodnutí opustiť stabilný, dobre platený job v Londýne a odísť do celkom novej situácie. Prvé mesiace som v Sydney pracovala na nočných zmenách v supermarkete Coles, mala som na starosti online objednávky. Trvalo nejakú dobu, pokiaľ som si našla prácu v oblasti marker research a mohla som opäť robiť to, čo ma naozaj bavilo a v čom som dobrá. Brala som to všetko prirodzenú cenu za to, že sa mi konečne začal napĺňať môj celoživotný sen – život v Austrálii. Neľutujem ani jedinú chvíľu, som tu šťastná.“

      Uvažovala alebo uvažuješ o návrate na Slovensko?

      „ Žijem v zahraničí viac ako 20 rokov. Na Slovensku mám rodinu, priateľov a pravidelne sem s rodinou chodíme  na dovolenky. Veľmi mi záleží na tom, aby naše tri dievčatá zostali v kontakte s mojim rodným jazykom. Aj preto sme tu rok žili a dievčatá chodili v Senci do školy a do škôlky, aby sa naučili slovenčinu. Ich aj môj domov je ale v Austrálii. Mám tam vytvorené priateľstvá, manželova rodina nás podporuje a prijali ma ako svoju. Na Slovensko a do Európy sa vždy rada vraciam, ale moje miesto je už tam.“

      „Ak si chceš prácu nájsť, nájdeš ju, vyberieš si aj nepohodu.“

      Viem, že keď si bola s dievčatami na Slovensku, vrátila si sa k svojmu pôvodnému povolaniu a učila si v škole angličtinu. Ako to je s prácou v Austrálii, keď máš tri deti a nežiješ vo veľkomeste, kde je veľa pracovných príležitostí?

      „ Mojou absolútnou prioritou sú deti. Až do odchodu na Slovensko  som pracovala  v market research – písala som ekonomické publikácie. Bohužiaľ na mňa nemohli rok čakať a tak som po návrate do Austrálie zostala bez stálej práce. Ak si chceš prácu nájsť, nájdeš ju, vyberieš si aj nepohodu. Tak som hľadala. Mojou jedinou podmienkou bolo, aby mi práca nebrala čas s babami. A našla som ju. Pracovala som na nočných zmenách v supermarkete a aj keď to bolo veľmi únavné, mohla som byť cez deň čo najviac s dievčatami, takže noc mi vyhovovala.“

      Pracovala si po nociach, aby si mohla byť  cez deň so svojimi dievčatami. A kde v tomto kolotoči vznikol priestor na to, že si otvoríš vlastnú kantínu?

      „Bola som už strašne unavená, tak som vlastne odtiaľ odišla a bola len casual (1 nočná za 6 týždňov). Vedela som, že pokiaľ  tie dvere nezavriem, iné sa mi neotvoria. Pár týždňov po mojej rezignácii bol vypísaný tender na nového prevádzkovateľa školskej kantíny v škole, kam chodia dievčatá.  Celé sa to odohralo z jednej náhody do druhej, až to bolo smiešne, ako to ten vesmír zorchestroval. Proste to tak malo byť, v inom čase by to nevyšlo.“

      A ako Ti napadlo, že sa chopíš práve tohto tendra? 

      „ Už roky som chodila do školy pomáhať a do kantíny tiež. Dlhú dobu tam predávali cukríky, sladkosti, kuracie nugetky a zohrievanú pizzu, mojim deťom som tam nič nekupovala, nebolo čo. Okrem toho som sa pred časom uchádzala o to, aby som mohla na miestnych farmárskych trhoch predávať zdravé snacky, ale nezobrali ma, mali už veľa jedla. Takže keď prišla možnosť prihlásiť sa do tendra, s kamoškou sme si povedali, že poďme skúsiť. A vyhrali sme. Na vytvorenie tendra sme mali len niečo vyše týždňa, ale dali sme to… Kantínu máme otvorenú 9 mesiacov  a obrat už teraz ako takmer za celý rok, pokiaľ bola kantína prevádzkovaná rodičovským združením.“

      Niečo vyše týždňa je dosť málo času na prípravu víťaznej ponuky. Ako sa vám to podarilo? Využila si svoje skúsenosti z market researchu?

      „Určite – prieskum nám pomohol vo veľa veciach, o čom moja kamarátka a partnerka v biznise Angela ani netušila. Vďaka nemu sme sa bleskovo dostali do bodu, do ktorého niektorým firmám trvá večnosť sa dostať. A pomohlo nám to nie len pri tendri, ale aj neskôr.“

      Podnikala si niekedy pred tým? Alebo je kantína MinnaMuchies  Tvojou podnikateľskou premiérou?

      „ Áno, je to moja podnikateľská premiéra. Pred MinnaMunchies   som nemala žiadne podnikateľské vedomosti a ani skúsenosti. Vrhli sme sa do toho s tým, že nemáme čo stratiť, len sa priučiť. Možno tam bolo aj trochu naivity, ale inak sa človek nič nenaučí. Hlavne sme si verili. S vekom si človek viac uvedomuje, na čo ma a čoho je schopný. Veľa ľudí odradí napríklad počet žiakov a učiteľov, povedia si, že to je príliš veľké, ale nás trápilo viacej to, že deti nemali v kantíne na vyber žiadne zdravé veci.“

      Vyhrali ste tender, prevzali kantínu. Čo nasledovalo? Čomu vďačíte za úspech?

      „My sme prvých 6 týždňov nezarábali takmer nič (i keď rodiny boli cez týždeň nakŕmené). Behom tých šiestich  týždňov sme boli schopné urobiť totálnu analýzu predaja, prispôsobili sme ceny, upravili menu a fičíme ďalej. Fungujeme od raňajok až po olovrant a sme ziskové, i keď veľa skeptikov tvrdilo, že to nie je možné. Na jedlo míňam iba minimálne cez víkend, takže to sa tiež pripisuje k výplate. Celá rodina je nakŕmená a ešte nosím aj výplatu. Chceli sme celú kantínu od základov zmeniť. Menúčko, vizáž, proste všetko. A podarilo sa… teraz je z toho vynikajúca kuchyňa, v ktorej sa varí a nezohrievajú sa pizze. Ceny máme porovnateľné s inými kantínami, kvalitu lepšiu. A dokonca varíme aj pre učiteľov –  ráno nám povedia, čo by chceli na večeru, takže ani oni po celodennej práci nemusia  rozmýšľať nad varením…také take away pre učiteľov. Rozbieha sa to výborne, oslovujú nás aj ďalšie školy, či nechceme prebrať aj ich kantíny. Tak nám to asi ide.“

      „Oslovujú nás deti v obchode, shoppingovej mall, sme ako školské celebrity.“

      Myslela som si, že Austrália je akosi prirodzene nastavená na zdravú stravu a Ty tu hovoríš, že ste museli kompletne zmeniť koncept.

      „To áno, ale v štátnych školách ešte stále fungoval princíp, že školská kantína je ‘odmena´. A očakávali sa cukríky, čipsy, nugety, pizze a podobne. Urobili sme tu takú malú reformu. Ani jeden prvok z menu nezostal… a rodičia sa lúčili s tými cukríkmi ťažšie, ako ich deti… Teraz je všetko inak. Varíme len v kantíne a veľa zeleniny berieme zo školskej záhrady – decká sa tu tomu seriózne venujú. Nosia nám zeleninu, bylinky, čo zreje… a my vymýšľame a kuchtíme. A ponúkame tiež bezlepkové verzie, vegetariánske a podobne… niektoré deti sú alergické na laktózu, takže máme produkty aj pre tie. Za starých čias by si nekúpili nič. Naša strava je fakt 5* – dávame si záležať na kvalite. Suroviny berieme od lokálnych výrobcov, farmárov a snažíme sa úplne vyhnúť supermarketom. Dá sa to. A  ešte sme zatiahli aj najstarší ročník – šiestakov, aby nám chodili pomáhať. Každý deň máme na hodinku dvoch  žiakov – idú sa za tým pobiť. Vyrobila som vouchers, za každú šichtu dostanú 1 a môžu si kúpiť z kantíny, čo chcú.“

      Na Slovensku si ľudia postupne budujú svoju kariéru, neradi za prácou cestujú a ani zmeny ich veľmi nelákajú. Niektorí majú predsudky prijať prácu, ktorá je možno statusovo nižšie, než ich predošlé zamestnanie a tak radšej sedia doma a trápia sa. Často tvrdia, že už majú vybudované svoje zázemie, že už nemajú dvadsať rokov a že sa na veľké zmeny necítia. Ty máš za sebou zmien naozaj veľa.  Nie len pracovných, životných, ale aj tých geografických.  A teraz si si vytvorila svoj vlastný biznis. Riešila si niekedy svoj vek, keď si k zmenám pristupovala? Sú podľa Teba vek, alebo pracovný status dôležité?

      „ S tou kariérou to ja osobne vidím takto (je celkom možné, že sa mýlim, ako hovorím, je to len môj názor): Pokiaľ človeku prináša pocit šťastia, naplnenosti, pohody a spokojnosti, pokiaľ z človeka vyťahuje tú najlepšiu verziu nás, tak v tom nevidím nič zlé. Vtedy je kariéra vlastne naše hobby. Nás zmysel života, naša cesta.
      Pokiaľ ale ide o masírovanie vlastného ega, je zaručené, že to nevydrží. Ja som bola tiež dlho v domnení a presvedčení, že čím vyššie na tom rebríčku úspešnosti budem, tým ma bude viac ľudí rešpektovať a vážiť si ma. Až neskôr som si uvedomila, že každá práca, ak je odvedená poctivo, je hodnotná. Že napriek tomu, že mám vysokú školu, môže mi v určitom čase vyhovovať aj to, že chodím na nočné do supermarketu… Bolo veľa chvíľ, keď moje ego dostalo riadnu na čumák, ale asi to aj potrebovalo :o) Teraz takéto veci už neriešim… Možno aj preto, že v 40+ ma človek rebríček hodnôt vcelku vybudovaný a hlavne odskúšaný. Výhodou je aj to, že v Austrálii sa veku nepripisuje veľký význam, aspoň nie, čo sa začínania malého biznisu týka. Možno v tých vyšších postaveniach, kde ide o veľké peniaze, je to iné. Tam nie som.

      Žiješ svoj reštart  po štyridsiatke už takmer rok. Ako to hodnotíš, Ty, sama pre seba?

      „ Pozri, milionárky v lokálnej kantíne nebudeme, ale nám ide hlavne o pokoj na duši. Obidve máme 3 deti v tých istých ročníkoch, obidve sme rodinne založené & obidve rady kuchtíme… Vidíme naše decká každý deň, vieme, s kým trávia čas a sme tam, keď nás potrebujú. Chodíme na školské zhromaždenia,  takže nám neujde nič. Decká sa zdravo stravujú a hlavne sú neskutočne pyšné, že sme tam.  Sú nadšené, už nemajú obedáre, ráno raňajkujú v kantíne, na desiatu dostanú ovocný pohár, obed si vyberajú samé a na olovrat si prídu vybrať, na čo majú chuť. Oslovujú nás deti v obchode, shoppingovej mall, sme ako školské celebrity:o)) Peniaze sú samozrejme veľmi potrebné a myslím, že vďaka zmenám, čo sme spravili, budeme mať stabilný príjem. A pre mňa? Som spokojná, naozaj spokojná. A kľudná. To čo robím, mi dáva zmysel… a o to ide.“

      Ďakujem za rozhovor a prajem veľa spokojných detských maškrníkov:o))

      Rozhovoril pripravila: Andrea Trávničková

      Počasie Slovensko

      Slovakia
      clear sky
      16.2 ° C
      17.3 °
      16.2 °
      75 %
      2.2kmh
      0 %
      Ne
      29 °
      Po
      28 °
      Ut
      32 °
      St
      28 °
      Št
      15 °