Úvod Blog Strana 145

Píše Andrea Trávničková: Zmena je proces, nie udalosť

Meníme postoje a prístup, hlásime sa k hodnotám, o ktorých nám naše mamy určite nehovorili. Hlásime sa k sebe samým. Všetko, čo máme do tejto chvíle odžité, zrejme muselo a malo byť, aby sme vôbec mali šancu vidieť a vnímať veci z nového  miesta vo vlastných životoch. A chvíľu to potrvá, pokiaľ si zvykneme.

Je to ako keď máš celé roky v byte bez zmeny rozmiestnený nábytok, alebo riady uložené v kuchynskej linke. Potom jedného dňa spravíš úplnú prestavbu a zrazu je všetko inak. A podvedome budeš ešte celé mesiace hádzať sveter na kreslo, ktoré tam už nie je. Automaticky vyberať taniere z miesta v linke, kde máš po novom  napríklad korenie.

Sú to iba zabehané dráhy, hlboko vyorané v našich telách a dušiach. Chvíľu to potrvá, kým si prešliapeš novú cestu. Nevadí, ak sa zabudneš a skĺzneš do starých koľají. Jednoducho sa iba zastavíš, vystúpiš z nich a budeš kráčať po novom chodníku. Trpezlivo. Bez hnevu a sebaobviňovania. Zmena je proces, nie udalosť.“

Maďarsko – krajina jaskýň a bieleho vína – II. časť  

Maďarsko – krajina jaskýň a bieleho vína – I. časť

Vedeli ste, že v Tokaji nevyrábajú červené víno a nenájdete ani krčmu, kde čapujú pivo?

Tento rok sme sa na základe odporúčania, rozhodli navštíviť Aggtelek – severovýchodnú oblasť Maďarska. A ako nás poznáte, tak nikdy nesedíme na jednom mieste, ale pochodíme celé okolie. Tak to bolo aj tento rok.
Život to tak zariadil, aby som nenašla v Aggteleku ubytovanie na náš požadovaný termín, ale aby vyskočila na webe reklama na Retro Diskotéku v Tokaji. Tak sme ubytovanie na prvé dni dovolenky objednali tam. Cestou sme si však všimli odbočku na Hollókő a rozhodli sme sa odbočiť. Počuli sme už o tomto mieste, že je to krásny kraj s hodnotnými tradíciami. Nikam sme sa neponáhľali, tak sme na pol ceste do Tokaja spravili malú prestávku.

Hollókő

Holló znamená “Krkavec” a Kő je “Kameň”. Stará časť obce síce vyzerá, ale v skutočnosti nie je skanzen. Je to obývaná dedina a preto je už viac ako 30 rokov zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Môžete tu prenajať ubytovanie, kúpiť jedlo, remeselné výrobky, koštovať handmade syr, víno. (Koštovka vína za dobrovoľný dar.) Ale sú tu aj múzeá, napríklad tlačiarenské minimúzeum, kde môžete vyskúšať výrobu papiera a historickú tlač. Pre info: oplatí sa tu kúpiť suvenír, ovečky stáli necelé 2€, ručne pletená veľká ciroková metla od 5€.
Nad dedinou sa týči hrad, kde môžete veci chytiť, sadnúť si na repliky dobového nábytku – ale aj posedieť si na hradnom záchode s dierou do voľnej prírody. Pre technicky zdatných si pomocou virtuálnej hry môžete prejsť hrad v podobe aký mal v 13. storočí – v jeho plnej kráse. A to všetko bez nudiaceho sa dozoru v každej miestnosti a za 900 forintov (necelých 3€), pre študentov 600 forintov (2€). Samozrejme výhľad je úchvatný – dovidíte na celé okolie. Mali sme to šťastie, že v celom hrade sme blúdili len my dvaja – s Tončim.

Gyöngyöspata

Možno ste o tomto rodokmeňovom oltári Ježiša Krista v Gyöngyöspate už čítali v knižke, ktorá vznikla z mojej diplomovky (www.martinus.sk/authors/zuzana-oros). Chcela som ho naživo vidieť, ale bohužiaľ nemali sme tú možnosť kvôli tomu, že ani kňaz, ani kostolník neboli na telefóne. Tak nabudúce. Rada by som ho však spomenula. Keď sa nachádzate v tejto oblasti, isto nevynechajte túto zastávku. Skúste dopredu dohodnúť stretnutie na telefónnych číslach: +36302392728, +36304513234. Oplatí sa túto nádheru vidieť!
Už bol dosť pokročilý čas, napriek tomu sme nechceli ísť najrýchlejšou cestou po diaľnici, ale zaujímavejšou kratšou. Takúto preferenciu sme si aj do GPS nastavili, takže nás viedol po cestách-necestách a zrazu KOMPA! Akože žiaden strach, cena lístka za osobu je 0,30€ a za vozidlo 1,50€. Jazdí podľa potreby – keďže šírka rieky TISZA (TISA) je tu len 100 metrov a kormidelník dovidí, na ktorom brehu stoja “klienti”. Dokonca sme tu zažili úžasný ľudský prístup. Asi po prekonaní prvých 25 metrov, prišlo ešte jedno auto. Kormidelník nasadil “spátečku” a nalodil aj ich, aby nemuseli čakať.
Kompa ide len za svetla – dokola je to nejakých 30 km na druhý breh, ale keď idete do Tokaja, tak pokojne sa vyberte po cestách. Tokaj je 15 km odtiaľ a je jedno, na ktorom brehu to prebehnete. Obchádzkový most je totiž v samotnom Tokaji.

Tokaj

Ako aj slogan mesta hovorí: Biele vína, farebná kultúra. A naozaj. Po celom Maďarsku sú rozvešané reklamy na akcie, ktoré sa organizujú práve v Tokaji. Sú to operné predstavenia, koncerty, prednášky, z každého rožku trošku. Mňa oslovila Retro Diskotéka s hudbou 70. – 90. rokov, ktorá je na tomto úžasnom mieste – v kotline za dedinou. To bol dôvod, prečo sme zašli do Tokaja. (Vtedy sme ešte nevedeli, že tu naozaj nepredávajú ani pivo ani červené víno. Len biele. A to vo WineBaroch, nie v krčmičkách). Miesto zábavy je naozaj veľkolepé. Prvé domy sú asi 100 metrov od Festivalovej Kotliny a môže znieť akokoľvek hlasno hudba, kopce dookola zaistia pokoj v dedine. Kiež by sme to mohli zrealizovať aj u nás v Senci.
Tokaj je kľudné miesto. Pivnice otvorené do 18.00 hod., WineBary do 20.00, cez víkend do 22.00. V nedeľu doobeda kľud – pripravte sa na to, že po kostole budete hľadať otvorenú kaviareň po celom meste. Zato tu nájdete ryby. Akékoľvek. Tokaj leží na sútoku TISY a BODROGU. Bodrog je veľmi čistá rieka, ktorá zabezpečuje najlepšie druhy rýb pre tamojšie prevádzky.
To je už druhá otázka, že aká kvalita jedla sa podáva. Spriatelili sme sa s tamojšími, ktorí porozprávali o úpravách receptov niektorých podnikov (sumcový perkelt z “pangáčika”, alebo neočistené heiky ako chrumkavé delikatesy). Odporučili nám vyhľadať menšie prevádzky, ktoré musia bojovať o prežitie a takéto omyly si nemôžu dovoliť. Nám odporučili Bufet pri moste a naozaj sme neoľutovali.
Počas našej večernej prechádzky sme našli parte oznámenie na jednom dome. Starý pán umrel ako 100 ročný. Treba dobrému vínu viac reklamy?
V bare Prés sme našli nápisy na stenách a jeden sa nám veľmi páčil. Znenie je: Víno je Photoshop života. A pravda, však!
Keď už hovoríme o víne, tak povinne treba v Tokaji navštíviť aj pivnice. Nájdete ich neďaleko centra, popri železničnej trati treba odbočiť. My sme až posledný deň zistili, že pivnice sú 600 metrov od nášho ubytovania – nabudúce budeme múdrejší. Výrobcovia vín myslia aj na ženy, deti a šoférov. Vyrábajú popri vínnych špecialitách – zväčša sladkých vínach – aj nealkoholické mušty. Sú veľmi voňavé a lahodné.
V Tokaji sa všetko točí okolo vína. Našli sme aj malý sud, zabudovaný ako poštová schránka do plotu. Korkové nápisy oznamujú otvárací čas a dokonca sme našli aj právnika so špecializáciou na vinárske právo!
Na potulkách sme objavili ešte jednu silnú stránku tohto mestečka. Sú tu krásne miesta na prechádzky. Či v horách, alebo v samotnom meste. Ak by sa Vám však nechcelo peši objavovať Tokaj, od mosta ide turistický vláčik, v ktorom si môžete vypočuť aj sprievodné informácie o meste.

Nyírbátor

Tončiho strýko býva v neďalekej dedine a rozhodli sme sa ho navštíviť. Prvýkrát sme mali možnosť nahliadnuť do kaštieľa v Nyírbátor, kde sa narodila Alžbeta Nyírbátori Báthoryová – Čachtická pani. Ako možno viete, bola to nejaká vzdialená prapraprababka Toniho maminky a v rodine sa traduje, že legenda nebola pravdou, ale našili to na ňu.
Išli sme zisťovať, aké majetky budeme reštituovať. V kaštieli je Panoptikum, výstava voskových figúr. Hľadala som genetickú podobu s voskovými figúrami v múzeu, ale nakoniec som zistila, že najviac sa podobám asi ja na draka, ktorý je na Báthoryovskom erbe.
Veľmi sa mi páčila koncepcia múzea – tie drsnejšie scény boli za bielou záclonkou, ako keby to boli nejaké spomienky a v strede bol samotný súd. http://www.nyirbator.hu/bathori_panoptikum
Na povale je vytvorená konferenčná miestnosť. Obdivovala som riešenie sedenia. Pred nízkymi oknami boli lavicové dosky, kde deti môžu sedieť aj vo dvoch radách.
Prekvapila nás aj priaznivá cena vstupného. Zaplatíte len 800Ft pre dospelú osobu (to je asi 2,50€) a polovicu pre deti.

Máriapócs

Pútnické miesto k plačúcej Márii, kde sa dejú zázraky dodnes. Cestou z Nyírbátoru nevynechajte návštevu tohto kostola (my sme ho absolvovali v júli tohto roku, tak teraz sme to vynechali). Máriapócs leží v tesnej blízkosti Nyírbátoru. Gréckokatolícky kostol je nádherný.
Ďakujem za prečítanie, pokračovanie v druhej časti:
Zuzana Oros

Stratili sme ochotu a schopnosť čakať

Minule som varila pretlak 18 hodín. Čisté zenové cvičenie. Tu a teraz. Lebo ak uhneš v mysli kamkoľvek, riskuješ, že Ti tá paradajková nádhera prihorí. Mindfulness sa tomu dnes hovorí. Moja babka tomu hovorila, že musíš stále miešať, nech máme v zime z čoho robiť paradajkovú polievku. Alebo nech máme čím plniť perky, v prípade slivkového lekváru – ten ma čaká najbližší víkend.


Premýšľam, kde a kedy sa to stalo, že sme cestou stratili celkom obyčajné schopnosti, zručnosti a rodinné múdrosti. Stratili sme ochotu a schopnosť čakať. Nahrádza ich nespočetne veľa informačného smogu, ktorý zaplavuje virtuálnu realitu a naše životy. 

Okrem iného aj zaručenými objavmi v podobe novoobjavených superpotravín. Pred časom som môjmu otcovi hovorila, že oci, pohánka je skvelá, on mi stoicky odpovedal, že ju teda veľmi nemusí, lebo bola jedlom, ktoré jedávali doma v čase potravinovej krízy a pohánková kaša bolo to najlacnejšie riešenie. Mal ju na tanieri denne. Doslova. Keď som doma zabila kvások, ktorý môj muž obetavo živil celý čas, čo som bola na služobke, cítila som sa ako vrah. Pod tlakom kváskového ošiaľu, ktorý sa na mňa valil zo sociálnych sietí, ponúk workshopov a kníh som sa takmer išla udať. Vedeli ste, že už dokonca kdesi existuje aj hotel pre kvásky? 

Moji predkovia – sedliaci, čo od tmy do tmy dreli na hospodárstve, piekli kváskové chlieby vždy raz týždenne pre viacero rodín. Bohužiaľ sa o týchto procesoch dochovali už len ústne informácie, najmä o velikánskom drevenom koryte, v ktorom cesto kyslo,alebo aj o famóznej chuti chleba s domácim maslom či husacou masťou.

O tom, že by boli na túto tému organizovali workshopy alebo písali knihy, nie sú dostupné žiadne správy. Iba zažltnuté zošity s rodinnými receptami. Žiadne bio sa v nich nikde nespomína. Celkom živo si pamätám drevenú bonku, v ktorej som s babkou tĺkla maslo. A veru ghee, či čo sa to dnes nosí v blogoch expertiek na zdravú výživu, sme doma veru nerobili. 

Inak utĺcť maslo nie je žiadna sranda, aj keď v určitej fáze má tento proces svoju skvelú časť – babka nám vždy vybrala trochu nadýchanej šľahačky, ktorú sme si sladili – (bože odpusť!) obyčajným bielym cukrom. 

V lete sme si k šľahačke dávali aj jahody zo záhrady. V zime sme o nich iba snívali. Nikdy by mi pri rozprávke o dvanástich mesiačikoch ani vo sne nenapadlo, že haluz ako jahody v decembri, bude raz bežnou realitou a že Maruška sa už nemusí ani do najbližšieho supermaketu trepať, lebo si tie jahody môže objednať online a donesie jej ich nie jeden z mesiačikov, ale oprsklý kuriér.

Hlavne, aby to bolo hneď, aby výsledky boli pokiaľ možno okamžité. Všetky. Vždy. Všade. Ihneď dostupné. Bez obmedzení času, priestoru. Produkty, odpovede, riešenia, o informáciách ani nehovorím. Maximálne na tri kliky. Stratili sme ochotu a schopnosť čakať. Zabudli sme na proces, na jeho čaro. Na to, že cesta je cieľ. 

V korporáciách sú síce zprocesované aj cesty zamestnancov na WC a optimálny čas, ktorý by v nich mali stráviť, ale to nie je o skutočných procesoch. To je o útoku na zdravý rozum. O inom som chcela…

– Kupujeme si čoraz rýchlejšie a silnejšie autá, aby sme strácali čo najmenej času. V skutočnosti strácame ilúzie a nervy v dopravných zápchach.

– Investujeme do smartphonov, tabletov a gedžitiek, aby sme mali lepší prístup k informáciám, fičali nám rýchlejšie dáta, mali sme vychytenejšie apky, aby sme boli v kontakte kdekoľvek a kedykoľvek s kýmkoľvek nám napadne. Aby sme na nič nezabudli. Aby sme boli stále dostupní. A pritom strácame skutočný kontakt so sebou, svojimi blízkymi aj s realitou.

– Žijeme vo svete instantných riešení. Zväčša tých virtuálnych. Všetky skutočne dôležité veci v živote sa ale dejú v reálnom svete. A chcú svoj čas. Napriek tomu, že mnohé štartujú vo svete virtuálnom, napriek tomu, že my sami ako aj naše životy sme často doslova prelezení virtuálnou realitou. Ani tisíc lajkov a srdiečok nikdy nenahradí jedno skutočné, reálne objatie.

Lebo nech sme akokoľvek otvorení a odvážni vo virtuálnom svete, tie najobyčajnejšie a najmocnejšie veci musíme vedieť spraviť, odovzdať, povedať a prežiť osobne. A na to niekedy treba mať aj odvahu, nie len namakaný profil na sociálnej sieti. Na pobyt na Zemi sme dostali hmotné telá, ktoré majú svoj nezameniteľný význam, energiu a tiež svoje limity.

Procesy sú dar. Tie obyčajné, založené na zdravom sedliackom rozume. Tie, ktoré rešpektujú limity prírody, vrátane limitov našich ľudských tiel. 

Občas sa mi chce vykríknuť „Zastavte Zem, vystupujem!“. Netreba však robiť paniku. Stačí vystúpiť z tej podivnej hry na instantné riešenia. A normálne počkať. Kým vykysne chlieb, kým zhustne pretlak alebo džem, kým dozrejú jahody alebo kým príde objatie, ktoré žiadne lajky nenahradia.

Andrea Trávničková

Ako začať podnikať

0

Aj keď Tomáš Baťa tvrdil, že ak chce človek vybudovať úspešný podnik, musí najskôr vybudovať seba, v súčasnom svete už ani to nestačí! Ruka v ruke s touto činnosťou musí ísť aj internet a všetko, čo je s ním spojené. V podnikaní to dnes okrem iného znamená, byť online. Mať vlastnú webovú stránku na ktorej sa môžete predstaviť a ponúkať zákazníkom svoje produkty a služby. Tu je zopár rád

Požiadajte o vytvorenie webstránky profesionála

Je to asi najlepšia cesta, ktorou by ste sa v podnikateľských začiatkoch mali vydať. Nájsť niekoho rozumného a odborne zdatného v tejto oblasti dnes nie je najmenší problém. Skúste si získať informácie a referencie. Hlavné je, aby ste sa naučili potom s webom pracovať ako editor, alebo admin. To samozrejme väčšinou zabezpečíte krátkym školením  – ideálne od firmy, ktorá vám web vytvorí.

Požiadať o vytvorenie webstránky firmu, ktorá má dostatok skúseností je dobrá cesta, ako sa vyhnúť sklamaniu. Na trhu sú rôzne spoločnosti, ktoré zabezpečujú rôzny štandard. Ak sa rozhodnete pre wordpress, tak po vyhotovení webu bude postačovať základné dvojhodinové školenie. Oboznámite sa s niektorými základnými pojmami a funkciami, ktoré ďalej môžete na obsluhu svojho webu využiť.

WordPress je jednoduchá platforma, na ktorej báze môže váš nový web fungovať a ostatné detaily si už jednoducho postupom času doladíte podľa potrieb a zacielenia.

Pri budovaní biznisu je dôležitý aj networking a spájanie

Networking a spoznávanie nových ľudí je cesta, ako si získať na svoju stranu viac spokojných klientov a zákazníkov. Na každej jednej takejto udalosti sa  veľa dozviete a spoznáte ľudí, ktorí vám v snahe napredovať pomôžu. Ak sa rozhodnete podujatia alebo kongresy organizovať, nesústreďujte sa len na hlavné mesto. Najmä, ak má byť vaše podnikanie zamerané na celé Slovensko.  Nedávno sme zistili, že napríklad s kvalitnými kongresovými službami v Žiline môžete osloviť ľudí z celého regiónu a rozšíriť tak vaše podnikanie aj mimo Bratislavu.

Nezabudnite na vhodné ubytovanie

Ak by ste v budúcnosti niečo podobné chceli organizovať, mali by ste si vybrať nielen vhodné miesto, ale zvážiť pritom pre koho a prečo sa táto udalosť koná, a potom všetko do detailu naplánovať. Zákazník je predsa váš pán. Ak sa rozhodnete pre už spomínanú Žilinu, nezabudnite tiež na ubytovanie v nádhernej Žiline alebo v inom, vzhľadom na polohu ideálnom meste a pustite sa do práce.

Možno potom zistíte, že:

„Jedným z najhlbších tajomstiev života je poznanie, že zmysel má iba to, čo robíte pre iných“: (Lewis Carroll)

 

Čím dlhšie si štyridsiatnici prácu hľadajú, tým ťažšie sa zamestnajú

Prieskum Inštitútu trvalého rozvoja 40+ prináša nový pohľad do aktuálnej situácie na slovenskom pracovnom trhu. Kým zamestnávatelia a personalisti bijú na poplach a obracajú sa na zahraničné zdroje pracovnej sily, doma na Slovensku  stále existuje nie zanedbateľný zdroj kvalitnej pracovnej sily, ktorý zostáva nevyužitý.  Sú ním ľudia, ktorí prekročili prah 40tky a hoci sú na vrchole svojich síl, prácu si hľadajú čoraz ťažšie. V skratke – Čím dlhšie si štyridsiatnici prácu hľadajú, tým ťažšie sa zamestnajú.

„ Tému uplatniteľnosti ľudí po 40tke sme otvorili už v zime minulého roku. Okamžite sa stretla so záujmom nie len zo strany médií, ale aj zo strany ľudí, venujúcich sa personalistike, recruitingu a samozrejme nás kontaktovalo a stále kontaktuje veľa ľudí po 40tke, ktorí riešia svoje ďalšie profesionálne pôsobenie,“ uviedla Martina Valachová, spoluzakladateľka Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

„ Rozhodli sme sa podložiť nami navnímanú situáciu reálnymi číslami, ktoré majú relevantnú výpovednú hodnotu a problematiku uplatniteľnosti ľudí 40+ na trhu práce mapujú čo možno najpresnejšie. Počas viac ako šiestich týždňov  sme realizovali zber dát prostredníctvom anonymného online dotazníku. Do prieskumu sa zapojilo celkom 580 respondentov, z toho 59% žien a 41 % mužov,“ hovorí o prieskume Andrea Trávničková, spoluzakladateľka Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

Prieskum ukázal, že hoci na pohovory  bolo pozvaných až 91% opýtaných, prácu získalo len 47% z nich. Ďalších 41% ľudí sa nezamestnalo a len 11% sa rozhodlo podnikať.

Čas rozhoduje…
Výsledky prieskumu jednoznačne ukazujú, že medzi dobou hľadania novej práce a šancou na trhu práce uspieť, existuje priame prepojenie.  Z tých respondentov, ktorí uviedli, že si prácu hľadali/hľadajú menej ako tri mesiace, sa podarilo takmer  80% zamestnať sa. Tí, ktorí hľadali/hľadajú prácu dlhšie ako rok, sa podarilo zamestnať sa len v 34% prípadoch. Graf, ktorý vzišiel z nášho prieskumu jasne ukazuje, že čím dlhšie je obdobie hľadania si práce, tým menšie percento ľudí po 40tke sa reálne aj zamestná.

Rok je dlhá doba nielen pre rodinný rozpočet
Ukázalo sa, že až tretina ľudí hľadá prácu rok a dlhšie. Čo pri potrebe pokrytia klasických nákladov na život môže byť pre rodinné rozpočty zásadný problém.  Účty chodia s pravidelnosťou, ľudia v tomto veku majú malé deti a väčšina má pomerne vysokú hypotéku. Výpadok jedného príjmu môže byť preto veľmi zničujúci. Prieskum ukázal, že ľudia po štyridsiatke si prácu hľadajú 6-12 mesiacov ( 34% respondentov) a viac ako rok 33 % respondentov si hľadá prácu dlhšie ako rok.  Spomedzi tých, ktorí si prácu hľadali rok a viac, reagovalo odoslaním životopisu na viac ako 20 pracovných ponúk až 53% respondentov, pričom na pohovor  boli pozvaní jeden až päť krát v 76% prípadoch. Alarmujúce je, že až 68% ľudí, ktorí si po 40tke hľadali prácu dlhšie ako rok, sa nikdy neobrátilo na odborníkov z radov personálnych poradcov, koučov či psychológov.

V Inštitúte trvalého rozvoja 40+ sa budeme fokusovať aj  na spájanie silnej skupiny kvalitných a skúsených ľudí po 40tke a potenciálnych zamestnávateľov. Práve fakt, že takmer 70% ľudí, ktorí sa na trhu práce pohybujú už viac ako rok bez toho, aby sa uplatnili a nevyhľadali odbornú pomoc, vnímame ako priestor pre nás.  Máme za sebou pilotný workshop, ktorý sme realizovali v čase zberu dát. Dnes pripravujeme sériu podporných programov, zameraných na ľudí 40+. Práca je len jednou z oblastí, ktoré po 40tke u človeka naberajú nové dimenzie. ITR40+ vnímame človeka komplexnejšie než len v kontexte jeho kariéry.

 

 

Ako si upratať nielen v šatníku? Alebo pocit nevyhnutna

Toho, že niektoré veci sú proste presne tak, ako sú, a inak nebudú. Asi ako keď mi po rokoch konečne došlo, že tie šatičky číslo 36, ktoré na mne pred štvrťstoročím povievali, už dávno, ani teraz a ani nikdy odteraz, na seba nenavlečiem.

A že mi celkom zbytočne v skrini zaberajú miesto. Že sú dobré niekomu celkom inému. Ľahšiemu o desiatky kíl, rokov a životných skúseností.

Ako si upratať nielen v šatníku?

Za necelé tri dni som dospela a dobehla dvadsať rokov. Teleport dospievania. Ale už som v správnom čase na správnom mieste. Nie je ani hnev, ani smútok, ani prázdnota, ani sklamanie, ani poníženie. Je to sloboda. Pocit nevyhnutna.

Veľmi dlho, tvrdohlavo a ortodoxne som odmietala vidieť a pripustiť si, že žijem v hlbokej minulosti, ktorú som si pravdepodobne ešte aj rokmi vylepšila, aby bola krajšia.

Opustil ma blízky človek.

Nemyslím, že by sa niekam odsťahoval alebo zomrel. Opustil ma svojím správaním, postojmi, hodnotami, prioritami, životom. Niektorí ľudia žijú ďaleko, a predsa nás nikdy neopustia, a iní ľudia, hoci ktorí žijú v tesnej blízkosti, nás opustili už dávno. Tento človek ma opustil už strašne, strašne, strašne dávno. A ja som to konečne pochopila. Aj o tom je nastavovanie hraníc v bezhraničnej Láske.

Andrea Trávničková

Mohlo by sa vám páčiť...

Kľúč k osobnému rozvoju

Kľúč k osobnému rozvoju

Človek je v prvom rade ľudská bytosť. Až potom je to špecialista, kolega, nadriadený alebo podriadený. V našich životoch plníme veľa rôznych rolí, ale sme to vždy len my, konkrétna ľudská bytosť, kto tú rolu napĺňa. Chápem snahy firiem investovať do ľudí, ale pokiaľ túto možnosť dostanú zamestnanci príkazom, zatvoria sa a získať si ich dôveru môže byť beh na dlhú trať. Pre zvýšenie angažovanosti zamestnancov je dôležité, aby firmy počúvali, vnímali a hovorili so zamestnancami. Vnímali svojich zamestnancov ako ľudské bytosti, ktoré majú svoje príbehy, životy, hodnoty, plány, svoje mikrokozmy. Vnímať zamestnancov v širšom kontexte, než je ich pracovná rola. A reflektovať na to, čo zamestnanci zdieľajú.

Viac na túto tému napísala Andrea Trávničková pre PK Academy 

Spoznajte sa v troch rôznych rovinách,  aby ste boli čo najviac sami sebou!

Viete ako sa správate keď ste v pohode, ako v bežnom dennom režime a ako v náročných situáciách? Zrejme áno, veď sa poznáte. Ale viete, ako svoje „tri“ osobnosti využiť vo váš prospech a napojiť sa na to najlepšie, čo vo vás je? A mať k svojim silným stránkam neobmedzený prístup?

V spolupráci so spoločnosťou Lumina Learning sme pre vás pripravili priestor na bezodplatné vypracovanie vášho profilu  Lumina Spark, ktorý vám pomôže lepšie spoznať sa a pochopiť svoje správanie a ukáže vám cestu, ako sa naplno rozvinúť . Profil  môže byť vašim dobrým poradcom aj v procese hľadania si novej práce či rozhodovania sa pre vlastný biznis. Ukáže vám totiž s čím všetkým môžete u seba počítať, potvrdí vaše silné stránky a  identifikuje váš potenciál. Tieto poznatky môžete využiť na to, aby ste vedeli efektívnejšie dosahovať ciele a zlepšili svoju interakciu s ostatnými.  Podkladom na vypracovanie profilu  je dotazník, ktorý meria rôzne aspekty vášho správania. Metodika vypracovávania Lumina Spark portrétu je výsledkom psychologického výskumu, ktorý prebiehal počas troch rokov a viedol ho tím špičkových psychológov v Veľkej Británii.

Lumina nástroje osobného rozvoja sú zvyčajne využívané odborníkmi z oblasti ľudských zdrojov, managerov tímov a siahajú po nich tiež kouči, ktorí so svojimi klientmi pracujú na rôznych systémových zmenách. Niektoré spoločnosti využívajú nástroje Lumina Learning aj vo výberových procesoch nových zamestnancov.

V životopisoch je tiež potrebné uvádzať svoje silné stránky, zručnosti. Profil  Lumina Spark je konkrétny a pracuje s mnohými kvalitami ľudskej osobnosti. Vďaka nemu o sebe aj v životopise môžete uviesť váš presný a konkrétny popis toho, kto vlastne ste.

Ako sa môžete k vášmu osobnému Lumina Spark profilu  dostať bezodplatne? Napíšte nám do mailu:

  1. Aké sú vaše skúsenosti s vekovo zmiešanými tímami. V čom vidíte výhody a nevýhody tímov, zložených z mladších aj skúsenejších kolegov? Ako sa vám v takom tíme pracuje/pracovalo, čím vás tím prekvapil. Do súťaže o profil Lumina Sprak

ALEBO

  1. Napíšte nám svoje skúsenosti s hľadaním si práce po 40tke. Čo ste sa z tohto procesu naučili? Čo by ste odporučili rovesníkom, keď si budú hľadať prácu? Čo vás potešilo? Čo vás motivovalo?

Poznámka: Zaslaním svojej odpovede dávate súhlas s tým, aby vaša odpoveď, alebo jej časť boli použité v textoch, zverejnených na stránke www.40plus.sk a tiež na kontách ITR 40+ na sociálnych sieťach. Mená autorov odpovedí  nebudú zverejnené, pokiaľ  tím ITR 40+ od autora nedostane písomný súhlas so zverejnením jeho mena.

Svoje skúsenosti môžete zasielať  na  travnickova@40plus.sk, alebo valachova@40plus.sk   Štyroch z vás vyžrebujeme a v spolupráci s Lumina Learning Slovakia vám vypracujeme  váš osobný profil Lumina Spark. Hodnota vypracovania a interpretácie jedného profilu Lumina Spark je 300EUR.

Workshop / Životopis, ktorý vás zamestná

Koľko verzií vlastného životopisu aktuálne máte? Jeden? Dva? Desať? A ako váš životopis vyzerá? Použili ste šablónu z internetu alebo ste sa spoľahli na vlastný štýl? Prečo niektoré životopisy končia vo virtuálnych košoch na personálnych oddeleniach skôr, než sa personalista dočíta do konca? Ako si vytvoriť ten správny životopis, keď už máte bohatú pracovnú históriu a personalisti  majú málo času čítať si o vašich skúsenostiach? Čo je dôležité a kedy? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede na workshope Inštitútu trvalého rozvoja 40+. Workshop povedie naša spolupracovníčka,  úspešná personálna poradkyňa Mgr. Dagmar Sliacka.

Termín: Pripravujeme
Miesto konania: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava – Petržalka
Cena workshopu: 19,90 EUR . Maximálny počet účastníkov 20.

PROGRAM WORKSHOPU
Privítanie hostí
Ako si správne pripraviť svoj životopis
Fotografia – áno či nie?
Nové trendy
Prečo si písať Motivačný list a kedy?
Ako správne posielať CV a kedy
Odporúčania pre účastníkov, ktorí si prinesú svoje CV (krátke konzultácie)
Diskusia

Účastníkom odporúčame, aby si na workshop priniesli svoj aktuálny životopis, ktorý používajú v komunikácii s potenciálnymi zamestnávateľmi. Počet miest na workshope je limitovaný.

Lektorka: Mgr. Dagmar Sliacka

Vyštudovala som FF UK v Bratislave, odbor psychológia. Vo svojej odbornej príprave som sa venovala témam najmä z oblasti ľudských zdrojov, psychológie, personalistiky a Assessment / Development centier. Už počas vysokoškolského štúdia som sa pripojila k tímu odborníkov – psychológov, ktorí viedli prvý klub nezamestnaných na Slovensku.

Počas svojej profesionálnej dráhy som pôsobila v rôznych pozíciách ako metodik, lektor, senior konzultant a neskôr aj na manažérskych pozíciách, či už ako vedúca oddelenia ľudských zdrojov v sektore printových médií a tiež ako riaditeľka personálneho odboru v sektore bankovníctva alebo ako riaditeľka personálnej agentúry. Medzi oblasti, ktorým som sa venovala boli nábor a výber, adaptácia, vzdelávanie, rozvoj, hodnotenie a motivácia zamestnancov. Bola som zodpovedná za rozvoj personálnej politiky a stratégie spoločnosti vo viacerých spoločnostiach. Úspešne som realizovala mnohé projekty Assessment / Development centier, Personálnych auditov a Outplacementov. Na manažérskych pozíciách sa mi podarilo úspešne zaviesť nové personálne procesy a projekty, ku ktorým patrili okrem štandardných aj prieskumy spokojnosti, zavedenie systému odmeňovania a hodnotenia zamestnancov.

Vlastnú spoločnosť Developing Support som založila v roku 2010, kde sa snažím  využiť všetky nadobudnuté profesionálne skúsenosti. Dnes ponúkam služby firmám rôznej veľkosti aj zamerania. Pomáham im vyberať vhodných zamestnancov, vyškoľovať ich či nastaviť personálne procesy, ktoré sú podporné pre všetkých. Formou individuálneho poradenstva, či koučingu sa snažím podporiť potenciál každého človeka. Často sa venujem kariérnemu poradenstvu, kde pomáham záujemcom o novú prácu, nájsť spôsob ako si nájsť vhodné zamestnanie a úspešne sa odprezentovať, či identifikovať dôvody, prečo sa mi zatiaľ nedarí prácu si nájsť.

V lektorskej činnosti sa zameriavam na rôznorodé témy, či už z oblasti HR procesov, rozvoj soft skills, komunikácie, obchodných aj manažérskych zručností, prípravy uchádzačov o zamestnanie, alebo aj na prípravu manažérov na proces Outplacementu a pod.

Široký záber v oblasti HR a skúsenosť na strane zamestnávateľa aj dodávateľa služieb mi umožňuje komplexný pohľad na riešenie problémov a možnosť poskytovať poradenstvo a služby na profesionálnej úrovni.

Aké výzvy prináša práca pre zahraničnú spoločnosť?

Možno ste vo fáze, kedy uvažujete, že by ste radi pracovali pre zahraničnú spoločnosť. To so sebou prináša výzvy, ktoré v prípade, že sa vaša kariéra odvíja v čisto slovenskej firme nemusíte riešiť.  Prinášame vám článok, ktorý spracovala naša spolupracovníčka Eva Gáboríková, ktorá pôsobí ako kouč a konzultant medzikultúrnej komunikácie na Slovensku a v zahraničí viac ako 15 rokov.

Práca pre zahraničnú firmu prináša mnoho výziev, ktoré si ľudia neuvedomia, kým sa do kontaktu s inými kultúrami nedostanú. Mnohokrát nepochopenie a nedorozumenia pripisujú vzájomným osobným sympatiám a nie kultúrnym rozdielom.  V čom sa líšia kultúry, ktoré sa stretávajú v medzinárodných firmách?

  1. Vnímanie času alebo dodržiavanie termínov.
    Kultúry, ktoré majú tzv. flexibilné vnímanie času, prispôsobujú plnenie termínov okolnostiam a ľudom, ktorých stretávajú. Pre nich ukončenie pracovnej úlohy jeden deň po termíne znamená splnenie termínu. Avšak tieto kultúry môžu mať problém, ak spolupracujú s kolegom alebo nadriadeným, pre ktorého splnenie úlohy načas, znamená dokončiť ju o jeden deň skôr. Preto je potrebné si vzájomne ujasniť, čo splnenie úlohy načas znamená na oboch stranách, aby problém nenastal, keď je už neskoro riešiť ho.
  1. Plnenie pracovných úloh.
    V britskej alebo americkej kultúre sa o zamestnancov očakáva iniciatívne riešenie problémov. To znamená, že zamestnanec dostane úlohu a svojmu nadriadenému ponúkne riešenie, ktoré navrhuje s odôvodnením. Keďže manažér zamestnancovi úlohu pridelil, dôveruje mu, že ju dokáže samostatne vyriešiť. Zamestnanca nekontroluje a nepresadzuje svoju alternatívu riešenia. Zamestnanec, ktorý tento manažérsky štýl nechápe si môže myslieť, že sa mu jeho manažér nevenuje.
  1. Prejavenie iniciatívy.
    V niektorých kultúrach sa od zamestnancov očakáva, že budú sami iniciatívne prekladať riešenia a návrhy na nové projekty. Je prirodzené, že sa budú snažiť presadiť na základe svojich skúseností a vedomostí. Predovšetkým to platí pri pracovných pohovoroch, a preto je potrebné zistiť si, z akej kultúry je manažér, ktorý sa na pohovore zúčastňuje. Ak uchádzač o zamestnanie nebude mať predstavu ako svoje odborné vedomosti prezentovať, môže stratiť šancu na to, aby pri pohovore uspel. A stačilo napríklad vedieť, že v americkej kultúre „dobrý“ znamená „priemerný“. Ten, kto chce budúceho zamestnávateľa zaujať musí byť „skvelý“ alebo „vynikajúci“.
  1. Aktívna účasť na pracovných poradách a stretnutiach.
    V niektorých kultúrach je pracovná porada chápaná ako stretnutie, ktoré prebieha podľa vopred naplánovaného harmonogramu. Od účastníkov sa očakáva vyjadriť svoj názor len vtedy, keď ich k tomu ich nadriadený výzve. Avšak výrazná zmena situácie nastáva, keď poradu vedie manažér z kultúry, kde sa od účastníkov stretnutia očakáva kladenie otázok, návrhy a pozitívna vízia pri riešení úlohy. Pre neho sú zamestnanci, ktorí nekladú otázky, pasívni a neangažovaní.
  1. Budovanie vzťahov.
    To, čo sa chápe ako profesionálne vystupovanie v jednej kultúre, nie je profesionálne v inej. V talianskej alebo španielskej kultúre sa zamestnanci snažia vybudovať si bližší vzťah a vymieňajú si informácie i zo súkromného života. Rozhovor zameraný na budovanie vzťahov sa však môže chápať ako obťažovanie v kultúrach, ktoré pre vzájomnú spoluprácu bližšie informácie o svojich kolegoch nepotrebujú. V práci si nehľadajú priateľov a pracovný život striktne oddeľujú od súkromného života.

Vyššie uvedené oblasti predstavujú niekoľko pracovných situácii, do ktorých sa zamestnanci medzinárodných spoločností dostávajú každý deň. Pod stresom, pri plnení pracovných úloh, väčšinou nemajú možnosť sadnúť si spoločne za jeden stôl a rozprávať sa o kultúrnych rozdieloch. Kultúrne rozdiely však ovplyvňujú každý náš pracovný deň, pretože náš „ kultúrny softvér“ nemôžeme pred odchodom do práce nechať doma. Na prácu v medzinárodnej firme je potrebné sa pripraviť.

Autor: PaedDr. Eva Gáboríková, M.A.,PhD.

 

Tri kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajú

V stredu, 28.2.2018 sa uskutočnil náš prvý verejný workshop na tému 3 kroky k novej kariére pre 40+. Workshop bol plne obsadený a bolo pre nás milým prekvapením, že naše pozvanie prijali tentoraz výhradne dámy. To nám umožnilo diskutovať v otvorenom duchu aj o citlivejších otázkach zamestnávania žien po štyridsiatke. Podľa spätných väzieb, ktoré sme získali, bol workshop pre všetky prínosom, pretože sme sa zamerali na praktickosť a využiteľnosť navrhovaných riešení tak, že výsledkom sú 3 kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajú. Vďaka navodenej atmosfére dôvery a skvelému prístupu účastníčok, si mohla každá z nich zmapovať vlastnú situáciu, v ktorej sa aktuálne nachádza. Pod vedením lektoriek mohli potom  následne diskutovať ponúkané možnosti a v závere identifikovať také tri vlastné kroky, ktorými sa priblížia k svojim cieľom v horizonte krátkeho obdobia. Nejednalo sa teda o všeobecné rady. Zmysel odporúčania workshopu bol v konkrétnostiach, ktoré môžu byť pre každého z nás iné.

3 kroky k vašej budúcnosti, ktoré už pomáhajúWorkshop viedli skúsené lektorky, Andrea Trávničková a Dagmar Polievková. Andrea vedie školenia a workshopy v oblasti komunikácie, soft skills a public relations. Svoje workshopy vedie zážitkovou formou, ktorá dáva každému priestor pre vlastné prežitie potrebných zručností v praxi. Dagmar Polievková pracuje vo svete biznisu aj vo svete ľudských emócií. Venuje sa koučingu, HR poradenstvu a psychológii v manažmente. Obe vedú samostatné projekty venované osobnému rozvoju.

Pre nás ako autorský tím, bolo prínosné ponúknuť témy, ktoré rezonovali s reálnymi príbehmi účastníkov wokrshopu. Na oplátku sme získali vzácnu spätnú väzbu, ktorá našu prácu určite posunie správnym smerom. Najväčším obohatením pre nás bolo plné nasadenie, skúsenosť a spokojnosť všetkých účastníkov.

Tak isto veríme, že o mnohých účastníkoch ešte budeme počuť cez ich nové príbehy a projekty, ktoré sa stanú súčasťou inšpirácie pre ďalších ľudí po štyridsiatke. Ďakujeme!

Realita na trhu práce nás donúti inak nazerať na stereotypy 40 a 50+ ľudí

S RNDr. Viliamom Páleníkom, PhD., h. doc. samostatným vedeckým pracovníkom, ktorý zastupoval Slovenskú republiku i v  Európskom sociálnom a hospodárskom výbore sme sa  stretli v jedno novembrové popoludnie a spýtali sme sa, ako vidí  problém zamestnateľnosti ľudí po 40ke.

Pán Páleník. Problém 50+ v oblasti zamestnateľnosti je zrejmý a komunikovaný už dlhšie. Do skupiny, ktorá si na Slovensku ťažšie hľadá prácu v posledných rokoch spadajú aj ľudia po 40ke.  Ako to vnímate vy?
Áno problém zamestnateľnosti 50+ je známy u nás ale i v zahraničí. Dokonca tak známy, že je až uzákonený. Dôkazom toho je aj Zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti, konkrétne § 8 definuje pojem znevýhodných uchádzačov o zamestnanie, kde odsek (1) bod b) je „občan starší ako 50 rokov veku“. Pre túto skupinu sú vytvorené a aj sa uplatňujú rôzne opatrenia a nástroje ako je individuálny akčný plán, príspevok na podporu zamestnania, sociálna ekonomika, podpora miestnej zamestnanosti, mobilita za prácou. Čisto právne, ak niekomu chýba čo i deň na dovŕšenie 50 rokov života, má veľmi limitovú dostupnosť spomenutých nástrojov aktívne politiky trhu práce, teda  z tohto pohľadu „má smolu“. Pritom to nezodpovedá realite. Aj ľudia 40+ sú znevýhodňovaní. Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, tj. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník.         

Ste človek a odborník, ktorý pôsobí v mnohých projektoch, ktoré prekročili hranice Slovenska. Kopíruje problematika zamestnateľnosti ľudí po 40ke rozvinutejšie krajiny? Alebo je to problém teritoriálne skôr osadený do bývalých socialistických krajín?
V západnej Európe hlavne pod tlakom starnutia populácie prišli na to, že učebnicové poučky o ideálnom pracovníkovi sa jednak nedajú naplniť, lebo takých pracovníkov je málo a jednak si overili, že to v praxi nemusí platiť. Je tam jasný trend napr. vytvárania viac generačných tímov, v ktorých 40+ má svoje významné miesto. 

Ako v tomto celom kontexte vnímate, resp. evidujete problém zo zamestnateľnosťou žien. Hranica, kedy ženy odchádzajú na materskú dovolenku sa veľmi posunula. Po materskej dovolenke má často takáto žena malé deti a povedzme 43 rokov. Myslíte si, že je zdravé, aby vedúci HR posudzovali vhodných uchádzačov na rôzne pozície tak, že jedným z hlavných kritérií je vek uchádzačky?
Vplyvom rozšírenia vysokoškolského vzdelávania a odsúva vek vstupu na trh práce, výrazne sa odďaľuje vek prvého pôrodu, ale aj vek odchodu do dôchodku. Kritérium veku uchádzačky pri výbere do zamestnania (napr, žena 40-) je podľa môjho názoru nesprávne, lebo to je proti záujmom zamestnávateľov, ktorí majú záujem prijať najlepšieho pracovníka, a naviac je to aj protizákonné. Podľa mňa to je prejav akejsi zotrvačnosti z porevolučného obdobia, keď sme slepo verili základným ekonomickým poučkám a populácia bola mladá, dynamická a veľkou ponukou práce. Teraz to už neplatí, naša populácia starne, hospodárstvo makroekonomicky rastie a narážame na nedostatok pracovnej sily. Preto si podľa môjho názoru realita trhu práce vynúti toto nazeranie opustiť. Treba však tomu pomôcť a urýchliť akceptáciu 40+ ako kvalitnej a počtom ťažiskovej časti pracovnej sily. Treba jej dať jasnú prednosť pred lákaním pracovnej sily zo zahraničia.   

 Jednou z možností, ako človek po 40ke môže zmeniť doterajšiu kariéru je napríklad systém stáží. U nás je takéto osvojovanie praxe zaužívané vyslovene iba pre študentov. Máte informácie zo zahraničia? Ako sa pozeráte na možnosť stáží pre 40 a 50+ ľudí?
Už dlhšie je známy a aj sa vo viacerých krajinách masívne uplatňuje princíp celoživotného vzdelávania. Znamená to, že v dnešnej dynamickej dobe nevystačíme so vzdelaním, ktoré získame v mladosti na celý život. Je potrebné ho neustále dopĺňať, aktualizovať a niekedy aj radikálne zmeniť. Týka sa to rekvalifikácie, ďalšieho štúdia, rôznych odborných kurzov, či jazykového vzdelávania, ale aj/a hlavne neformálneho vzdelávania, zbierania skúseností, poznatkov, osvojovanie nových zručností. Nesporne to platí pre 40-nikov (vrátane stáží), ktorí sú niekde v polovici svoje pracovnej kariéry.   

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

 

 

Zúčastnite sa nášho prieskumu zamestnateľnosti ľudí po 40ke

0

Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Náš prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce. Podeľte sa s nami o vaše poznatky a skúsenosti s hľadaním si nového miesta. Už teraz nám vaše odpovede ukazujú, že viac ako 40% z opýtaných rozoslalo svoje CV v procese hľadania si novej práce na viac ako 20 ponúk… a dostalo iba málo odpovedí, resp. reálnych pozvánok na pohovor. Ako ste na tom Vy? Vyplnenie dotazníka nezaberie viac ako minútu. Nájdite si prosím čas. Pomôže nám to posunúť sa ďalej.
(Poznámka – linky na dotazníky sú dva. Prvý podmieňuje vyplnenie gmail účtom. Preto some pripravili aj druhý, kompatabilný a súbežný dotazník, ktorý google účet nevyžaduje)

3 kroky k novej kariére pre 40+ / workshop

0

Hľadáte si prácu po 40tke? Uvažujete o zmene kariéry,  ale vaše plány dlhodobo zostávajú len v rovine “Mal/a by som, Chcel/a by som”? Alebo ste v situácii kedy vás firma, pre ktorú ste pracovali, už nepotrebuje a od vás sa očakáva, že sa vysporiadate so zmenou sami, aj keď na ňu nie ste pripravení? 

Ak áno, potom je toto pozvanie určené aj vám.

Srdečne vás pozývame na interaktívne zážitkové stretnutie, na ktorom sa dozviete viac o zmene, ktorou prechádzate, získate zručnosti, ktoré vám pomôžu využiť naplno svoj potenciál pri hľadaní novej práce a odídete s minimálne troma konkrétnymi akčnými krokmi, ktoré vás privedú bližšie k vášmu cieľu. Lebo chcieť niečo urobiť a urobiť to, sú dve celkom rozdielne veci. A my sme pripravení vás podporiť.

Tešíme sa na vás! Váš Tím ITR 40+
Termín workshopu: 28.2.2018 v priestoroch HUB Bratislava, Černyševského 10
Cena: 19,90 EUR (cena zahŕňa materiály, priame náklady lektoriek, kávu, čaj a ľahké občerstvenie)

PROGRAM WORKSHOPU
– Privítanie hostí
– Malá teória. Ako funguje zmena, procesy a fázy
– Kde sa v procese zmeny nachádzam dnes? 
– Rozdelenie do dvoch skupín. Práca s lektorom na témach:
Kam smerujem a aký je môj cieľ?
Čo mi môže pomôcť a čo potrebujem, aby bola zmena bezpečná? Aké sú moje zdroje na dosiahnutie cieľa(zvládnutie zmeny)?
Čo ma brzdí/mi môže zabrániť v procese zmeny?
– Prezentácia stanovísk, návrhov riešenia, diskusia
– Identifikácia 3 akčných krokov na najbližšie obdobie a uzavretie
Trvanie workshopu: 17:00 – 20:00

LEKTORI

Ing. Dagmar W. Polievková

CAT Kouč (Life&Business), Nezávislý HR konzultant, HR&Charity mentor, autor projektov osobného rozvoja BOTAJa si prácu nájdemMonth of Heroes, Peer coaching for DELL Slovakia Technical Support
Cieľové skupiny:  Človek v procese zmeny, manažment, korporátne tímy, špecialisti

Nie som typický HR manager, ani typický kouč. Som rada, že viem užitočne spojiť svety biznisu a človečiny. Dlhoročné medzinárodné znalosti korporátu, oblasti HR, a multikultúrneho prostredia mi pomáhajú porozumieť cieľovej skupine lepšie a podporiť ju tam, kde to skutočne potrebuje.

Témy, na ktorých rada pracujem:

Pre firmy: Motivácia, Inovácia, Komunikácia, Budovanie tímov, Nízkonákladové rozvojové projekty pre talenty, Connected Workplace – práca z domu, Work place counselling – psychológia v manažmente, facilitácia emócií a konfliktov na pracovisku

Pre jednotlivcov: Motivácia a spracovanie zmeny, Problematika zamestnávania znevýhodnených sociálnych skupín, riešenie zmien v kariére v zrelom veku.

Mgr. Andrea Trávničková

Venujem sa individuálnemu koučingu, inšpirujem a sprevádzam klientov na ceste ich osobného a profesionálneho rastu. Svoje zručnosti rozvíjam v spolupráci s Inštitútom Virginie  Satirovej, kde pôsobím ako odborný asistent. Som  úspešnou absolventkou 2-ročného výcviku podľa modelu Virginie Satirovej pre pomáhajúce profesie. 

Vediem školenia a workshopy v oblasti komunikácie, soft skills  a public relations. Verím, že existuje dostatočné množstvo zdrojov teoretických informácií, ktoré sú voľne dostupné. Preto workshopy vediem zážitkovou formou, ktorá dáva každému  priestor pre vlastné prežitie potrebných zručností v praxi. 

Poznám korporátne prostredie ( Warner music, GCI Praha, Penta Investments). Už viac ako 10 rokov podnikám a mám blízko k tretiemu sektoru. Viem z vlastnej skúsenosti aké to je reštartovať po 40tke. 

Aj preto sa dnes vo  svojej praxi aktívne venujem otázkam reštartu a uplatniteľnosti ľudí po 40tke. Som spoluzakladateľkou občianskeho združenia Inštitút trvalého rozvoja 40+ – prvej slovenskej odbornej platformy, ktorá sa tejto problematike venuje profesionálne. 

Prihláška

V prípade záujmu o workshop, kliknite prosím na button a prihláste sa. Budeme vás kontaktovať s presnými informáciami

Ako dlho trvalo, kým vás pozvali na pohovor?

0

Začal sa nový rok  počas ktorého chceme spustiť viacero avizovaných aktivít. Jednou z nich sú i plánované road/talkshow po Slovensku. Hodláme zostaviť program tak, aby bol zaujímavý pre laickú a odbornú verejnosť. 

Hľadáme reálne príbehy 

Keďže chceme program vystavať na reálnych skúsenostiach a príbehoch, radi by sme oslovili čo najviac z vás, ktorí ste menili prácu po 40ke, či 50ke. Ako sa vám darilo? Koľko životopisov ste museli poslať, kým prišlo prvé pozvanie na pohovor? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Iba tak môžeme posúvať  témy zamestnateľnosti ľudí po 40ke medzi čo najširšie publikum. 

Ako sa s nami spojiť?
Naše príspevky pravidelne uverejňujeme na sociálnych sieťach FB a LinkedIn. Môžete prispieť priamo tam. AK nechcete písať verejné príspevky a diskusie, rešpektujeme to. Budeme radi, ak nám napíšete správu, alebo mail. Kontakty nájdete TU

Stačí urobiť prvý krok a veci sa dajú do pohybu

Niekedy ani nie je potrebné mať presný plán, tabuľky či grafy, aby ste robili to, čo vás baví. „ Dobrý deň, som Jozef Gašparovski, mám 45 rokov a nedávno som úplne zmenil svoj život. Priateľka ma upozornila na váš projekt 40+. Rád sa s vami o môj príbeh podelím,“ začal náš telefonický rozhovor človek, ktorého životný príbeh by pokojne vydal na román, nie len na článok pre 40plus. Profesionálny tlmočník a prekladateľ Jozef Gašparovski  pochádza z Vojvodiny a väčšinu života prežil na Slovensku. Pôsobil v  tvrdom prostredí obchodu. Vo svojich 45 rokoch úplne zmenil svoj život. Stal sa profesionálnym trénerom jogy.

Podporil som sa sám. Nemal som na výber.

„ V živote som dostal mnoho lekcií, ktoré posilnili môjho ducha na ceste poznania. Jednou z najtvrdších bolo oddelenie od rodiny z dôvodu vojny na Balkáne.  Pochádzam z bývalej Juhoslávie (teraz Srbsko – Vojvodina). Keď začala vojna, nás mladých chodila vojenská služba zbierať po nociach kamiónmi. Potom nám dali pušku do ruky a ukázali smer, ktorým treba strieľať. Toho kto neuposlúchol, zastrelili. Nechcel som byť toho súčasťou. Krátko pred mobilizáciou sa mi podarilo utiecť do Talianska. V tom čase boli pre nás akékoľvek pracovné povolenia zastavené a nemal som šancu v Taliansku zostať dlhšie. Vďaka kamarátovi som sa ocitol ako prekladateľ na Slovensku. Som slovenskej národnosti, ktorá vo Vojvodine patrí k menšinám. U nás bola vojna a nikde nás,  utečencov, nechceli. Musel som to ustáť. Odlúčenie od rodiny, neistotu, chaos. Slovensko ma prijalo. To bolo v roku 1992. Vyštudoval som na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského odbor prekladateľ – tlmočník, taliančina a angličtina.  A čo ma najviac podporilo? Podporil som sa sám. Nemal som na výber. Avšak stále som mal pri sebe nebeského sprievodcu, ktorý mi podával pomocnú ruku v ťažkých chvíľach.“

Spomínali ste, že vnímate podporu „zhora“? 
„Už ako školák som cítil, že existuje vyššia sila, ktorá všetko riadi. Niekto ju nazýva Boh, Jahve, Alah, najvyššia pravda, Vesmír, nekonečný Duch, atď.  Nie je dôležité, aké má meno ale to, či cítime jeho/jej prítomnosť v nás.“

Dlhé roky ste pôsobili v obchode, dnes predcvičujete jogu. Aká bola Vaša cesta od tlmočníctva cez obchod až k joge?
 „Popri štúdiu na vysokej škole som pracoval ako lektor taliančiny.  Neskôr, po skončení školy, som vďaka tomu, že som nemal jazykovú bariéru, predával v krajinách bývalej Juhoslávie hutný materiál. V tej dobe sa mi veľmi dobre darilo. O pozícii predajcu som sa za roky praxe naučil naozaj veľmi veľa, najmä o prístupe k zákazníkom.  

Bohužiaľ som tiež pochopil, že ako predajca musím počítať s tým, že pokiaľ chcem niekde uspieť s veľkou zákazkou, treba podplatiť nákupcu. Toto sa mi protivilo. Povedal som si, že keď raz budem robiť nákupcu, tak od toho, kto ma bude chcieť podplatiť, nekúpim ani ceruzku. A keď som začal pracovať v nákupe, dodržal som to.  

Nákup ma veľmi bavil, je o stratégii, plánovaní. Lákal ma celý proces nákupu, zásobovanie, timing. Jednoducho všetko. Vďaka joge sa môj pohľad na svet radikálne zmenil

Zachytila som, že Vás obchod veľmi baví. Prečo ste sa teda rozhodli opustiť ho? 
V mojom veku sú už ľudia zvyknutí na vlastné pohodlie a akákoľvek zmena im môže priniesť  stres a obavu o budúcnosť. Predtým, ako som dospel k rozhodnutiu zásadným spôsobom zmeniť svoj život, som podstúpil veľa skúšok a výziev. Tou najväčšou bol strach. Strach vo všetkých formách, či už zo zlyhania, straty, odmietnutia, osamotenia, ktoré som nadobudol v detstve.  Keď už  som si už myslel, že určité veci sú nad moje sily, do rúk sa mi dostali knihy s psychologickou a duchovnou tematikou. Začal som meditovať, cvičiť jogu a skúšať rôzne dychové cvičenia. Postupom času som iba pozoroval, čo sa okolo mňa deje a z akého dôvodu. Vďaka joge sa môj pohľad na svet radikálne zmenil. Nenastala zmena len po telesnej stránke, ale aj duchovnej a mentálnej. Keď raz začnete s jogou, tak vás začne meniť z vnútra a aj zvonku. Vaše telo sa mení, vaša psychika začne opravovať staré vzorce. To, čo sa nám denne dostáva do cesty, nie je náhoda a je výsledkom našich vnútorných želaní byť lepším a láskavejším, či už voči sebe, alebo iným. Obľúbil som si všetky štýly jogy od tej prvotnej hathy až po ashtangu či hot jogu.

 

Kedy sa Vaše hobby stalo Vašou novou profesiou? 
Jogu cvičím sedem rokov, posledné tri profesionálne. Mám  certifikát inštruktora hatha jogy a gravid jogy, ktorý som si spravil pod vedením Václava Krejčíka a Michaely Hluchovej v Piešťanoch. Je to certifikát akreditovaný Ministerstvom školstva. V súčasnosti som v dvojročnom výcviku muzikoterapie a konštelácií. 

Hudba je kľúčom k nášmu podvedomiu a má nesmiernu liečivú silu. Robím to, čo ma naozaj baví. Ale môj príbeh zmeny sa začal začiatkom minulého roka, keď som začal pracovať v automobilovom priemysle ako nákupca. 

Bola to pre mňa veľká výzva. Je to najťažší priemysel, v ktorom som pracoval. V krátkom čase som sa veľa naučil, ale aj stratil. Stratil som energiu. V tomto období mi pomáhala joga, ktorej som sa venoval takmer denne. Psychohygiena  v automobilovom priemysle je podľa mňa doslova nevyhnutnosťou.

Niektoré veci prichádzajú len tak z ničoho nič,  tak ako aj myšlienka ponúknuť hodiny jogy aj kolegom. Takmer štyri mesiace som bojoval o priestory v rámci firmy, kde by som mohol predcvičovať za symbolický poplatok. Už som to vzdával, keď sa zhodou okolností uvoľnila miestnosť a začal som oslovovať kolegov, či by mali  záujem. Prvý mesiac to bolo slabé, ale potom sa to rozbehlo. Začali sa prihlasovať aj tehuľky. Záujem bol taký veľký, že som musel vytvoriť tabuľku, do ktorej som si poznačoval, kto sa prvý nahlásil a následne im oznámil, kto môže prísť. Prihlasovali sa aj zahraniční kolegovia, ktorí boli na stáži na Slovensku. Občas som musel kombinovať hodiny v angličtine a slovenčine. 

Pre mňa bolo najdôležitejšie, že som videl, ako sa mení vnímanie kolegov, ktorí chodili ku mne pravidelne. Už to neboli tí istí ľudia, ktorých som spoznal na začiatku. Vzhľadom na sedavé zamestnanie im joga pomáhala aj pri odstránení bolestí chrbta a krížov. To, čo im nevedelo ponúknuť fitnes cvičenie, im poskytla joga. Tým nechcem povedať , že fitnes nie je vhodný, ale pri joge prechádzame do vnútorného vnemu, meníme svoj postoj k sebe a tým aj k okolitému svetu. Odbúrava sa stres, napätie, nespavosť, depresie.

Povedzte mi prosím, ako muž cvičí gravidjogu? Ako na Vás – na muža, reagujú budúce mamičky, ktoré k Vám prídu na cvičenie?
„Normálne :o) Sú určité pravidlá, ako precvičovať gravidjogu, na čo sa sústrediť a je to. Takmer všetky pozície sú modifikované a prispôsobené tehuľkám. Veľká väčšina pozícií je vynechaná. Pokiaľ ste vnímavý a pozorujete svoje žiačky, dokážete vycítiť, čo v danú chvíľu potrebujú. Samozrejme máte na pamäti metodiku hodiny. Na mňa tehuľky reagujú veľmi dobre a tie, ktoré ku mne prídu hodinu vyskúšať, zostávajú. Stále však cítim veľký otáznik u tých, ktoré ma nepoznajú. Precvičovanie gravidjogy mám rád, ťažko to viem vysvetliť, ale je to tak.“

Cvičili ste pre kolegov, pre tehuľky, čo bolo impulzom k rozhodnutiu, že opustíte istotu stabilného zamestnania a teda aj príjmu a vydáte sa vlastnou cestou? 
„ Vo chvíli, keď pracovné nasadenie začalo byť aj pre mňa záťažou, som si uvedomil, že by som mohol pokračovať v práci jogína a zároveň pomáhať nielen sebe ale aj iným. Vtedy padlo rozhodnutie, že to idem skúsiť. 

Jedna vec, čo mi v rozhodnutí pomohla, boli kolegovia, ktorí chceli pokračovať v joge so mnou. Po konzultácii so mojou vtedajšou šéfkou a ľuďmi, zodpovednými za priestory u môjho zamestnávateľa, som sa rozhodol, že do toho idem a tak som dal výpoveď. 

Teraz mám minimálne dve hodiny jogy denne. Popri bývalej firme spolupracujem so športovými centrami v meste. Občas aj zastupujem kolegov z branže, ktorí sú odcestovaní, prípadne majú iné povinnosti. Som len na začiatku a je fakt, že zatiaľ moje príjmy nepokrývajú moje náklady.  Ale mám rozpracované projekty. Oslovili ma viaceré jogové štúdiá, ktoré so mnou chcú spolupracovať. 

Možno ma moja cesta privedie niekam úplne inam, pretože o rok nebudem ten istý človek, čo som dnes. Keď sme boli deti chceli sme byť astronauti, archeológovia, hasiči, atď. Ale dnes pracujeme niekde úplne inde. Nie je to však dôvod na to, aby sme neuskutočnili ten svoj detský sen.

Povedali ste, že na napĺňanie snov nie je nikdy neskoro? Čo je podľa Vás treba pre zhmotnenie snov spraviť?  
„ Niekedy ani nie je potrebné mať presný plán, tabuľky či grafy, aby ste robili to, čo vás baví. Ak by ste chceli byť hrnčiar, tak sa prihláste na kurz a to isté platí o všetkých remeslách alebo pracovných zárobkových aktivitách, ktoré by vás napĺňali. Stačí urobiť prvý krok a veci sa dajú do pohybu. 

Neistota tam bude vždy,  ale ak nevykročíme do neznáma a nevystúpime z našej komfortnej zóny,  tak nikdy nebudeme robiť to, čo nás robí šťastnými.“

Slovenka Hana a jej reštart u protinožcov, ktorý chutí i deťom!

Hana Singleton, rodáčka zo Senca, odjakživa snívala o živote v Austrálii. Veľké sny potrebujú nie len vášeň, ale aj more trpezlivosti a odhodlania. A tie Hana rozhodne má. Rovnako ako aj  vytrvalosť, tvorivosť, zmysel pre humor a cestovateľského ducha. Rozhovor s podnikateľkou, ktorá svoj biznis rozbehla v 47-ich rokoch na opačnej strane zemegule, sme robili celkom príznačne – v Austrálii počas hlbokej noci a na Slovensku skoro ráno.

Bratislava – Londýn – Bratislava – Londýn – Sydney

V čase, kedy si o Austrálii snívala, sa naše hranice len veľmi opatrne otvárali svetu. Odišla si po otvorení hraníc hneď do Austrálie?

„ Po prvýkrát som do zahraničia odišla ešte ako študentka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. V tom čase pre slovenských študentov neboli veľmi rozvinuté študijné programy v zahraničí a tak som rok pracovala ako au-pair v Londýne a zároveň som intenzívne študovala angličtinu. Vedela som, že bez nej nemá cenu o Austrálii ani len premýšľať.“- hovorí o svojich prvých kontaktoch so životom v zahraničí. Do Londýna sa po skončení vysokej školy vrátila a zostala deväť rokov.

„ Mala som šťastie na ľudí a hoci som si na začiatku vyskúšala rôzne profesie, nakoniec som si vybudovala celkom slušnú kariéru v oblasti market research. Pracovala som pre nadnárodnú spoločnosť a poznala som trhy celej strednej a východnej Európy.“  V práci sa zoznámila aj so svojim manželom, rodeným Austrálčanom.

„ Život v mojej vysnívanej Austrálii na začiatku znamenal zvládnutie obrovskej zmeny. Bolo to o rozhodnutí opustiť stabilný, dobre platený job v Londýne a odísť do celkom novej situácie. Prvé mesiace som v Sydney pracovala na nočných zmenách v supermarkete Coles, mala som na starosti online objednávky. Trvalo nejakú dobu, pokiaľ som si našla prácu v oblasti marker research a mohla som opäť robiť to, čo ma naozaj bavilo a v čom som dobrá. Brala som to všetko prirodzenú cenu za to, že sa mi konečne začal napĺňať môj celoživotný sen – život v Austrálii. Neľutujem ani jedinú chvíľu, som tu šťastná.“

Uvažovala alebo uvažuješ o návrate na Slovensko?

„ Žijem v zahraničí viac ako 20 rokov. Na Slovensku mám rodinu, priateľov a pravidelne sem s rodinou chodíme  na dovolenky. Veľmi mi záleží na tom, aby naše tri dievčatá zostali v kontakte s mojim rodným jazykom. Aj preto sme tu rok žili a dievčatá chodili v Senci do školy a do škôlky, aby sa naučili slovenčinu. Ich aj môj domov je ale v Austrálii. Mám tam vytvorené priateľstvá, manželova rodina nás podporuje a prijali ma ako svoju. Na Slovensko a do Európy sa vždy rada vraciam, ale moje miesto je už tam.“

„Ak si chceš prácu nájsť, nájdeš ju, vyberieš si aj nepohodu.“

Viem, že keď si bola s dievčatami na Slovensku, vrátila si sa k svojmu pôvodnému povolaniu a učila si v škole angličtinu. Ako to je s prácou v Austrálii, keď máš tri deti a nežiješ vo veľkomeste, kde je veľa pracovných príležitostí?

„ Mojou absolútnou prioritou sú deti. Až do odchodu na Slovensko  som pracovala  v market research – písala som ekonomické publikácie. Bohužiaľ na mňa nemohli rok čakať a tak som po návrate do Austrálie zostala bez stálej práce. Ak si chceš prácu nájsť, nájdeš ju, vyberieš si aj nepohodu. Tak som hľadala. Mojou jedinou podmienkou bolo, aby mi práca nebrala čas s babami. A našla som ju. Pracovala som na nočných zmenách v supermarkete a aj keď to bolo veľmi únavné, mohla som byť cez deň čo najviac s dievčatami, takže noc mi vyhovovala.“

Pracovala si po nociach, aby si mohla byť  cez deň so svojimi dievčatami. A kde v tomto kolotoči vznikol priestor na to, že si otvoríš vlastnú kantínu?

„Bola som už strašne unavená, tak som vlastne odtiaľ odišla a bola len casual (1 nočná za 6 týždňov). Vedela som, že pokiaľ  tie dvere nezavriem, iné sa mi neotvoria. Pár týždňov po mojej rezignácii bol vypísaný tender na nového prevádzkovateľa školskej kantíny v škole, kam chodia dievčatá.  Celé sa to odohralo z jednej náhody do druhej, až to bolo smiešne, ako to ten vesmír zorchestroval. Proste to tak malo byť, v inom čase by to nevyšlo.“

A ako Ti napadlo, že sa chopíš práve tohto tendra? 

„ Už roky som chodila do školy pomáhať a do kantíny tiež. Dlhú dobu tam predávali cukríky, sladkosti, kuracie nugetky a zohrievanú pizzu, mojim deťom som tam nič nekupovala, nebolo čo. Okrem toho som sa pred časom uchádzala o to, aby som mohla na miestnych farmárskych trhoch predávať zdravé snacky, ale nezobrali ma, mali už veľa jedla. Takže keď prišla možnosť prihlásiť sa do tendra, s kamoškou sme si povedali, že poďme skúsiť. A vyhrali sme. Na vytvorenie tendra sme mali len niečo vyše týždňa, ale dali sme to… Kantínu máme otvorenú 9 mesiacov  a obrat už teraz ako takmer za celý rok, pokiaľ bola kantína prevádzkovaná rodičovským združením.“

Niečo vyše týždňa je dosť málo času na prípravu víťaznej ponuky. Ako sa vám to podarilo? Využila si svoje skúsenosti z market researchu?

„Určite – prieskum nám pomohol vo veľa veciach, o čom moja kamarátka a partnerka v biznise Angela ani netušila. Vďaka nemu sme sa bleskovo dostali do bodu, do ktorého niektorým firmám trvá večnosť sa dostať. A pomohlo nám to nie len pri tendri, ale aj neskôr.“

Podnikala si niekedy pred tým? Alebo je kantína MinnaMuchies  Tvojou podnikateľskou premiérou?

„ Áno, je to moja podnikateľská premiéra. Pred MinnaMunchies   som nemala žiadne podnikateľské vedomosti a ani skúsenosti. Vrhli sme sa do toho s tým, že nemáme čo stratiť, len sa priučiť. Možno tam bolo aj trochu naivity, ale inak sa človek nič nenaučí. Hlavne sme si verili. S vekom si človek viac uvedomuje, na čo ma a čoho je schopný. Veľa ľudí odradí napríklad počet žiakov a učiteľov, povedia si, že to je príliš veľké, ale nás trápilo viacej to, že deti nemali v kantíne na vyber žiadne zdravé veci.“

Vyhrali ste tender, prevzali kantínu. Čo nasledovalo? Čomu vďačíte za úspech?

„My sme prvých 6 týždňov nezarábali takmer nič (i keď rodiny boli cez týždeň nakŕmené). Behom tých šiestich  týždňov sme boli schopné urobiť totálnu analýzu predaja, prispôsobili sme ceny, upravili menu a fičíme ďalej. Fungujeme od raňajok až po olovrant a sme ziskové, i keď veľa skeptikov tvrdilo, že to nie je možné. Na jedlo míňam iba minimálne cez víkend, takže to sa tiež pripisuje k výplate. Celá rodina je nakŕmená a ešte nosím aj výplatu. Chceli sme celú kantínu od základov zmeniť. Menúčko, vizáž, proste všetko. A podarilo sa… teraz je z toho vynikajúca kuchyňa, v ktorej sa varí a nezohrievajú sa pizze. Ceny máme porovnateľné s inými kantínami, kvalitu lepšiu. A dokonca varíme aj pre učiteľov –  ráno nám povedia, čo by chceli na večeru, takže ani oni po celodennej práci nemusia  rozmýšľať nad varením…také take away pre učiteľov. Rozbieha sa to výborne, oslovujú nás aj ďalšie školy, či nechceme prebrať aj ich kantíny. Tak nám to asi ide.“

„Oslovujú nás deti v obchode, shoppingovej mall, sme ako školské celebrity.“

Myslela som si, že Austrália je akosi prirodzene nastavená na zdravú stravu a Ty tu hovoríš, že ste museli kompletne zmeniť koncept.

„To áno, ale v štátnych školách ešte stále fungoval princíp, že školská kantína je ‘odmena´. A očakávali sa cukríky, čipsy, nugety, pizze a podobne. Urobili sme tu takú malú reformu. Ani jeden prvok z menu nezostal… a rodičia sa lúčili s tými cukríkmi ťažšie, ako ich deti… Teraz je všetko inak. Varíme len v kantíne a veľa zeleniny berieme zo školskej záhrady – decká sa tu tomu seriózne venujú. Nosia nám zeleninu, bylinky, čo zreje… a my vymýšľame a kuchtíme. A ponúkame tiež bezlepkové verzie, vegetariánske a podobne… niektoré deti sú alergické na laktózu, takže máme produkty aj pre tie. Za starých čias by si nekúpili nič. Naša strava je fakt 5* – dávame si záležať na kvalite. Suroviny berieme od lokálnych výrobcov, farmárov a snažíme sa úplne vyhnúť supermarketom. Dá sa to. A  ešte sme zatiahli aj najstarší ročník – šiestakov, aby nám chodili pomáhať. Každý deň máme na hodinku dvoch  žiakov – idú sa za tým pobiť. Vyrobila som vouchers, za každú šichtu dostanú 1 a môžu si kúpiť z kantíny, čo chcú.“

Na Slovensku si ľudia postupne budujú svoju kariéru, neradi za prácou cestujú a ani zmeny ich veľmi nelákajú. Niektorí majú predsudky prijať prácu, ktorá je možno statusovo nižšie, než ich predošlé zamestnanie a tak radšej sedia doma a trápia sa. Často tvrdia, že už majú vybudované svoje zázemie, že už nemajú dvadsať rokov a že sa na veľké zmeny necítia. Ty máš za sebou zmien naozaj veľa.  Nie len pracovných, životných, ale aj tých geografických.  A teraz si si vytvorila svoj vlastný biznis. Riešila si niekedy svoj vek, keď si k zmenám pristupovala? Sú podľa Teba vek, alebo pracovný status dôležité?

„ S tou kariérou to ja osobne vidím takto (je celkom možné, že sa mýlim, ako hovorím, je to len môj názor): Pokiaľ človeku prináša pocit šťastia, naplnenosti, pohody a spokojnosti, pokiaľ z človeka vyťahuje tú najlepšiu verziu nás, tak v tom nevidím nič zlé. Vtedy je kariéra vlastne naše hobby. Nás zmysel života, naša cesta.
Pokiaľ ale ide o masírovanie vlastného ega, je zaručené, že to nevydrží. Ja som bola tiež dlho v domnení a presvedčení, že čím vyššie na tom rebríčku úspešnosti budem, tým ma bude viac ľudí rešpektovať a vážiť si ma. Až neskôr som si uvedomila, že každá práca, ak je odvedená poctivo, je hodnotná. Že napriek tomu, že mám vysokú školu, môže mi v určitom čase vyhovovať aj to, že chodím na nočné do supermarketu… Bolo veľa chvíľ, keď moje ego dostalo riadnu na čumák, ale asi to aj potrebovalo :o) Teraz takéto veci už neriešim… Možno aj preto, že v 40+ ma človek rebríček hodnôt vcelku vybudovaný a hlavne odskúšaný. Výhodou je aj to, že v Austrálii sa veku nepripisuje veľký význam, aspoň nie, čo sa začínania malého biznisu týka. Možno v tých vyšších postaveniach, kde ide o veľké peniaze, je to iné. Tam nie som.

Žiješ svoj reštart  po štyridsiatke už takmer rok. Ako to hodnotíš, Ty, sama pre seba?

„ Pozri, milionárky v lokálnej kantíne nebudeme, ale nám ide hlavne o pokoj na duši. Obidve máme 3 deti v tých istých ročníkoch, obidve sme rodinne založené & obidve rady kuchtíme… Vidíme naše decká každý deň, vieme, s kým trávia čas a sme tam, keď nás potrebujú. Chodíme na školské zhromaždenia,  takže nám neujde nič. Decká sa zdravo stravujú a hlavne sú neskutočne pyšné, že sme tam.  Sú nadšené, už nemajú obedáre, ráno raňajkujú v kantíne, na desiatu dostanú ovocný pohár, obed si vyberajú samé a na olovrat si prídu vybrať, na čo majú chuť. Oslovujú nás deti v obchode, shoppingovej mall, sme ako školské celebrity:o)) Peniaze sú samozrejme veľmi potrebné a myslím, že vďaka zmenám, čo sme spravili, budeme mať stabilný príjem. A pre mňa? Som spokojná, naozaj spokojná. A kľudná. To čo robím, mi dáva zmysel… a o to ide.“

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa spokojných detských maškrníkov:o))

Rozhovoril pripravila: Andrea Trávničková

Keby bolo keby, boli by sme…

Keď sa pred 9 rokmi vypýtalo na svet moje druhé dieťa, nečakane tri mesiace pred termínom, slovíčko „keby“ som počúvala z úst lekárov nespočetne veľakrát. „Keby ste porodili vo veľkej nemocnici so špeciálnym vybavením, keby ste prišli skôr, keby sme sa mohli pripraviť, keby bol malý po narodení hneď umiestnený v inkubátore, keby jeho mozog mal tak potrebný kyslík, keby…“

Lepší zrak - rozhovor pre 40plus.sk

Keby sa nestalo to, čo sa stalo, pravdepodobne by som dnes i naďalej pracovala ako zamestnankyňa v štátnej správe. Síce ako referentka na riaditeľstve, s možnosťou účasti na zahraničných pracovných cestách, s pevnou pracovnou dobou a pravidelným príjmom, ale vo vnútri frustrovaná, vyhorená, unavená životom. To, čo som nedokázala urobiť z vlastnej vôle a na čo som nikdy nenašla odvahu, nakoniec zariadil osud… Narodilo sa mi dieťa, ktoré ma začalo učiť žiť život inak, novým spôsobom. Mala som vtedy 36. 

Počas prvých dvoch rokov po narodení môjho syna som bola zamestnaná predovšetkým hľadaním možností ako zlepšiť jeho zdravotný stav. To, či sa vrátim do pôvodného zamestnania, alebo čo, a či vôbec budem robiť po skončení rodičovskej dovolenky, som vtedy neriešila. V tomto období som dokonca nemala ani počítač a teda ani prístup k internetu. Informácie som získavala len prostredníctvom osobných alebo telefonických rozhovorov… Dnes je to len ťažko predstaviteľné.  

Keď sme si konečne kúpili notebook a v mojom živote nastala „doba internetová“, zrazu som mala prístup k obrovskému množstvu informácií. Postupne som nachádzala rôzne terapie, oslovovala nadácie a hľadala sponzorov, aby sme tieto terapie mohli so synom absolvovať. Keďže v tej dobe bol pre mňa najväčším problémom synov zrak, zamerala som svoje hľadanie týmto smerom, až som sa nakoniec dostala k americkému terapeutovi Meirovi Schneiderovi, ktorý sa narodil slepý avšak svoj zrak dokázal zlepšiť natoľko, že nakoniec dostal vodičské oprávnenie a dnes vedie vlastnú školu samoliečenia v San Franciscu. 
S Meirom Schneiderom som sa prvýkrát stretla v októbri 2010 na konferencii venovanej prirodzenému zlepšovaniu zraku v Anglicku. Pozvala som ho na Slovensko a v roku 2011 prišiel do Banskej Bystrice, kde viedol 3-dňový workshop a osobné konzultácie. Batesova metóda prirodzeného zlepšenia zraku ma zaujala natoľko, že som sa ju vo svojich 40 rokoch rozhodla ísť študovať priamo do Anglicka. Štúdium som ukončila v marci 2013 a v máji toho istého roku som sa stala členom medzinárodnej asociácie združujúcej učiteľov Batesovej metódy (Bates Association for Vision Education). V januári 2014 som oslávila 43 rokov a o týždeň neskôr som si založila Centrum ProVitalis v Banskej Bystrici, kde poskytujem služby zrakového vzdelávania a Scenar terapiu.

Hneď v začiatkoch podnikania som mala možnosť prednášať na konferencii Živá voda v Banskej Bystrici. Neskôr som prednášala aj v Bratislave a v Košiciach. Minulý rok mi vyšli články v časopise Inak obdarení a Vitalita. Rádio Lumen odvysielalo rozhovor o mojom životnom príbehu. Bola som dvakrát v živom vysielaní Slobodného vysielača, v relácii Sám sebe lekárom. Momentálne mi vychádzajú články v časopise Vitalita, ktoré sa týkajú prirodzeného zlepšovania zraku. Nedávno vyšiel ďalší článok o mne a o Batesovej metóde v časopise Život. Občianske združenie E-ženy na svojej stránke http://ezeny.eu/ uverejnilo môj článok  “ Byť e-ženou môžete byť, aj keď podnikáte offline“ a rozhovor so mnou „Keď sa z neúspechov stane úspech a zo životných rán príležitosť“.

V piatok 3. novembra 2017 som sa vrátila z konferencie venovanej prirodzenému zlepšovaniu zraku v Edinburgu, na ktorej som tento krát vystupovala v roli prednášajúcej. V ten istý deň mi vyšla kniha Lepší zrak prirodzene – Praktický sprievodca na ceste za lepším zrakom, ktorá sa celkom úspešne predáva.

„Keď niečo skutočne chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol,“ píše Paulo Coelho vo svojom Alchymistovi. Myslím, že tieto slová do bodky vystihujú podstatu môjho života. Aj keď mám strach z nových vecí, svoj vek nevnímam ako prekážku, aby som sa do týchto vecí púšťala. Snažím sa hľadať možnosti a spôsoby ako ich zrealizovať a nie dôvody, prečo sa to nedá. A ak do svojej práce vložíte dušu a robíte ju s láskou, úspech sa určite dostaví. Takže stačí urobiť len prvý krok… a potom ďalší..

Daniela Maťuchová

Lepší zrak - rozhovor pre 40plus.sk
Lepší zrak - rozhovor pre 40plus.sk

Danielka je veľmi inšpiratívny človek. Preto sme si dovolili spýtať sa na úspechy, ktoré dosahuje so synom, ale i  s klientmi.

Danielka, nedá sa nemať zimomriavky pri čítaní vášho príbehu. Metóda ktorú popisujete pomohla i vášmu synovi? Badáte to na ňom? Batesova metóda je určená pre osoby s akýmkoľvek zrakovým problémom a v akomkoľvek veku. Môj syn má však okrem zrakových problémov aj ďalšie. Nechodí, nesedí, nerozpráva, je spastický a hypotonický zároveň a trpí dyskinetickými (mimovoľnými) pohybmi. Aplikovanie princípov Batesovej metódy v jeho prípade teda nebolo a nie je jednoduché. Jednotlivé techniky a aktivity je potrebné prispôsobovať jeho možnostiam a schopnostiam, ktoré sú značne obmedzené. Napriek nepriaznivému zdravotnému stavu sa nám predsa len podarilo dosiahnuť aké také zlepšenie jeho zrakového vnímania. V prvých mesiacoch života vnímal ľavým okom svetlo a pravým nič. Počas vyšetrenia v úplnej anestézii mu očná lekárka nedokázala namerať žiadne dioptrie. Pred asi tromi rokmi bol opäť vyšetrovaný v narkóze pre podozrenie na sivý zákal v pravom oku, ktoré sa nakoniec potvrdilo s tým, že v jeho prípade je sivý zákal neoperovateľný z dôvodu iných poškodení oka. Bola to ďalšia krutá rana, pretože týmto okom už začínal vnímať svetlo. Na ľavom oku však namerali  – 20 dioptrií, čo považujem za úspech. Zlepšenie vidíme aj my. Mikuláško je schopný vnímať pohybujúci sa predmet zo vzdialenosti 2 – 3 metrov. Snaží sa rúčkou chytiť hračku, čo mu však sťažujú jeho dyskinézy. Ako v skutočnosti vidí sa zrejme nikdy nedozvieme, pretože nemáme spätnú väzbu. Napriek všetkému je to šťastné dieťa, ktoré sa dokáže tešiť a smiať sa rovnako ako ktorékoľvek iné zdravé dieťatko.

Čo vaši pacienti a vaše spoločné úspechy. Je možné zhrnúť štatisticky aké sú možnosti vyliečenia sa, keď človek dodržiava pravidlá a vaše inštrukcie? Teším sa z každej pozitívnej spätnej väzby od svojich klientov. U niektorých z nich došlo k naozaj výraznému zlepšeniu zrakového vnímania. Napríklad jeden z mojich prvých klientov, desaťročný prakticky nevidiaci chlapec, ktorý rovnako s okuliarmi ako aj bez nich dokázal prečítať druhý riadok na optotype (testovacej tabuľke do diaľky) z približne desiatich centimetrov, po dvoch hodinách „práce“ prečítal tretí riadok zo vzdialenosti asi 80 cm. Po praktizovaní Batesovej metódy počas štyroch rokov sa jeho zrakové vnímanie podstatne zlepšilo. Ďalším prípadom je očná lekárka, ktorá po absolvovaní jednodňového seminára odišla bez okuliarov (+3 D pre obe oči) a už je tri roky bez nich. Oba prípady sú podrobnejšie opísané v mojej knihe. Taký najčerstvejší prípad je asi osemročné dievčatko s ďalekozrakosťou a škúlením, ktoré prišlo s plusovými dioptriami (približne 3 dioptrie, medzi oboma očami bol rozdiel) a po dvoch dňoch bolo s maminkou u optičky, aby jej vyrobili slabšie okuliare. Optička dievčatko vyšetrila a skonštatovala, že vidí 100% a žiadne okuliare nepotrebuje (urobila aj merania na prístroji, no nenamerala žiadne dioptrie).

Toto sú však skôr výnimky. Väčšinou človek musí určitú dobu na sebe pracovať, aby sa jeho videnie zlepšilo. Môže mať momentálne zlepšenie ostrosti, ktoré však býva dočasné a je potrebný nejaký čas, aby sa tento stav zastabilizoval.  Čím je stav ťažší, tým dlhšie bude trvať, kým dôjde k zlepšeniu. Nejde však o žiadne náročné cvičenia či tvrdý dril. Práve naopak, cieľom praktizovania techník a aktivít je dosiahnuť uvoľnenie tak mentálneho ako aj fyzického napätia, a vtedy zrak začne fungovať prirodzene. Je ťažké robiť nejaké štatistické hodnotenia, hlavne preto, že moja prax je na to zatiaľ príliš krátka a tiež preto, že mnohí klienti mi spätnú väzbu neposkytnú.  Môžem však povedať, že ak má človek naozaj silnú vieru, motiváciu a výdrž, výsledok sa určite dostaví. A nie je pri tom rozhodujúca závažnosť daného stavu. Videla som zlepšenia aj v prípadoch, ktorým už lekárska veda žiadnu nádej na zlepšenie nedala.

Lepší zrak - rozhovor pre 40plus.sk

Všetci asi vieme, že po 40-ke sa zrak rapídne zhoršuje. Prichádza obdobie tzv. krátkych rúk. Existuje spôsob ako bez operácie vylepšiť túto chorobu „veku“? Presbyopia, ako je tento problém odborne nazývaný, nie je choroba. A nie je nevyhnutná ani vo vysokom veku. Tak ako môžu zlenivieť svaly v našom tele, ak nie sú dostatočne trénované, či využívané, tak aj naše očné svaly môžu vekom „zlenivieť“. Mnohí z mojich klientov, ktorí majú na začiatku konzultácie problém prečítať drobné písmenká, ich na konci prečítajú. A sú prekvapení, že to ide. Ale ako som už povedala, aby sa tento stav zastabilizoval, je potrebné určitú dobu „trénovať“.

Okuliare vo všeobecnosti sú rýchlym a pohodlným riešením, človek vidí ostro okamžite. Príčinu problému však neriešia. Je to podobné, ako keď si dáte na nohu dlahu, chodíte s ňou celý deň a keď si ju večer zložíte, nohy sa podlomia, lebo svaly sú ochabnuté. Ďalším veľmi rýchlym riešením sú laserové operácie. Je dôležité si uvedomiť, že ide o nevratný trvalý zásah do organizmu, s ktorým sú okrem rýchleho efektu spojené aj riziká. Je celkom bežné, že už po niekoľkých rokoch od operácie sa človek opäť vracia k okuliarom. Prirodzené zlepšovanie zraku je síce (najmä v prípade vysokých dioptrií) zdĺhavý proces a vyžaduje si vašu spoluprácu, nenesie však so sebou riziko nežiaducich účinkov ako v prípade laserových operácií.
(rozhovor pripravila Martina Valachová)

 

Nová spolupracovníčka ITR40+ Dagmar Sliacka

0

Túžbu pomáhať druhým a rozvíjať ich potenciál som si uvedomila ešte v mladosti a preto som si aj vybrala štúdium psychológie na UK v Bratislave. Som vďačná, že už počas štúdia som mala to šťastie pripojiť sa k tímu odborníkov a byť pri zrode prvého klubu nezamestnaných na Slovensku. Skúsenosti som naďalej rozvíjala a dnes ich viem využiť podpore firiem, či jednotlivcov formou kariérnemu poradenstva a koučingu pri hľadaní ďalšieho profesionálneho uplatnenia, či kariérnej zmene.

Štúdium psychológie, skvelí učitelia, ktorých som stretla nielen na škole, ale aj v živote mi umožnili spoznávať hlbiny ľudskej duše, schopností človeka a jeho osobnostného potenciálu a boli skvelým odrazovým mostíkom pre kvalitné a profesionálne hodnotenie talentov, vlastností či zručností formou Assessment /.Development Centier a následného rozvoja ľudí.

Som vďačná, že počas mojej profesionálnej dráhy som pracovala na rôznych pozíciách, ktoré mi vždy priniesli skvelú skúsenosť a rozvíjali moje schopnosti a zručnosti. Moja profesionálna cesta začala pred 24 rokmi na Inštitúte bankového vzdelávania, v Národnej banke Slovenska, kde som ako metodik aj lektor mala možnosť vybudovať sieť školení v oblasti komunikácie a grafológie pre bankový sektor a niektoré aj lektorovať.

Neskôr som si vyskúšala aj manažérske posty, či už v spoločnosti Pettit Press a.s. ako vedúca oddelenia ľudských zdrojov a ďalej  ako riaditeľka personálneho odboru v spoločnosti Privatbanka, a.s.. Veľmi dobrou skúsenosťou bolo aj pôsobenie v personálnych agentúrach Manažment Partners Group alebo agentúre  ISTROCONTI CONSULTING na pozícii riaditeľky agentúry. Umožnilo mi to hlbšie spoznať problematiku a procesy v oblasti ľudských zdrojov, či už na strane zamestnávateľa alebo dodávateľa služieb.

Vlastnú spoločnosť Developing Support som založila v roku 2010. Chcela som využiť všetky profesionálne skúsenosti. Dnes ponúkam služby firmám rôznej veľkosti aj zamerania. Pomáham im vyberať vhodných zamestnancov, vyškoľovať ich či nastaviť personálne procesy, ktoré sú podporné pre všetkých. Formou individuálneho poradenstva, či koučingu sa snažím podporiť potenciál každého človeka. Vo svojom prístupe využívam aj formu meditácií a zážitkových nástrojov pre hlbšiu podporu vnútorných procesov a priblíženiu sa k vlastnej ľudskosti a objavenia ľudskosti v tých druhých.

Už roky som spojená s Inštitútom Virginie Satirovej, kde som absolvovala profesionálny výcvik, či iné odborné semináre zamerané na osobný rozvoj a v súčasnosti pôsobím na pozícii odborného asistenta, podporujúceho a sprevádzajúceho rôzne druhy seminárov a rozvojových aktivít.

Medzi moje aktivity patrí aj publikačná a autorská činnosť. V minulosti som prispievala článkami do sekcií kariéra v denníkoch SME alebo Hospodárskych novín a odborné články z praxe môžete nájsť aj v časopisoch Zisk, či na webových portáloch www.podnikam.skwww.ezeny.sk … Počuť ste ma mohli aj v ranných rozhovoroch s Romanom Bombošom na Rádiu Slovensko.

Rozhovor v appday.TV o cieľoch ITR40+

0

Témy, ktoré pripravujeme zaujímajú čoraz viac ľudí. Chceme vytvoriť celospoločenskú diskusiu a odtabuizovať zamestnateľnosť ľudí po 40ke. Rozprávať o tom. Inšpirovať. Pomáhať. 

Mám 40 a hľadám si prácu

Uvedomili ste si niekedy, že keď máte štyridsať rokov a vysokoškolské vzdelanie, máte za sebou iba 15 rokov praxe a pred sebou ďalších 25 rokov? Napriek tomu začína mať veľký počet štyridsiatnikov problém uplatniť sa na trhu práce. Hranica sa posúva a štyridsiatnici sa často cítia vyhorení. Je to spôsobené dobou a možno i prirýchlym životným tempom?

Čo všetko sa dá urobiť pre lepšiu uplatniteľnosť ľudí po 40ke? V čom sú hodnoty a pozitívne stránky, keď zamestnáte štyridsiatnika? Aj na tieto témy sa rozprával Milan SedláčekAndreou Trávničkovou.

Ak máte vlastné skúsenosti a ste laik, alebo odborník, kontaktujte nás. Aktivity nášho Inštitútu iba rozbiehame. Pred nami je dlhá cesta. Je to beh na dlhé trate. Bez komunikácie a dialógu sa však ďalej neposunieme.

Martina Valachová

Zamestnať 40+? Riziko  alebo výhra?

Keď máme nad štyridsať, alebo nad päťdesiat rokov, disponujeme mnohými skúsenosťami, ale nosíme so sebou aj kopu neistôt. A práve neistoty rastú s každým zamietavým poďakovaním, alebo nulovou reakciou zo strany tých, čo prácu ponúkajú.  Hľadáme  odpovede na otázky, ktoré nám mnohým  víria v hlavách. Je teda 40+ riziková skupina? Prinášame pohľad troch nezávislých odborníkov z oblasti HR na to, v čom vidia firmy riziká a v čom benefity prijať do tímu nového človeka vo veku 40+.

Menšia flexibilita, väčšia pohodlnosť.

Viacero personalistov a HR poradcov sa zhoduje na tom, že u ľudí 40+ sa dá očakávať menšia flexibilita a väčšia pohodlnosť. Silvia Lidajová,  HR konzultantka,  hovorí, že uchádzači o prácu vo veku 40+ sa väčšinou rozhodujú na základe osvedčených postupov a tých sa pridŕžajú.  „ Chýba im ochota učiť sa nové veci. Prejavuje sa to najmä pri nových elektronických systémoch, ktoré sa staršie ročníky učia ťažšie ako mladí ľudia.“

Hovorí sa, že človek je taký starý, na koľko sa  cíti byť starý. A práve to, v akom nastavení ľudia na pohovory prichádzajú, môže mať veľký vplyv na úspech ďalších rokovaní.

 „ Veľakrát sa cítia sami starí a podľa toho aj vystupujú“, hovorí  Marcela Vlčková,  HR špecialista o svojich skúsenostiach  zo stretnutí s uchádzačmi o prácu, ktorí majú 40+.  Na jej tvrdenie nadväzuje aj Patrícia Walsheová, HR Manager BENESTRA, ktorá vníma riziko zamestnávať ľudí po 40tke aj v tom, že si už prešli štádiom tvrdej práce, nadčasov, častých pracovných ciest, preukazovania nekonečnej flexibility voči šéfovi a firme a hľadajú pokojnejšie miesta s platom minimálne takým, ktorý mali doteraz.

„Toto pracovné nastavenie prirodzene zodpovedá ich životnej fáze, lenže z hľadiska firmy sú príliš drahí na to, čo sú ochotní ponúknuť “ dodáva Patrícia Walsheová.

Esá v rukáve

Je to teda s ľuďmi 40+  naozaj také beznádejné? Alebo môžu byť pre firmu prínosom?  Dobrá správa je, že  skúsenosti, zrelosť, nadhľad, stabilita a rozvaha môžu byť  esami v rukáve každého , kto prekročil magickú 40tku. „Vek 40 – 50 považujem  za mimoriadne dobrý z pohľadu množstva skúseností, riadiacich zručností a množstva energie. V tomto veku sa to vzácne stretáva. Najviac oceňujem odborné a riadiace skúsenosti a rada takýchto ľudí odporúčam na pozície, kde sa hotový človek nájde, vie sa uplatniť a firma ho nemusí učiť. To sú bonusy, ktoré človek dlho pred 40tkou nikdy mať nebude.“  hovorí  o kvalitách zrelých ročníkov Marcela Vlčková.  

A zrelosť je hodnota, ktorú vysoko pozitívne vníma aj Patrícia Walsheová: „ Prínos ľudí 40+ v tímoch vnímam práve v ich zrelosti a väčšej prispôsobivosti, schopnosti preniesť sa cez veci, ktoré im možno nie vždy v práci sadnú, kde mladší kolegovia robia rýchlejšie závery a menej kompromisov. Kolegovia po 40-tke určite lepšie vedia niesť zodpovednosť a majú väčšie predpoklady viesť iných – majú im čo odovzdať, majú ich čím inšpirovať, vedia im pomôcť emocionálne zvládnuť náročné pracovné situácie, ktorými si sami prešli.“
To, že rozhodovanie s rozvahou a skúmanie dopadov svojich rozhodnutí na svoje okolie je veľké plus, ktoré vás môže úspešne posunúť k novej práci, potvrdzuje aj Silvia Lidajová , ktorá dodáva:  „ Ľudia po štyridsiatke sú svojimi skúsenosťami a zdravým nadhľadom pre tímy neraz  kľúčovými členmi.“  

Každý v sebe máme kúsok všetkého. Je len na nás, čomu dáme v našich životoch priestor. Či budeme podporovať naše rizikové faktory, alebo budeme veriť v naše esá v rukávoch. Vždy máme na výber, čo ponúkneme. Nie len iným, ale v prvom rade sebe. 

Andrea Trávničková

Koľko verzií CVčka máte v počítači?

0

Mám 46 rokov a po viac ako dekáde podnikania som začala uvažovať o tom, že sa opäť zamestnám.  Mojou prestupnou stanicou medzi vlastným biznisom  a rozhodnutím orientovať sa na zamestnanecký pomer bol projekt,  kde som viac ako rok  pôsobila ako externá konzultantka.  Mala som príležitosť byť  členkou tímu skvelých ľudí, ktorý viedla žena, o generáciu mladšia odo mňa. Nesie v sebe veľa múdrosti, silný drive,  logické myslenie a tiež vzácnu empatiu. Má vo mne fanúšika, som na ňu pyšná. Škoda, že už projekt skončil, bola to krásna spolupráca. 

Sme len tovar… (?)

I začala som rozosielať svoj životopis. Priateľky HRistky mi poradili, ako ho mám upraviť,  čo mám v akom prípade doplniť a v akom vypustiť. Zrazu som si pripadala ako variabilná zostava z IKEA. Chvíľu treba aby si bola kúpeľkou, ale teraz by si mala byť luxusnou obývačkou. A tu chcú kuchyňu, tak z toho poskladaj kuchyňu. HRisti vraj nemajú čas čítať životopisy. Treba sa predať ako tovar, riadky v CVčku musia byť niečo ako reklamné headliny. A tak mám v počítači asi sedem rôznych typov životopisu. A pýtam sa, čo vlastne zaváži? (túto otázku som položila niekoľkým HR-istom a v blízkej budúcnosti sa s vami o výsledky podelím v samostatnom článku). Verím v to, že človek má vždy šancu zostať človekom a nezmeniť sa na zanedbateľnú súčiastku v súkolí nazývanom ekonomika či hospodárstvo. Že máme právo, ba priam povinnosť postaviť sa za seba, svoje potreby a sny a nevzdávať sa ich. A že máme právo meniť svoje očakávania od seba aj od druhých. 

Rovnováha

Mám 40 rokov a hľadám si prácu

A tu niekde sa moja dávna  myšlienka, že byť 40+ je špeciálna kategória, ktorá potrebuje svoj vlastný časopriestor, začala zhmotňovať do reálneho projektu.  Mnohí z nás sú pre zamestnávateľov príliš kvalifikovaní, skúsení, múdri a drahí… Alebo prosto už chcú byť slobodní a nie tráviť zvyšok druhej polovice života niekde v sklenenom peklíčku od rána do noci. Máme totiž seba a svoje rodiny. A tak sme prakticky nezamestnateľní, lebo už nebudeme s radosťou dvanásť hodín denne dýchať vzduchotechnikou zmrzačený vzduch, ani zasnene pozerať na gýčový západ slnka spoza skla.

Potrebujeme čerstvý vzduch a za západom slnka ideme tam, kde je naň najlepší výhľad.  Potrebujeme žiť svoje životy tak, aby nám to dávalo zmysel. Prácu nevynímajúc. Vo svojej koučingovej praxi sa stretávam s  klientmi, ktorí to cítia podobne. A práve takíto ľudia ma inšpirovali k tomu, aby som sa téme uplatniteľnosti ľudí po 40tke začala venovať naplno. Je nás veľa a bude nás stále viac. Demografická krivka a jej vývoj nepustia.

Verím, že projekt Inštitút trvalého rozvoja 40+ im k tomu napomôže. Budeme sa na Vás tešiť. Lebo keď sa človek pre niečo rozhodne, celý vesmír ho podporí. A my sme sa s Martinou Valachovou rozhodli, že ITR40+ rozbehneme naplno.

Andrea Trávničková

Predstavujeme predsedníčku revíznej komisie

0

Naše formujúce sa občianske združenie v súlade s platnou legislatívou ustanovilo v rámci orgánov združenia i revíznu komisiu. Jej predsedníctvo sme zverili do rúk Dagmar Turnerovej, ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti marketingu, organizovania eventov, ale i v oblasti vedenia účtovníctva. 

Začínala som ako účtovníčka a členka kultúrnej sekcie v MsKS Senec. Zároveň som jedenásť rokov viedla podvojné účtovníctvo a podieľala sa na prípravách veľkých mestských eventov.

Som energický človek a sedavú prácu účtovníka som potrebovala vyvážiť niečím živším. V roku 2003 som prostredníctvom marketingovej spoločnosti AXENT vkročila priamo do konferenčného biznisu. Organizovala som niekoľko rokov firemné konferencie pre spoločnosti COOP Jednota Slovensko, Rigips Slovensko, ale i tlačové konferencie pre poisťovňu Kooperativa. S Axent tímom som sa podieľala i na produkcii konferencií so zahraničnými spíkrami. Spomeniem Loyalty Forum I a II, Marketing a Sales B2B.
V rámci zmeny spoločnosti som v novovzniknutej firme LOYALTY PARTNERS vykonávala marketingovú podporu loyalitným programom, ktoré na Slovensku ešte len vznikali (napríklad TmobileClub, BaumitClub).

V roku 2007 som svoje skúsenosti zužitkovala ako marketingový manažér na štart kariéry v spoločnosti SWS Distribution,a.s. (jedna z troch TOP IT distribútorských firiem na Slovensku). Dovtedy malú dealerskú akciu sme povýšili na Udalosť roka. Okrem spomínaných eventov som bola hlavnou organizátorkou množstva ďalších eventov a školení pre našich dealerov. V pozícii produkčnej sa cítim ako ryba vo vode – zoženiem a vybavím aj nemožné. Počas mojej kariéry som pôsobila aj na obchodnom oddelení – pracovala som ako Key account manager pre siete kamenných obchodov a obchodovala a zastupovala spoločnosti ako Philips a Groupe SEB až do roku 2015.

Aktuálne pôsobím ako marketing executive v novom golfovom stredisku SEDIN GOLF RESORT Veľké Úľany.

Mám portfólio aktivít, ktorým sa snažím venovať a rozvíjať sa v nich. Mojou súkromnou srdcovou záležitosťou je fotografia a kreatívna tvorba.

Človek v centre pozornosti, alebo ako vznikol názov a identita nášho inštitútu

0

Názov spoločnosti, alebo značky je možné realizovať mnohými spôsobmi. Keďže sa profesionálne pohybujeme vo svete marketingu uvedomujeme si, že veľmi podstatnou súčasťou identity spoločnosti je aj jej názov. Správne vybraný názov môže značku dostať veľmi rýchlo do povedomia cieľovej skupiny, čo je dôležité z hľadiska budúcich aktivít a rozpoznateľnosti značky na trhu.

Takto nie

Ísť cestou podľa mena zakladateľa sme nemohli. Skombinovať skratky našich mien tiež neprichádzalo v úvahu. Predstavte si názov ktorý by tak vznikol: VATRA, alebo TRAVA. Jedno lepšie ako druhé. Existuje aj metóda vytvorenia názvu podľa metafory. Tak napríklad vznikol názov Nike (bohyňa víťazstva). Žiadna vhodná metafora nám nenapadla. A vlastne sme metaforu do názvu ani nechceli. Systém založenia názvu na vymyslenom dobre znejúcom nezmyselnom názve, ktorý sa nedotýka predmetu našej budúcej činnosti sme zamietli tiež.

Ako na to?
Pokračovali sme  ďalej. Napísali sme si do poznámkového bloku naše ciele a fakty, čo chceme názvom a následne logom ľuďom povedať. Ostali nám metódy voliť názov podľa čísla, alebo názov zadefinovať ako popis činnosti. Keďže sme vedeli, že správa, ktorú chceme vyslať má zasiahnuť 40 plus ľudí, číslo bolo jasné. Ak by sme však ostali iba pri čísle 40 a za ním slovom, alebo znamienkom uvádzali plusko, mohlo by to ľudí zmiasť(napríklad či nejde o oblečenie, ktoré zahŕňa výlučne veľkosť 40 a vyššie? ). Po niekoľkých pokusoch a asi desiatich popísaných papieroch sme sa zhodli na názve Inštitút Trvalého Rozvoja 40+. Názov vieme v skrátenej forme používať aj ako akronym ITR40+.

Tak ako pre všetky organizácie, pohybujúce aj vo svete online, bolo nesmierne dôležité, aby sme našli vhodnú doménu. Ako hlavnú doménu používame www.40plus.sk. Zaregistrovali sme ju vopred, aby sa nám nestalo, že po získaní registrácie nášho Inštitútu bude doména kúpená niekým iným.

Identita a logo

Logo a vizuály sme vytvorili v spolupráci s grafickou dizajnérkou Zuzanou Oros. Logo vychádza z čísla 40, keďže inštitúcia bude riešiť problematiku skupiny ľudí 40 plus. Počas rozhovorov sme sa hrali s nulou a Zuzana navrhla nulu graficky upraviť tak, aby pôsobila ako obrys hlavy človeka. Zrazu logo získalo plnohodnotný výraz. Vyobrazuje človeka, ktorý hľadá zmysel života v práci i v súkromí. Logo bude zároveň výborne slúžiť ako vizuálny prvok pre školenia, konferencie a ďalšie činnosti, ktoré Inštitút plánuje urobiť. Znázorňuje totiž ľudskú bytosť ako centrum pozornosti.

(red.)



Je štyridsiatka „vyšší vek“?

0

Tiež to poznáte? Žijeme si svoje životy a zrazu, bez upozornenia, akoby len tak…príde to. Štyridsiatka. Taký vek-nevek. Ani mladučký. Zďaleka nie starý. Niekde na polceste. Veľa odžitého. Často s vnímaním potreby preusporiadať si život a priority. A veľmi často i s túžbou, ba až potrebou zmeniť nastavenie, či pracovné smerovanie. Personalistom sme položili otázky, či sú štyridsiatnici pre zamestnávateľov atraktívni, v čom vidia ich prínos a či, a prečo, ľudia po štyridsiatke menia prácu.

Kým tému spracujeme, budeme nesmierne radi, ak nám zašlete vaše príbehy a skúsenosti. Do pripravovaného prieskumu nám môžu informácie od vás pomôcť lepšie naformulovať otázky a získať lepšie portfólio okruhov a vo výsledku aj relevantných odpovedí. Komunikovať môžete mailom. Adresa travnickova@40plus.skvalachova@40plus.sk.

(red)

Dobrá správa

0

V polovici októbra som sa zúčastnila na zaujímavej konferencii, ktorú spoluorganizoval týždenník Trend a spoločnosť CEIT. Kým spracujem svoje poznatky komplexnejšie, chcem sa s vami podeliť o dobrú správu:

Profily zakladateliek Inštitútu Trvalého Rozvoja 40+

8
Ako si upratať nielen v šatníku?

Andrea Trávničková

Primárnou oblasťou môjho profesionálneho pôsobenia boli viac ako 25 rokov komunikácia, médiá a PR. Svoju kariéru som začínala ako reportér týždenníka TREND. Ako PR  a marketing manager som pôsobila v nadnárodných spoločnostiach Warner Music a GCI Praha, viac ako 5 rokov som  v pozícii PR manager viedla komunikačný department v Penta Investments. V roku 2006 som založila poradenskú agentúru zameranú na PR a komunikáciu (1st CLASS AGENCY). Od roku 2011 sa profesionálne venujem koučingu, v rámci ktorého sprevádzam svojich klientov na ceste ich osobného a profesionálneho rastu. Pôsobím ako odborný asistent v Inštitúte Virginie Satirovej.  Som spoluautorkou projektu Inštitút vzdelávania E-žien, formátu, ktorý umožňuje ženám získavať vzdelanie a zručnosti na podporu ich vlastného podnikania. Vzdelávaniu  dospelých sa venujem od roku 2003.  Ako aktívny lektor a kouč vediem odborné semináre, workshopy a tréningy z oblasti PR, krízovej komunikácie a internej komunikácie (http://www.andreatravnickova.sk/). V spolupráci so spoločnosťou CEIT sa venujem rozvoju soft skills pracovníkov vo výrobných spoločnostiach na rôznych úrovniach vedenia formou skupinových tréningov aj individuálnych koučingových sedení. Som zakladateľkou formujúceho sa občianskeho združenie Inštitút trvalého rozvoja 40+.

Martina Valachová

Kariéru som odštartovala ako 26 ročná v dcérskej spoločnosti švajčiarskeho koncernu ASCOM, kde som pôsobila ako finančná riaditeľka a konateľka do roku 2000. Zároveň som v tom čase založila svoju vlastnú spoločnosť, ktorá sa venuje marketingu a poradenstvu v oblasti obchodu. V rokoch 2002 – 2004 som pôsobila ako marketingová riaditeľka spoločnosti Bartolomei Finance, o.c.p., a.s. V rámci budovania značky som  spustila projekt vzdelávania v oblasti obchodovania na svetových akciových a devízových trhoch a školenie som i viedla ako lektor. Po narodení druhého syna som sa venovala poradenstvu v oblasti PR a marketingu, spolupodieľala sa na rozvoji značky JASNA DESIGN a začala spolupracovať s vydavateľstvom STAR PRODUCTION, najmä s týždenníkom SLOVENKA, kde som okrem riadenia projektov viedla i vlastnú rubriku Rodinná peňaženka. Neskôr v spoločnosti STAR PRODUCTION som riadila obchodné a marketingové oddelenie. V rokoch 2010 – 2014 som pôsobila ako mestská poslankyňa v Senci a založila a riadila OZ MOJE Mesto. Som zakladateľkou OZ Chráňme naše deti, ktoré sa v rámci svojho pôsobenia projektom Vymeňme čiapky za prilby zaslúžilo o osvetu a zmenu legislatívy (povinné nosenie prilieb počas zimných športov). V rokoch 2016 a 2017  som viedla marketingové a komunikačné oddelenie spoločnosti ELESKO. Od leta 2017 sa venujem marketingu a poradenstvu v oblasti obchodu a online marketingu ako Managing Partner vo vlastnej agentúre (www.juicy.sk). Som zakladateľkou formujúceho sa OZ Inštitút Trvalého Rozvoja 40+.)
Vzdelanie: Gymnázium Senec, Finančný management – CITY UNIVERSITY. Som akreditovaný účtovník pre podnikateľské subjekty a okrem mnohých certifikátov a školení z oblasti obchodu a marketingu disponujem certifikátom pre riadenie projektov (PRINCE2).

0

https://www.epochtimes.sk/sukromne-lietadla-v-bruseli-eu-schvalila-50-ne-zvysenie-rozpoctu-na-vip-lety_78329.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=2026_3_1

 

Európska únia zvýšila rozpočtový strop určený na lety svojich predstaviteľov súkromnými prúdovými lietadlami o 50 %. Tento rozpočet, ktorý má pokrývať služby na niekoľko rokov, vyvoláva diskusiu o príkladnosti inštitúcií v otázke úspornosti a boja proti zmene klímy.

K rozhodnutiu dochádza v čase, keď Únia zdôrazňuje svoje klimatické ciele a potrebu znižovať emisie, najmä v rámci Európskej zelenej dohody. Tento rozpor vyvoláva kritiku zo strany niektorých politikov a mimovládnych organizácií, ktorí považujú nové výdavky za ťažko zlučiteľné s opakovanými výzvami na obmedzenie najviac znečisťujúcich foriem leteckej dopravy, uvádza portál Politico.

Strop zvýšený na 10,7 milióna eur

Podľa údajov z verejného obstarávania sa maximálny rozpočet na lety súkromnými prúdovými lietadlami európskych predstaviteľov zvyšuje zo 7,14 milióna eur na 10,7 milióna eur, čo predstavuje približne polovičný nárast. Tento strop pokrýva dopravné služby na služobné cesty, najmä v rámci Európy, počas viacerých rokov trvania zmluvy.

V dokumente sa uvádza odhad niekoľkých stoviek letových hodín v lietadlách s malou kapacitou, určených pre niekoľkých cestujúcich. Ide o maximálnu sumu: inštitúcie zdôrazňujú, že nejde o automaticky vyčerpané výdavky, ale o finančný limit určený na pokrytie prípadných cestovných potrieb.

Služby zabezpečujú spoločnosti špecializované na obchodnú leteckú dopravu na základe zmlúv uzavretých so súkromým prevádzkovateľom. Cieľovými destináciami sú hlavne európske hlavné mestá a veľké mestá, kde sa konajú zasadnutia, porady a parlamentné schôdze.

Argumenty Bruselu

Európska komisia uvádza, že využívanie súkromných prúdových lietadiel je regulované a obmedzené na konkrétne prípady. Interné pravidlá stanovujú, že sa uprednostňujú pravidelné komerčné lety a súkromná doprava sa využíva len vtedy, ak bežné spojenia neumožňujú cestu v požadovanom termíne alebo za podmienok, ktoré sa považujú za dostatočne bezpečné.

Hovorca Komisie zdôraznil, že „predsedníčka vždy využíva komerčné lety v súlade s platnými pravidlami“ a že súkromné lietadlo sa zvažuje „len vtedy, ak nie sú k dispozícii komerčné lety“, „ak nie sú zlučiteľné s agendou predsedníčky“ alebo zo závažných bezpečnostných dôvodov.

Komisia takisto poukázala na to, že cestovné náklady sa zverejňujú a že lety súkromnými lietadlami zvyčajne zdieľa viacero členov delegácií, aby sa znížili náklady na jednu osobu.

Kritika klimatickej dôslednosti

Rozpočtový strop sa zvyšuje v čase, keď rozpočet Únie na rok 2026 kladie veľký dôraz na ochranu klímy a energetickú transformáciu. Kritici v tejto súvislosti upozorňujú na nesúlad medzi deklarovaným cieľom dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a zachovaním systému súkromných lietadiel, ktoré patria k dopravným prostriedkom s najvyššími emisiami na jedného cestujúceho.

Vo viacerých krajinách sa otázka príkladnosti politických predstaviteľov v oblasti leteckej dopravy pravidelne vracia do verejnej diskusie a rozpočtové rozhodnutia prijímané v Bruseli sú preto pozorne sledované.

0

mmm

https://youtu.be/atg2xJXycJ4

ccc

Počasie Slovensko

Slovakia
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
33 %
4.8kmh
25 %
Pi
17 °
So
20 °
Ne
16 °
Po
16 °
Ut
17 °